«پاسخ ارزنده و تحسین‌برانگیز دکتر جلال سبزواری به دعوت وی به تاجیکستان به منظور سخنرانی در یک سمینار فرهنگی در اواخر سپتامبر ۲۰۲۱. وی ضمن اعتراض به اهداء قبای تقدیر و اعطاء دکترا به ابراهیم رئیسی قاتل و جنایتکار، که در حال حاضر رییس جمهوری اسلامی ایران است، از پذیرفتن این دعوت امتناع ورزید. لازم به یاد آوری است که در ۴۳ سال حاکمیت جمهوری جهل و جنایت آخوندی با تأیید رئیسی در قوه قضاییه و دخالت مستقیم وی ده‌ها هزار انسان شکنجه شدند، شلاق خوردند، دست و پایشان بریده‌ شد و بی‌رحمانه به جوخه‌های اعدام سپرده شدند. او هم‌چنین یکی از چهار نفر اعضاء هیات مرگ در قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ بوده است و…»

با تشکر فراوان از دکتر جلال سبزواری

بهرام رحمانی

شانزدهم اکتبر ۲۰۲۱

***

با عرض سلام و ابراز ارادت و دوستی به استاد عزیز و عالی قدر

از دعوت شما که نشانه‌ی حسن نیت و لطف و عنایت شما نسبت به من است، صمیمانه و قدرشناسانه سپاسگزارم، و احترام، علاقه‌مندی و تحسین شما و دیگر همکاران گرامیتان را به فرهنگ، زبان و ادب پارسی می‌ستایم و ارج می‌نهم. شما و مردم شریف تاجیکستان، همواره از حامیان، مشوقین و پیشگامان معرفی گویندگان، نویسندگان و هنرمندان پارسی زبان سرزمین من بوده‌اید و در این راستا هیچگاه و از هیچ تلاش و کوششی فروگذار نفرموده‌اید. اما در شرایطی که  بلندپایه‌ترین مقام کشور شما بر پیکر ناساز و منحوس پلید ترین مقام رسمی کشور من قبای اطلس می‌پوشاند و منافع حقیر سیاسی- اقتصادی را بر همه پرنسیپ‌های شناخته شده بین‌المللی ترجیح می‌دهد، متأسفانه از پذیرفتن این دعوت معذورم. به ویژه که همزمان با اهداء خلعت تقدیر و دکترای افتخاری به آخوند رئیسی که البته نه متهم، بلکه محکوم به جنایت علیه بشریت است، همکار و همدست تبهکار او که قاتل هزاران هزار جوان آزادی‌خواه و مبارز سرزمین من است، در دادگاهی در کشور سوئد، تحت محاکمه و دادرسی است. پذیرفتن این دعوت در واقع زدن مهر بطلان بر کلیه ارزش‌هایی است که در تمام عمر برای حفظ و پاسداری آن‌ها پای فشرده و ایستادگی کرده‌ام و هرگز و تحت هیچ شرایطی مایل به نقض آن نیستم. استاد عزیز: شما که خود ادیبی فرزانه‌اید، نیک می‌دانید که حافظ، این  شهسوار بلامنازع عرصه‌ی شعر جهان می‌فرماید:

قلندران حقیقت به نیم جو نخرند     قبای اطلس آن کس که از هنر عاری است

ابجد آموز مکتب شما، همان قلندر شعر حافظ است و در پی تحری حقیقت. این حقیقت حتی اگر در دهان شیر توهین و تحقیر ایران و ایرانی باشد، به مدد شعر و ادب بی‌بدیل پارسی، آن را بیرون خواهم کشید. گو این‌که دین فروشان زالوصفت، موش‌های ذلیلی هستند که جز طاعون نکبت و ادبار و تیره روزی، تحفه‌ی دیگری برای هموطنان من نداشته‌اند.

با احترام به ارواح پاک و پر فتوح اسطوره های عشق و معرفت، “شمس تبریزی و مولانا جلال‌الدین بلخی” و با آرزوی سلامتی و موفقیت‌های روز افزون برای شما و ملت ادب دوست تاجیکستان. 

با مهر و احترام

جلال سبزواری  

پنج‌شنبه  ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی برابر با ۸ مهرماه ۱۴۰۰ خورشیدی

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)