خاک تو سرش، لیاقتش هم بیشتر از یه عرب نیست! عرب ملخ خور شد آدم که رفته باهاش عکس انداخته؟! حالم بهم خورد کثافت چرا عرب؟ تو اسطوره بودی…! فقط مونده به عربها ب..ده تف تو روش! آخه چرا عرب؟! آمریکایی بود زور نداشت! عرب آخه؟! برا پول در آوردن تویی که لخت شدیو پا روی هر چی اخلاقیات گذاشتی همخوابه شدن با یه عرب سوسمار خور چیزی برات نیست. اه اه اه ..عرب؟ هر کاری کردی و میشه یه جورایی نادیده گرفت ولی آخه چرا دیگه رفتی سراغه عربا ؟! من به شخصه گلشیفته رو خیلی دوست دارم ولی حالم از عربای سوسمار خور بهم می خوره که عقلشون تو شرتشونه! عرب در بیابان ملخ میخورد…سگ اصفهان آب یخ میخورد!! خاک تو سرش – رفته بغل عربه تن ایرانی شریف است به عرب ندهندش نباید بره تو بغل این عرب ملخ خور، وای بر ما واقعا متاسفم.ایرانی با عرب سوسمار خور عکس بگیره اونوقت نیشش اینقده باز باشه؟! آخه چرا با این موش خور عکس گرفتی؟!

———-

عبارات بالا تنها گوشه ای بود از هزاران کامنتی که زیر عکسهای اخیر گلشیفته فراهانی در فیسبوک گذاشته شده است (لینک به دو نمونه + +). این نظرات آنقدر شگفت انگیز هستند که تصور میکنم ارزش یک کار آکادمیک جامعه شناختی را داشته باشد. من در اینجا به طور خلاصه نظرات شخصیم در این رابطه را بیان میکنم. به نظر من از اکثر کامنتها چند نتیجه بارز و مشخص زیر را میتوان گرفت:

۱- برداشت جنسی از عکسی معمولی. اکثریت این افراد، عکس گرفتن گلشیفته فراهانی با این فردی که با لباس عربی در تصویر دیده میشود را به منزله هم خوابگی با او تعبیر کره اند!! مشخص نیست چگونه این افراد با دیدن این عکس به چنین نتیجه ای رسیده اند؟! آنطور که من متوجه شدم در سومین روز از جشنواره فیلم ابوظبی، به افتخار میهمانان برنامه شامی تدارک دیده شده بوده که گلشیفته هم به عنوان بازیگر و با لباس رسمی در این برنامه شرکت کرده است. خوش و بش کردن و عکس گرفتن هنرمندان با یکدیگر و یا با دستندرکاران جشنواره یا برگزار کننده مراسم یک موضوع خیلی متداول و مرسوم هست که در همه جای دنیا صورت میگیرد و الزما معنا و مفهوم خاصی مبنی بر داشتن رابطه ندارد.

۲- غیرت، ناموس و احساس مالکیت بر جنس زن. برای رسیدن به این نتیجه باید عکس العمل ایرانی ها در قبال عکس منتشر شده  اصغر فرهادی با آنجلینا جولی در جریان مراسم گلدن گلوب که چند ماه پیش برگزار شده بود را به خاطر بیاوریم. هیچ کجا من به یاد ندارم که کسی آن عکس را به منزله همخوابگی فرهادی با جولی تعبیر کرده باشد یا مثلا به فرهادی به خاطر گرفتن عکس مذکور اعتراض کرده باشد (البته رسانه های حکومتی به دست دادن او با جولی اعتراض کرده بودند!). اما الان درباره عکس اخیر گلشیفته، در بسیاری از نظرات دیده میشود که افراد به این موضوع اعتراض دارند که چرا وی با یک مرد عرب عکس گرفته و به تعبیر آنها با او همخوابه شده است…! از مقایسه این دو واکنش متفاوت نسبت به دو عکسی که با شرایط مشابه گرفته شده است میتوان به این نتیجه رسید که تحت تاثیر فرهنگ دینی و اسلامی، ایرانیان بسیاری وجود دارند که شاید حتی به طور ناخودآگاه از اینکه یک زن ایرانی با یک مرد خارجی رابطه داشته باشد و یا حتی اگر فقط در کنار هم ایستاده باشند، خشمگین میشوند و به قول معروف غیرتشان غلیان کرده و خونشان به جوش می آید…!

۳- نژادپرستی. اما صرفنظر از دو مورد بالا، مهمترین چیزی که در اکثریت مطلق این نظرات به وضوح موج میزند، نژادپرستی است. نژادپرستی شاخ و دم ندارد! استفاده از عباراتی تحقیر آمیز نظیر ملخ خور، سوسمار خور و یا بوگندو در مورد اعراب که یک گروه بزرگ انسانی را تشکیل میدهند مصداق بارز نژادپرستی است.

