عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت: تمایل به بارداری با تحصیلات زنان نسبت عکس دارد. اکنون زوج‌های جوانی داریم که ۱۰ سال پس از ازدواج جرئت فرزنددار شدن ندارند.

به نقل از فارس، رسول خضری اظهار داشت: برای اصلاح رشد جمعیت باید سن امید به زندگی در جوانان بالا برود، ازدواج در سنین پایین‌تر اتفاق بیفتد چرا که سن ازدواج بالا رفته و بالطبع فرزند آوری هم با تأخیر انجام می‌شود.

وی گفت: زوجینی داریم که ۱۰ سال ازدواج کرده‌اند ولی جرئت ندارند فرزند‌دار شوند.

وی افزود: وزارتی به نام ورزش و جوانان داریم که واقعاً اسم بی‌مسمایی است. ورزش در دل جوانان جای دارد. اما این گلایه را از این وزارتخانه داریم که از بدو تأسیس تا به حال چقدر برای جوانان کار کرد؟ آیا پرداختن به امور معیشتی به اقتصاد و معیشت جوانان جزو وظایف ذاتی وزارتی نیست که نام ورزش و جوانان را یدک می‌کشد.

خضری به این نکته اشاره کرد که اکنون الان ۴۰ درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی ما بیکارند. با سوادان بیکار ما ۳ برابر آمار بی‌سوادان بیکار است. این توقع را بالا می‌برد. ما در آموزش عالی هم داریم فرد که فوق لیسانس می‌گیرد بلد نیست یک عریضه بنویسد.

وی گفت: متأسفانه میزان تمایل به بارداری در خانم‌ها با میزان سواد نسبت معکوس دارد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به نسبت میزان تحصیلات زنان و تمایل به فرزند آوری اشاره کرد و گفت: هر چه خانم‌ها از روستا به شهر می‌آیند و سطح سوادشان بالاتر می‌رود میزان تمایلشان به بچه‌دار شدن پایین می‌آید و این بحث از نظر عملیاتی اثبات شده است.

سیاست فرزند آوری کمتر کلاه گشادی بود که سازمان بهداشت جهانی بر سرمان گذاشت
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: ما در این زمینه نیاز به فرهنگ‌سازی داریم. تا یادمان می‌آید در این ۳۰ ‌سال گفتیم دو فرزند کافی است در حالی که این کلاه گشادی است که سازمان بهداشت جهانی سر کشور ما و وزارت بهداشت  گذاشت.

وی اظهار داشت: سیاست‌های جمعیتی یک بحث جهانی دارد و یک بحث منطقه‌ای. نباید ما پایه‌های تحقیق و پژوهشمان بر اساس منابع خارجی باشد. باید تحقیقات آنها را بگیریم و ۵۰ درصدش را بومی کنیم تا چیزهایی که با ما همخوانی دارد استفاده کنیم. وضعیت اقلیمی، فرهنگی و سیاست و استراتژی کشورمان دیگر فرق می‌کند.

مشکلات معیشتی و عدم امید به زندگی منشأ‌ ۹۰ درصد طلاق‌ها
خضری منشأ ۹۰ درصد طلاق‌ها را ناشی از نبود امید به زندگی و مشکلات معیشتی دانست و اذعان داشت: دلیل اینکه وزیر ورزش و جوانان آخرین وزیری بود که از مجلس رأی آورد این بود که ما می‌گفتیم نام جوانان را از وزارت ورزش و جوانان پاک کنید و به بخش دیگری واگذار کنید و به بخش دیگر واگذار کنید چرا که بخش جوانان مغفول مانده است.

فقط ۲۰ درصد مشکلات مربوط به کمبود بودجه است
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اذعان داشت که همه مشکلاتی که می‌گوییم مشکل آن کمبود بودجه است لزوماً ربطی به پول ندارد. مدیریت منابع انسانی و مالی هیچ‌وقت درست پیش نرفته است. اینکه مدام می‌گویند پول نداریم درست نیست و فقط ۲۰ درصد مشکلات به منابع مالی برمی‌گردد، ۱۰ درصد هم مشکل ساختاری داریم و ۷۰ درصد مدیریت منابع انسانی.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)