با افزایش اعتراض‌ نسبت به سریال تاریخی «سرزمین کهن» در چند شهر از استان‌های چهارمحال و بختیاری و خوزستان، تقی سهرابی، مدیرکل روابط عمومی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که پخش این سریال تا انجام تحقیقات و تحقق دستورات قبلی رئیس صدا و سیما متوقف خواهد شد.

دزفول
تجمع اعتراضی مردم در دزفول به پخش سریال تلویزیونی “سرزمین کهن”
سهرابی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران افزود: «هیئتی به نمایندگی از عزت‌الله ضرغامی (رئیس صدا و سیما) برای بررسی و بازخورد پخش این سریال راهی برخی استان‌های مربوط با موضوع خواهد شد.»

ماموریت این گروه، «گفت‌وگوی مستقیم با معترضان، منتقدین و همچنین مقامات محلی از جمله ائمه جمعه، نخبگان، مسئولان استان‌ها و ارائه گزارش جامع به ضرغامی اعلام شده است.»

معترضان می‌گویند در مجموعه تلویزیونی «سرزمین کهن» نقش یک خانواده منفی، نوکیسه، سلطنت‌طلب و فاسد به خانواده‌ای با نام بختیاری داده شده و وقایع به گونه‌ای رقم خورده که خانواده بختیاری به آزار و اذیت یک خانواده روشنفکر، وطن‌پرست و مظلوم به نام اردکانی می‌پردازند.

پیشتر عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران نیز از احتمال توقف پخش این سریال خبر داده بود.

به گفته وی، این سریال «موجب رنجش خاطر قوم بختیاری که از اقوام سلحشور، ایرانیان اصیل و همراه انقلاب، شده است و باید به نوعی جبران شود».

معترضان می‌گویند در مجموعه تلویزیونی «سرزمین کهن» نقش یک خانواده منفی، نوکیسه، سلطنت‌طلب و فاسد به خانواده‌ای با نام بختیاری داده شده و وقایع به گونه‌ای رقم خورده که خانواده بختیاری به آزار و اذیت یک خانواده روشنفکر، وطن‌پرست و مظلوم به نام اردکانی می‌پردازند.

در یکی از سکانس‌های این سریال، یکی از شخصیت‌های داستانی خطاب به زن بختیاری می‌گوید: «نذار بگم بختیاری چه جور بختیاری شد؟ بختیاری از کاسه‌لیسی و صدقه‌‌سری انگلیسی‌ها بختیاری شد.»

عزت‌الله ضرغامی٬ رئیس سازمان صدا و سیما در واکنش به این اعتراض‌ها گفته این سریال به بختیاری‌ها و قوم لر «توهین» نکرده و قضاوت درباره آن زودهنگام است.

کمال تبریزی، کارگردان مجموعه تلویزیونی «سرزمین کهن» نیز در پاسخ به این انتقادها و اعتراض‌ها گفته است: «اسامی شخصیت‌های این سریال صرفاً نام خانوادگی افراد است و اشاره‌ای به هیچ یک از اقوام غیور و دلاور کشور ندارد.»

مجموعه تاریخی «سرزمین کهن» کاری از گروه فیلم و سریال شبکه سه سیماست.

این مجموعه تلویزیونی را محمد مسعود تهیه کرده و علیرضا طالب‌زاده فیلمنامه‌اش را نوشته است.

شهاب حسینی، نیکی کریمی، محمد رضا فروتن، حسن‌پور شیرازی، فرشته صدر عرفایی، جعفر دهقان، امیر آقایی، شبنم قلی خانی، الهام حمیدی، ثریا قاسمی، علی شادمان، پژمان بازغی، هنگامه قاضیانی، میترا حجار، پرویز پورحسینی، فرهاد قائمیان، حسین محجوب، بیتا فرهی، هومن سیدی، مهرداد ضیایی، لیلا زارع، آشا محرابی، محسن طنابنده، جواد عزتی، رسول نقوی، شیوا بلوچی، متین حیدر نیا، امین رحیمی، درشن سینک، بهرام کمیجانی، فریبرز گرم‌رودی از بازیگران این مجموعه تلویزیونی‌اند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com