در تعریف نژادپرستی میخوانیم:

نژاد پرستی تفکّر برتر دانستن یک نژاد بر نژاد (های) دیگر است. نژادپرستی نوع خاصی از تعصب است که بر مبنای استدلالات نادرست و عمومیت دادن برخی خصوصیات به گروهی از انسانها، به گونه‌ای غیر قابل انعطاف، شکل می‌گیرد. نژادپرستی میتواند به راحتی به تبعیض نژادی بینجامد. هرگاه فردی اجازه دهد عقاید متعصبانه اش مانع از رشد و حرکت دیگری شود تبعیض نژادی رخ داده‌است. و آنان که همه ی افراد یک نژاد را از برخی مشاغل خاص، مسکن، حقوق سیاسی، فرصتهای تحصیلی یا تعاملات اجتماعی محروم می‌کنند عاملان تبعیض نژادی هستند.

امروزه تقریبا در تمامی کشورهای پیشرفته، نژادپرستی یک بیماری روانی و دیوانگی فکری به حساب می آید و دولتها به کمک مدارس، رسانه ها و موسسات فرهنگی از سنین کم کودکان را آموزش میدهند که هیچ نژادی بر نژاد دیگر برتر نیست، هیچ نژادی هم پست و حقیر نیست. اصولا ارزش انسانها و موقعیت اجتماعی آنها نه با معیار نژاد، رنگ پوست، جنسیت و یا مذهب که بر اساس قابلیت های فردی، سوابق و تجربیات کاری و میزان تحصیلات تعیین میشود.

من از این افرادی که چنین کامنتهایی میگذارند و به منظور تحقیر، عربها را سوسمار خور، موش خور و یا ملخ خور میخوانند سوال میکنم که آیا میدانید که در گذشته ایرانیان هم در موارد متعدد در زمان قحطی و گسترش بیماری های واگیردار مثل وبا و تیفوس، به ملخ خواری، حشره خواری و خوردن علف و یوبجه روی آورده بوده اند؟ آیا دوست دارید نژادهای دیگر شما را آدم خوار بنامند؟ این به هیچ وجه سخنی یاوه نیست. در زمان قحطی بزرگ در ایران در بازه زمانی سالهای ۱۲۹۶ تا ۱۲۹۸، گزارش های متعددی از آدم خواری در شهرهای مختلف ایران ثبت شده است. برای نمونه محمد قلی مجد در فصل های دوم و سوم کتاب خود با نام «قحطی بزرگ» [که موجب مرگ بیش از نیمی از مردم ایران شد] به نقل از فرانسیس وایت و داناهو کارگزاران خارجی مقیم ایران مینویسد (لینک به کتاب):

فرانسیس وایت در گزارشی مینویسد: فقر همه جا را گرفته است. مردم به ناچار به خوردن علف و یونجه روی آورده اند. در همدان در موارد متعددی افراد به خوردن گوشت انسان روی آورده اند و دیدن نزاع کودکان و سگها بر سر لاشه حیوانات و یا تصاحب زباله ای در کنار خیابان، امری غیر عادی نیست. داناهو گزارش میدهد که اما حوادث بدتری در راه بود. مردم گرسنه ای که رنج بی غذایی آنها را به جنون دچار کرده بود به خوردن گوشت یکدیدگر روی آورده بودند…! داناهو در گزارشی دیگر مینویسد: روز بعد در هشتم ماه می مورد دهشتناک دیگری از آدم خواری کشف شد. دو زن، مادر و دختر، با دستان خون آلود دستگیر شدند. آنها دختر هشت ساله ای را کشته و مشغول پختن جنازه او بودند ….

خوب اگر دوست ندارید کسی به شما بگوید علف خور، یونجه خور و یا آدم خوار، شما هم نباید به دیگران بگویید ملخ خور، سوسمارخور، موش خور و بوگندو!! اینکه ما از یک طرف خود را فرزندان کوروش بنامیم و اولین منشور حقوق بشر را ایرانی بدانیم، با اینکه یکی از نژادهای انسانی را تحقیر کنیم و به چنین شکل مشمئز کننده ای دچار نژادپرستی باشیم، سازگار نیست! نه تنها سازگار نیست که در تناقض کامل با مبانی و مفاد اعلامیه جهانی حقوق بشر قرار دارد! همیشه به یاد داشته باشیم که محل تولد انسانها و اینکه در بین چه قومی متولد شوند، غیر اختیاری است. یعنی اینکه هیچ نوزادی نمیتواند تصمیم بگیرد که کجا به دنیا بیاید. ممکن بود من و شما به جای اینکه در خانواده ای ایرانی به دنیا بیاییم، در خانواده ای عرب، یهودی، هندی و یا آفریقایی به دنیا می آمدیم، لذا ملاک روابط انسانی و یا موقعیت اجتماعی افراد نباید بر اساس عوامل غیر اختیاری و خارج از کنترل انسانها مانند نژاد، رنگ پوست و یا جنسیت باشد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)