478627893
«کمیسیون سمع شکایات انتخاباتی افغانستان» در كنار كميسيون مستقل اين كشور، دو بازوى برگزارى انتخابات شفاف و عادلانه هستند.

مسئولیت کمیسیون سمع شکایات انتخاباتی بررسی صلاحیت نامزدهاى ریاست‌جمهوری و تمامی‌ كانديداهاى کرسی‏های نمایندگی پارلمان افغانستان و رسيدگى به شكايت هاى وارده است که به لحاظ دخالت در فعالیت‏های جنایتکارانه، قاچاق و دست‌ داشتن در تولید و فروش مواد مخدر، جنایات جنگی، فساد و امثال اين موارد بررسى مي شود. از اين رو عملكرد اين كميسيون به جهت حفظ بى طرفى زير ذره بين گروه هاى مختلف مدنى و كانديداهاست.

«ريدا عظيمى» معاون كميسيون شكايات انتخابات معتقد است هيچ تخلفى از جانب اين كميسيون صورت نگرفته است و عملكرد آن در كمال بی‌طرفى بوده است.

گفت‌وگو با ريدا عظيمى را بخوانيد:

كميسيون «سمع شكايت‌هاى انتخابات افغانستان» از آغاز پروسه انتخابات تا امروز چه تعداد شكايت دريافت كرده و محور شكايت‌های دريافتی چه مواردى بوده است؟

ما تا اين لحظه بيشتر از ۳۴ هزار شكايت دريافت كرده ايم. بيشتر اين شكايت ها در رابطه با جعل هويت، تخلف در قوانين انتخابات، قتل، غصب زمين و مسايلى از اين دست بوده است. ما همه آنها رابررسى كرديم و مواردى كه اتهام ها وارد بود به مراجع قضايي ارجاع داديم. اما در مجموع بيشتر تخلفاتى كه منجر به حذف كانديداها شد، اشكال در مدارك تحصيلى بود. يعنى يا سواد درستى نداشتند، يا مدارك تحصيلى تقلبى ارايه كرده بودند و يا حتى بى سواد محض بودند. اين افراد كه بيشتر از صد نفر بودند بعد از بررسى هاى دقيق به ويژه در جلسه هاى علنى حذف شدند.

آيا بين كانديداهايي كه از دور رقابت ها حذف شدند، نامزدهاى رياست جمهورى هم بوده اند؟

البته ميان كانديداها هم تخلفاتى وجود داشته است كه منجر به صدور جريمه نقدى شده است. اما كميسيون مصمم است كه اگر هر نوع شكايت و گزارشى دريافت كند، پيگيرى و بررسى كند.

شكايت هاى دريافتى كميسيون رسيدگى به شكايات بسيار گسترده و متنوع بوده است. سوالى كه وجود دارد اين است كه تكليف اين شكايت ها چه خواهد شد؟ اگر افرادى كه از آنها شكايت شده، راى بياورند و بر مسند قدرت بنشينند، در اين صورت آيا راى آنها مشروع است؟

ببينيد مسئوليت ما در كميسيون، تنها دريافت و بررسى شكايت ها است. ما شكايت ها را به مراجع قضايى ارجاع مي دهيم و با محاكم است كه تشكيل پرونده دهند. قبلا مواردى هم بوده است كه در دستگاه قضايى پيگيرى شده است. به هر حال تصميم گيرى درباره اينكه اين شكايت ها چه خواهد شد از حيطه وظايف ما خارج است.

در مدت دو هفته تا انتخابات، اگر شكايت و گزارشى دريافت كنيد، در دستور كار قرار خواهيد داد؟

من فكر مي كنم بر اساس آنچه تا به حال اتفاق افتاده و روندى كه طى شده است در فرصت كوتاه باقى مانده تا برگزارى انتخابات، قضاوت درباره دريافت شكايت مشكل باشد. اما هر زمان احساس كنيم موضوع و رفتارى روند انتخابات را مختل مي كند، كميسيون وارد مى شود.

اعضاى كميسيون شكايت هاى انتخاباتى چگونه انتخاب مي شوند؟ آيا كميسيون شما به دولت و حكومت وابسته است يا مستقل از آن عمل مي كنيد؟

كميسيون سمع شكايت هاي انتخابات همچون كميسيون انتخابات كاملا مستقل است. با راى پارلمان، تغييراتى در تعيين اعضاى كميسيون ايجاد شد. ابتدا ١٥٠ نفر براى عضويت در كميسيون معرفى شدند. سپس اين ليست به ١٠٠ نفر رسيد. در مرحله بعدى با يك غربال گرى ديگر به ٣٠ نفر رسيد و بالاخره تعداد ١٥ نفر از فيلترها عبور كردند و در نهايت ٥ نفر را برگزيدند. ما نه تنها با تاييد مجلس نمايندگان، بلكه با نظر موافق نهادهاي جامعه مدنى، حقوق بشر، احزاب سياسى و نمايندگان اصناف مختلف انتخاب شده ايم. يعنى ما با راى يك مجلس ملى و فراگير به عنوان اشخاص بى طرف و مستقل برگزيده شده ايم.

بودجه كميسيون از كجا تامين مي شود؟

بودجه كميسيون بدون شك از مجموع دولت افغانستان ، نهادهاى بين المللى مرتبط با انتخابات مثل UN تامين مي شود. با اين اوصاف كميسيون انتخابات چگونه بي طرفى خود را حفظ مي كند؟ عملكرد ما و آنچه كه تا به حال پيش آمده است، بى طرفى ما را ثابت مى كند و فكر مى كنم جاى هيچ سوالى باقى نگذاشته است و اشكالى وجود ندارد. ما تلاش مى كنيم كه بي طرفى خود را حفظ كنيم.

رابطه شما و كميسيون مستقل انتخابات چگونه است؟

ما با حفظ استقلال هر دو كميسيون، ارتباط موثرى با يكديگر داشته ايم و از كار همديگر تا اين لحظه راضي بوده ايم. تامين امنيت انتخابات موضوعى است كه همه نهادهاى متولى انتخابات را درگير كرده است.

مواجهه كميسيون مستقل شكايات با اين معضل چگونه بوده است؟ آيا گزارشي از تهديد كارمندان خود داشته ايد؟

شما مي دانيد كه ما به تازگى در ٣٤ ولايت افغانستان دفاتر خود را داير كرده ايم. تا به حال گزارشى از تهديد و خطرآفرينى در ولايات و مركز نداشته ايم. اما نگران امنيت كارمندانمان در ولايت هاى دور دست هستيم.

strongg>چه تعداد كارمند داريد؟ و چه تعداد آنها از ميان بانوان هستند؟

كارمندان ولايتى ما صد و دو نفر هستند و تنها دو يا سه خانم با ما كار مي كنند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)