پنج شنبه نوزدهم دسامبر ۲۰۱۳ هزاران اهوازی در ساحل غربی کارون گرد هم آمده و با تشکیل زنجیره انسانی، مخالفت خویش با انحراف آب کارون به سوی فلات مرکزی ایران وخشک کردن تالابها ورودخانه های این اقلیم بواسطه سدسازی بی رویه را اعلام کردند. تجمع کنندگان اهوازی سخنان اخیر مسئولان اصفهانی و توهین آنها به مردم اهواز را محکوم کرده، و اعلام کردند که دفاع از کارون، نماد حیات خوزستان، نشانه شعور بالای اجتماعی و سیاسی مردم این اقلیم است.

این زنجیره انسانی درپی ناخرسندی مردم اهواز از اظهارات مسئولان اصفهانی و توهین های آنها به مردم خوزستان، حمایت دولت مرکزی از طرح های انتقال آب کارون و تخصیص بودجه به این طرحها، بی توجهی دولت مرکزی به وسعت فاجعه انسانی ناشی از آلودگی شدید هوای اهواز و پاسخگو نبودن مسئولان استانی و مرکزی در برابر تلافات انسانی ناشی از این بحران، صورت گرفته است.

img19344347

در زمینه انتقال آب کارون، پیشتر معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست در گزارش زیست محیطی خود اظهار کرد؛ انتقال آب کارون تنها درصورتی انجام می شود که به این رودخانه ضرر وارد نشود.
این سخنان ابتکار با عملکرد متناقض دولت روحانی درتخصیص بودجه به طرح بهشت آباد برای انتقال آب کارون وحذف بودجه مقابله با ریزگرده های استان خوزستان همراه بوده وعلاوه بر نارضایتی مردم اهواز یکی ازعلل اصلی استعفای دستجمعی نمایندگان این استان محسوب می شود.

معترضان در تجمع امروز پلاکاردها و دست نوشته های حامل شعارهایی در دفاع از رودخانه کارون و هور (تالاب) العظیم در دست داشته اند. هور العظیم یکی از مهمترین تالاب های خاورمیانه است که به واسطه سدسازی بر روی رودخانه های کرخه و دویریج و میمه و همچنین طرح امنیتی سپاه پاسداران موسوم به طرح دایک وحفر بیش از۱۰۰ چاه نفت و تاسیس دکل های نفتی و ساخت کیلومترها جاده توسط شرکت نفت، خشکانده شده است. خشک شدن این تالاب یکی ازعلل اصلی طوفان های شن اهواز است.

شرکت کنندگان در تجمع، ضمن اعلام انزجار خود از عملکرد غیرمسئولانه دولت مرکزی خواهان توقف تمام پروژه های انحراف آب کارون و پایان دادن به طرح های ساخت سدها برروی رودخانه های استان خوزستان شده اند.
در تجمع مشابهی که ۲٨ نوامبر گذشته برگزار شده بود، شماری ازتجمع کنندگان عرب که با صدا و سیمای استان مصاحبه انجام داده و اعتراضات خود رابه زبان آورده بودند، روز پس از تجمع با حمله نیروهای اطلاعات به منازلشان بازداشت شدند.
کم آبی ناشی از انحراف آب رودخانه های کارون، جراحی، کرخه و دز سبب خشک شدن تالاب های استان خوزستان شده وطوفان های شن اهواز را به آلوده ترین شهر جهان مبدل کرده اند.

شایان ذکر است که نتایج پژوهشی وسیع که اخیرا در۱٣ کشور اروپایی صورت گرفته است نشان می دهند که ذرات ریزآلاینده هوا حتی درغلظت های ۲۵ میکروگرم در مترمکعب نیز کشنده هستند و به ازای هر پنج میکروگرم افزایش درغلظت این ذرات، خطر مرگ هفت درصد افزایش می یابد. این درحالی است که براساس آمارهای رسمی هواشناسی اهواز، غلظت ذرات ریز درهوای اهواز در بیشتر روزهای سال از ۴۰۰۰ میکروگرم در متر مکعب بیشتر بوده و در مواقعی نیزبه ۹۴۰۰ میکرگرم در مترمکعب نیز رسیده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)