تواناتک: مک‌ها بر خلاف لپتاپ‌های ویندوزی، برای رمزگذاری و ایجاد فولدرهای رمزگذاری شده نیاز به نرم افزارهای ثالثی همچون «TrueCrypt» ندارند. شما می‌توانید یک دیسک ایمیج (فولدر مجازی) رمزگذاری شده را در مک با استفاده از ابزارهای درونی ایجاد کنید.

هر زمان که خواستید به فایل‌هایتان دست پیدا کنید، می‌توانید فایل‌های ایمیج شده را «mount» کرده و پسورد خود را وارد کنید. همچنین هر زمان که می‌خواهید دسترسی به فایل را قفل کنید، آن را «unmount» می‌کنید.

ایجاد یک دیسک ایمیج رمزگذاری شده

برای شروع، باید اپلیکیشن «Disk Utility» را باز کنید. پنجره «Finder» را باز کرده و روی گزینه «Applications» در نوار کناری کلیک کرده و روی فولدر «Utilities» دوبار کلیک کنید. حالا روی «Disk Utility» نیز دوبار کلیک کنید.

در پنجره «Disk Utility» روی بخش «New Image» کلیک کنید. این کار یک فایل دیسک ایمیج (dmg.) تولید می‌کند. گزینه‌های زیر را باید مد نظر داشته باشید:

  • «Save As»: با این کار می‌توانید فایل ایجاد شده را ذخیره کرده وپسوند «dmg.» را ببینید.
  • اسم: یک اسم باید برای فایل ایجاد شده انتخاب کنید. وقتی فایل‌ها رمزگذاری می‌شوند، این اسم نمایش داده می‌شود.
  • سایز: برای فایل ایجاد شده یک سایز انتخاب کنید. مثلاً اگر ۱۰۰ مگابایت انتخاب کنید، فقط می‌توانید تا سایز ۱۰۰ مگابایت فایل را در آن ذخیره کنید.
  • فرمت: گزینه Mac OS Extended (Journaled) را انتخاب کنید.
  • رمزگذاری: می‌توانید رمزگذاری ۱۲۸ بیت یا ۲۵۶ بیت «AES» را انتخاب کنید. ۲۵۶ بیت امن‌تر است اما ۱۲۸ بیت سریع‌تر است. اگر فایل‌های بسیار حساسی را رمزگذاری می‌کنید، احتمالاً ۲۵۶ بیت بیشتر به کار شما می‌آید، هرچند سرعتش کمتر است.
  • پارتیشن: گزینه «Single» را انتخاب کنید.
  • فرمت ایمیج: گزینه «read/write» را انتخاب کنید.

حالا گزینه «Create» را بزنید و بلافاصله از شما خواسته می‌شود تا پسورد انتخاب کنید. دقت کنید تا پسوردی بسیار قوی انتخاب کنید. اگر این پسورد را از دست بدهید یا فراموش کنید، دسترسی به فایل‌های داخل فولدر رمزگذاری شده را از دست خواهید داد. پس ‌‌نهایت دقت را در انتخاب پسورد به خرج دهید.

حالا دیسک ایمیج ایجاد شده، فرمت می‌شود و به طور اتوماتیک برای شما رمزگذاری می‌شود. شما آن را در دسکتاپتان و در قسمت «Devices» خواهید داشت. برای رمزگذاری فایل‌ها کافی است تا آن‌ها را در این فولدر ذخیره کنید.

برای از دسترس خارج کردن (unmount) دیسک ایمیج ساخته شده، در بخش «Devices» روی دکمه «Eject» کلیک کنید.

«mount» کردن دیسک ایمیج

از آنجا که این فایل، یک فایل فیزیکی نیست، عمل «mount» به معنای فیزیکی کردن و در دسترس قرار دادن آن برای کامپیو‌تر است. برای این کار، فایل را در حافظه پیدا کنید که پسوند «dmg.» دارد و روی آن دوبار کلیک کنید. حالا از شما خواسته می‌شود تا پسورد را وارد کنید. بعد از وارد کردن پسورد، حالا می‌توانید به فایل‌ها دسترسی داشته باشید.

تغییر سایز فولدر رمزگذاری شده

اگر قصد دارید تا سایز فولدر رمزگذاری شده را تغییر دهید، روی فایل «dmg.» کلیک راست کرده و گزینه «Open With» را انتخاب کنید و بعد روی «Disk Utility» بروید. در این بخش فایل مورد نظرتان را انتخاب کنید. حالا گزینه «Resize Image» را بزنید و سایز دلخواه جدید را وارد کنید. از شما پسورد خواسته می‌شود که باید وارد کنید.

دقت کنید که اگر فایل در حال حاضر در دسترس باشد و به عبارت دیگر «mount» شده باشد، نمی‌توانید این تغییر سایز را انجام دهید. اگر گزینه «Resize Image» خاکستری است، در پنجره «Disk Utility» روی دکمه «Eject» کلیک کنید.

حالا با این فولدر رمزگذاری شده هر کاری که دوست دارید می‌توانید انجام دهید: می‌توانید آن را در حافظه نگه دارید، آن را روی فلش بریزید، یا به صورت آنلاین نگه داری کنید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)