خودپرداز بیت‌کوین (تصویر: Reddit Bitcoin/Imgur)

بیت‌کوین به عنوان یک ارز رمزگذاری شده شهرت یافته که محبوب بالایی بین فروشندگان اینترنتی مواد مخدر و سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیری دارد که در بازار ناپایدار بیت‌کوین به دنبال به رسیدن به پول زیاد هستند. اما آنتونی دی‌یوریو امیدوار است که برخی از تورنتویی‌ها مایل باشند تا ارز بیت‌کوین را به‌گونه‌ای عادی‌تر استفاده و تبادل کنند. او اپراتور اولین دستگاه خودپرداز بیت‌کوین در تورنتو است، که این هفته در تقاطع کینگ و اسپاداینا شروع به کار می‌کند.

برای کسانی که با بیت‌کوین آشنایی ندارند، باید گفت که بیت‌کوین فقط یک نوع از پول الکترونیکی است. این ارز توسط کامپیوتر “استخراج” شده و به طور معمول و به شکل مبادلات آنلاین مورد استفاده قرار می‌گیرد، که در آن کاربران می‌توانند بیت‌کوین را خریده و یا آن را به پول نقد تبدیل کنند. سیستم زیربنایی پرداخت با بیت‌کوین با به کارگیری راهی پیچیده، کاربران را ناشناس نگه می‌دارد و به همین دلیل است که این ارز به پول مرسوم در مبادلات آنلاین مواد مخدر تبدیل شده است، هر چند که از آن به میزان زیادی در موارد بی‌ضرر هم استفاده می‌شود.

این خودپرداز که در آدرس ۶۴ خیابان اسپاداینا و در یک فضای ۵۵۰ متر مربعی قرار دارد که دی‌یوریو، مدیر اجرایی اتحاد بیت‌کوین کانادا، آن را به یک انکوباتور کسب و کار بیت‌کوین به نام بیت‌کوین دسانترال تبدیل کرده است. این خودپرداز توسط یک گروه در اتاوا به نام بیت‌اَکسِس ساخته شده است (در ونکوور هم  خودپرداز مشابهی وجود دارد که ساخت شرکت دیگری است). این ماشین با سر و صدای اندک و در تاریخ ۱ ژانویه راه‌اندازی شد و دی‌یوریو در نظر دارد تا آن را به زودی به روی عموم بگشاید.

این دستگاه قرار است تا فرایند اغلب پیچیدۀ خرید بیت‌کوین را آسان کرده و آن را به عملیاتی همراه با فشردن چند دکمه تبدیل کند. دی‌یوریو گفت “شما به سراغ دستگاه خودپرداز رفته، شماره تلفن خود را در آن وارد کرده،  و در نتیجه یک پین در گوشی خود دریافت می‌کنید”. خودپرداز با استفاده از شماره تلفن در می‌یابد که فرد هر روز چند بیت‌کوین خریده است؛ این اقدام به دلایل نظارتی صورت می‌گیرد (این شماره ها به طور منظم پاک می‌شوند.) هر بار که کسی از طریق خودپرداز اقدام به خرید بیت‌کوین کند، خودپرداز به طور خودکار آن بیت‌کوین‌ها را در تبادلی آنلاین خریداری می‌کند. دی‌یوریو درصدی از معامله را دریافت خواهد کرد که باید میزان آن معلوم شود. دستگاه در ازای بیت‌کوین‌ها پول نقد نمی‌دهد – حداقل نه هنوز. دی‌یوریو امیدوار است تا آن سرویس را هم به زودی اضافه کند.

این خودپرداز و عملیات وابسته به آن بخشی از یک تلاش بزرگتر است برای عادی‌سازی بیت‌کوین. دی‌یوریو می‌پندارد که امکان این کار وجود دارد. او گفت “ما هم‌اکنون با انجام پروژه‌های مختلف به دنبال این هستیم تا تاجران بیشتری بیت‌کوین را قبول کنند. بیت‌کوین ساده‌ترین راه برای ارسال پول به هر نقطه‌ای از جهان است.”

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)