کشور ژاپن یکی از پیرترین کشورهای دنیاست؛ کاهش نرخ زاد و ولد و افزایش سن امید به زندگی در این امر موثر بوده است.

به گزارش خبرگزاری خبر آنلاین و به نقل از  اکونومیست صدای تیک تاک بمب جمعیتی در زیر سومین اقتصاد جهان شنیده می شود و این همان طنین پیر شدن بیش از حد جمعیت این کشور است. با دادن آمار کاهش ۲۴۴ هزار نفری توسط مراکز آماری ژاپن این طنین پرصدا تر نیز شده است.

افت شدید جمعیت ژاپن در سال ۲۰۰۴ سرعت گرفت و در حال حاضر سریع تر از هر کشور دیگری در جهان به سمت پیری می رود؛ بیش از ۲۲ درصد از ژاپنی در حال حاضر ۶۵ ساله یا مسن ترهستند و این گزارش و گزارشهای دولتی تصریح می کنند تا سال ۲۰۶۰ تقریبا ۴۰ درصد ژاپنی ها ۶۵ ساله یا مسن تر خواهد بود.

دولت ژاپن در این خصوص به سیاست مهاجر پذیری نیز فکر می کند تا حدود ۲۰۰ هزارنفر از جمعیت کاری ژاپن با مهاجران خارجی جبران شود البته این یک ریسک بزرگ محسوب می شود اما درکنار آن شیزو آبه به سیاستهای افزایش جمعیت نیز اعتقاد دارد

نخست وزیر ژاپن معتقد است که نرخ رشد جمعیت از ۱.۳۹ کنونی باید به حدود دو درصد برسد و این نیازمند یک بازسازی جدی در اعتقادات اجتماعی مردم این کشور است.

مردم ژاپن به دلیل کار و مشغله زیاد و مصایب زندگی سریع مدرن میل به بچه دار شدن را از دست داده اند و این آمار در شهرهای بزرگ مانند توکیو بسیار نگران کننده است.

یکی از فعالان اقتصادی ژاپن خانم کتی ماتسویی معتقد است تسهیل شرایط اشتغال برای بانوان در افزایش نرخ باروری شان موثر است. او معتقد است اشتغال زنان بر خلاف تصور عموم موجب افزایش باروری است چرا که با بالا رفتن رفاه و امنیت اقتصادی خانوار فکر کردن به یک بچه بیشتر بیشتر محتمل است.

شیزو آبه به استناد گفته های فعالان اقتصادی با افزایش فعالیت زنان در اقتصاد موافق است طبق آخرین رتبه بندی مجمع جهانی اقتصاد داووس درباره شکاف جنسیتی در نیروی کار ژاپن رتبه ۱۰۵ از ۱۳۶ را داشته است که برای یک کشور توسعه یافته رتبه ای فاجعه بار و ۲۵ پله از رتبه ۲۰۰۶ این کشور پایین تر است. کره جنوبی هم با همین بحران و با همین مشکل درباره اشتغال زنان مواجه است.

سازمان ملل پیش بینی می کند در صورتی که ژاپن نتواند نرخ رشد خود را بالا ببرد باید برای جذب ۶۵۰ هزار مهاجر برنامه ریزی کند تا بتواند چرخه سومین اقتصاد دنیا را بچرخاند.

در حال حاضر حدود دو درصد جمعیت ژاپن خارجی اند که اکثر آنها کره ای و چینی اند و همین جمعیت خارجی هم توان جذب در فرهنگ ژاپنی را ندارند چرا که سیاست مهاجر پذیری منوط به ازدواج و فرهنگ پذیری جمعیت ورودی است.

ژاپن همین امروز هم با معضل حقوق بازنشستگی و بار بالای آن برای اقتصاد این کشور روبه رو است.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com