فکر می‌کنید بتوانید محبوب‌ترین اسباب‌بازی‌های قرن بیستم را حدس بزنید؟

 با این همه اسباب‌بازی جور و واجور و رنگارنگی که هر روز وارد بازار می‌شوند و در قفسه فروشگاه‌ها و اسباب‌بازی‌فروشی‌ها جا خوش می‌کنند، ممکن است برایتان عجیب باشد که بشنوید محبوب‌ترین اسباب‌بازی‌ها در سراسر دنیا، نه‌تنها خیلی جدید و پیش‌رفته نیستند، بلکه چندین و چند سال هم از عمرشان می‌گذرد، اما هنوز هم طراوت، تازگی و جذابیت‌شان را حفظ کرده و در ده‌ها، شاید هم سال‌هاست که پدربزرگ‌ها، پدرها و حالا هم فرزندان ما را سرگرم می‌کنند.

فکر می‌کنید بتوانید محبوب‌ترین اسباب‌بازی‌های قرن بیستم را حدس بزنید؟

۱)مداد شمعی کرایولا / ۱۹۰۳

این مدادهای شمعی، جزو محبوب‌ترین‌ها هستند و برای رسیدن به این مقام، با خرس‌های عروسکی موسوم به (teddy bear) رقابت کرده‌اند. کودکان اروپایی، به‌طور متوسط، روزانه ۲۸ دقیقه از وقت خود را صرف نقاشی با این مدادهای شمعی کرده و تا ۱۰ سالگی، نزدیک به ۷۳۰ عدد مداد شمعی مصرف می‌کنند. درآمد حاصل از فروش مدادهای شمعی «کرایولا»، ۵/۲میلیارد دلار در سال است.

یک واقعیت حیرت‌انگیز: یک مطالعه جالب در دانشگاه ییل نشان داده است که بوی مدادهای شمعی کرایولا، جزو قابل تشخیص‌ترین بوهای دنیاست.

۲)عروسک پارچه‌ای آن ژنده‌پوش/ ۱۹۱۰

«آن ژنده‌پوش»، عروسک پارچه‌ای ساده‌ای است که توسط «جانی گرول» که نویسنده و تصویرگر قصه‌های کودکانه بود، ساخته شد.

یک روز که دختر گرول، «مارسلا»، مشغول بازی با یک عروسک پارچه‌ای بود، گرول، با ذغال، صورت آنی را با یک بینی مثلثی کوچولو برای عروسک کشید و اسمش را هم با الهام از عنوان دو کتاب «مرد ژنده‌پوش» و «آن یتیم» که در قفسه کتاب‌خانه‌اش بود، آن ژنده‌پوش گذاشت.

مارسلا، در ۱۳ سالگی، به خاطر تزریق واکسن در مدرسه، آن هم بدون اطلاع والدین‌اش، درگذشت و از آن به بعد، عروسک آن ژنده‌پوش، نماد فعالیت‌های گرول در انجمن مبارزه با واکسن شد!

یک واقعیت حیرت‌انگیز: آنی، با وجود ظاهر ساده و بی‌شیله و پیله و تا حدودی فقیرانه‌اش، سرانجام توانست در سال ۲۰۰۲، وارد فهرست اسباب‌بازی‌های ملی آمریکا شود و «اندی»، برادر کوچکش هم در سال ۲۰۰۷، به او ملحق شد.

۳)دوربین ویو مستر/ ۱۹۳۸

دوربین‌های اسلاید دستی که به «ویو مستر» مشهور هستند، تقریبا هم‌زمان با بازی مفرح «مونوپولی»، توسط یک نوازنده ساده اما خوش‌فکر پیانو ساخته شد. در این دوربین، صفحه‌های مقوایی با چند اسلاید کوچک رنگی قرار می‌گیرند. اسلایدها، با حرکت دادن اهرم کنار دوربین می‌چرخند و تصویرهای جالبی از داستان‌های هزارویک شب، علاءالدین و چراغ جادو، سندباد یا مناظر اعجاب‌انگیز طبیعی و… را نمایش می‌دهند.

تاکنون، بیش از یک‌میلیارد دوربین ویو مستر در دنیا فروخته شده و محبوب‌ترین نوع آن، اسلایدهایی با تصویرهای شهر مذهبی مکه دارد.

یک واقعیت حیرت‌انگیز: دوربین‌های ویو مستر که در سال‌های جنگ جهانی دوم وارد بازار شدند، برای فعالیت‌های آموزشی ارتش آمریکا استفاده می‌شدند.

۴)آقای سیب‌زمینی/ ۱۹۵۲

اولین «آقای سیب‌زمینی» دنیا، فقط چشم، گوش، دماغ و دهان داشت و برای بازی کردن با آن باید یک سیب‌زمینی سفت پیدا می‌کردید تا این اندام‌های پلاستیکی را روی آن نصب کنید و یک آقای سیب‌زمینی خوش‌تیپ و تپل مپل داشته باشید. هشت سال هم طول کشید تا «هزبرو»، سازنده این اسباب‌بازی، قانع شد یک بدن هم برای عروسکش بسازد.

یک واقعیت حیرت‌انگیز: آقای سیب‌زمینی، فقط یک سال توانست از روزهای خوش مجردی‌اش استفاده کند و بدون دغدغه زن و بچه، از زندگی لذت ببرد. خیلی زود و در سال ۱۹۵۳، خانم سیب‌زمینی وارد زندگی‌اش شد و آن را حسابی دگرگون کرد!

۵)مکعب روبیک

در دنیا، دو دسته آدم زندگی می‌کنند؛ دسته اول، آدم‌هایی که بلدند با «مکعب روبیک» بازی کنند و دسته دوم، آن‌هایی که از آدم‌های دسته اول متنفرند!

مکعب روبیک، با نام اصلی «مکعب جادویی»، توسط «ارنو روبیک»، مجسمه‌ساز و معمار، در بوداپست ساخته شد و به‌سرعت، سازنده‌اش را ثروتمندترین مرد مجارستان کرد.

یک واقعیت حیرت‌انگیز: مکعب روبیک، ۴۳,۲۵۲,۰۰۳,۲۷۴,۴۸۹,۸۵۶,۰۰۰ موقعیت حرکتی و تنها یک راه‌حل دارد. شما بلدید این عدد را بخوانید؟ ما که نتوانستیم!

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com