به گزارش خبرگزاری های داخلی، رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی از مختومه شدن پرونده ۳۴ ساله مربوط به کشتار پاسبانان شهرستان آذرشهر در اوایل انقلاب خبر داده است.حجت الاسلام مالک اژدر با بیان اینکه این پرونده یکی از قدیمی ترین و پیچیده ترین پرونده های قضایی استان بود، اظهار کرد: پس از سال ها این پرونده با انجام کارهای کارشناسی بررسی های عمیق به نتیجه رسید.
وی مجرمان این پرونده را ۱۵ نفر اعلام و اظهارکرد: از این تعداد شش نفر محکوم به اعدام و بقیه نیز به تحمل حبس های طولانی مدت و میان مدت محکوم شده اند.
حجت الاسلام شریفی اضافه کرد: آرای فوق در دیوان عالی کشور رد شده است و هم اکنون پرونده در حال بررسی دوباره برای عودت به دیوان است.

وی پرونده کشتار پاسبانان آذرشهری را یکی از مهمترین و مشکل ترین پرونده های قضایی استان دانست و اظهار کرد: بسیاری از شاکیان این پرونده در طول سال های گذشته فوت کرده و وراث آنها به عنوان شاکی در پرونده ثبت شده اند.

گفته می شود در روزهای اولیه انقلاب در سال ۱۳۵۷ تعدادی از پاسبانان شهرستان آذرشهر به طرز فجیعی توسط عده ای به قتل رسیدند.
برای نخستین بار در ایران، در تاریخ ۱۳۸۰/۰۵/۲۱ خبر کشف یک گور جمعی منتشر شد. در این گور جمعی، در آذرشهر، در نزدیکی تبریز، بقایای جنازه های شماری از قربانیان کینه توزی های کور در نخستین روزهای پیروزی انقلاب مدفون است. گفته می شود در این گور دسته جمعی جنازه بیش از ۴۰ تن مدفون شده که اکثر انان پاسبانان ساده بودند.
درهمین رابطه گفته می شود که در روز چهارشنبه ١۶ اسفند ماه ۵٧ در آذرشهر، پاسبان مجید ترکمانی را در حالیکه در کمیته انقلاب اسلامی این شهر تحت بازجوئی بود با شلیک چند گلوله بقتل رساندند و جسدش را به پشت اتومبیل بستند و در خیابانهای شهر حرکت دادند.
اما گویا این قبیل قتلها صرفا مختص به آذرشهر نیست. به عنوان مثال در ۲۳ بهمن سال ۱۳۵۷ در شهر اردبیل نیز دهها پاسبان بیگناه، توسط اوباش و انقلابیون تندروی شهر کشته شده و جنازه آنها در سطح شهر گردانده شد و حتی اجساد برخی از این نگونبختان، از تیرهای چراغ برق در امتداد خیابانهای اصلی اردبیل اویزان گردید.
به نظر می رسد که تاکنون هیچ پرونده قضایی درخصوص قاتلین این افراد در قوه قضاییه ایران مطرح نشده است.
شاهدان عینی نقل می کنند که در شهر اصفهان نیز به دلیل شائبه حمایت محلات لر نشین شهر از رژیم پهلوی، حملات کوری از سوی برخی از اوباش و انقلابیون تندروی به این محلات شده که منجر به کشته و مجروح شدن شمار نامعلومی از شهورندان لر مقیم اصفهان نیز شده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)