مجید مشهدالکوبه –
شاهین نجفی، خواننده معترض در واکنش به دیدار حسن روحانی، رییس جمهور ایران با گروهی از هنرمندان بیانیه‌ای تصویری منتشر کرد. افزون بر این محمود دولت‌آبادی هم در متنی با عنوان «اگر دیر نشده باشد» نظرش نسبت به دیدار حسن روحانی با گروهی از هنرمندان کشور را انتشار داد.

اما این بحث که در فضای مجازی آغاز شده بود در برنامه صفحه دو هم رسید. بیانیه شاهین نجفی از جانب بسیاری در فضای مجازی محکوم شد.
اگر بیاد بیاوریم که دولت تدبیر و امید روحانی میراث‌دار حکومتی است که سعید سلطانپور را در سالهای پس از انقلاب اعدام کرده، رحمان هاتفی سردبیر روزنامه کیهان را بر اثر شکنجه در زندان کشته، عطا نوریان مترجم هواار چریکهای فدایی خلق را در سال ۶۲ اعدام کرده، حمید حاجی زاده و فرزندش کارون را در سال هفتادوهفت در کرمان به قتل رسانده، سعید سیرجانی، مجید شریف، محمد مختاری، محمد جعفر پوینده و داریوش فروهر و همسرش پروانه اسکندری را به قتل رسانده و هرگر حاضر به پاسخگویی نشده. آنگاه می فهمیم که چرا نشستن هنرمندان در حضور رییس جمهور کاری زشت و نکوهیده است. این هنرمندان با حضور خود تنها به دولت روحانی مشروعیت می دهند. دولتی که تلاش نکرده تا اعدام زندانیان سیاسی را در کردستان و خوزستان متوقف کند و بساط شکنجه و زندان را همچنان برقرار نگه داشته.

اما برخلاف این هنرمندان که دست به سینه در نزد رییس جمهور حضور پیدا کردند، شجریان مثال هنرمندی است که نبض اش با طبیعت می زند. و هنر همین است: او در مصاحبه اخیر خود گفته است: «تالاب‌های خشک شده را فراموش کرده‌ایم، دریاچه ارومیه را هم فراموش خواهیم کرد و هولناک‌تر از همه اینکه فراموش کرده‌ایم در کدام سرزمین زندگی می‌کنیم. فراموش کرده‌ایم که این سرزمین زلزله‌خیز، خشک است و کم‌آب و فراموش کرده‌ایم که نیاکان ما در همین سرزمین خشک، چه هوشمندانه، آب را نگه می‌داشتند. با طبیعت کنار می‌آمدند و یادشان بود که در چنین سرزمینی چگونه باید زیست.»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com