ملت بزرگ ایران ، همکاران عزیز                                 

همان‌طور که روشن است جهان بعد از کرونا  بحرانهای گوناگونی را پشت سرنهاده و یا سپری می کند. اما مردم ایران بحران‌های بزرگتر و فاجعە‌بارتری را به خاطر سیاست‌های غلط حاکمیتی تحمل می‌کند.

بعد از کرونا آموزش دچار مشکلات عدیده شده است. به خاطر نبود امکانات و زیرساخت‌های ضروری برای معلمان و دانشجویان و کیفیت پایین اپلیکیشن شاد ، حدود ۳۰ درصد از دانش‌آموزان ترک تحصیل کردەاند.

حال که وزارتخانه و ستادملی‌ مبارزە با کرونا تصمیم گرفته‌اند که آموزش به صورت مجازی باشد، وظیفه حاکمیت این است که زیرساخت‌های ضروری از جمله گوشی هوشمند و اینترنت رایگان را برای دانش‌آموزان و معلمان مهیا سازد.

لازم به ذکر است در هر مقطعی از سال اگر قرار بر بازگشایی مدارس باشد باید تمام معلمان و دانش‌آموزان بالای ۱۲ سال واکسینه شوند بازگشایی مدارس بدون توجه به تزریق واکسن مورد تایید سازمان بهداشت جهانی ،  واگذاری هر میز و نیمکت تنها برای یک دانش آموز ، تامین و توزیع روزانه  ماسک و مواد ضدعفونی کنندە برای دانش آموزان و معلمان، منتهی به فاجعه می گردد.

اما مشکل فرهنگیان صرفا معضلات آموزش مجازی نیست ، بلکه معلمان مانند اکثر زحمتکشان با معضلات فراوان معیشتی روبرو هستند حقوق معلمان  با  تورم و گرانی افسارگسیخته هم خوانی ندارد. خط فقر رسمی دوازدە میلیون تومان است، در حالی که معلمان تازه استخدام سه و نیم میلیون بیشتر حقوق نمی‌گیرند و معلمان خرید خدمت با استثمار مضاعف روبرو هستند و حتی یک میلیون تومان نیز حقوق دریافت نمی کنند! معلمان نهضت سوادآموزی ، پیش دبستانی و حق‌التدریس امنیت شغلی ندارند و با اینکه آموزش و پرورش با کمبود نیرو روبروست پذیرفته‌شدگان کارنامه‌سبز، با تجمعات فراوان هنوز نتوانسته‌اند به حق خود برسند. فرهنگیان  بازنشسته نیز با حقوق زیر خط فقر قادر به تامین معیشت و سلامت خود نیستند.

 این وضعیت ناگوار باعث شده‌است طی یکسال گذشته معلمان از بازنشستگان تا شاغلان و کارنامه‌سبزها بارها دست به تجمع بزنند. شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ضمن اعلام حمایت از  تمامی خواسته های معلمان، از اعتراضات صنفی و تجمعات پیش‌رو فرهنگیان حمایت می‌کند و اعلام می‌دارد :

۱. دولت و مجلس به جای مشخص کردن منابع پایدار بە منظور اجرای نظام رتبه بندی برای شاغلان و همسان‌سازی بازنشستگان در طی سال‌های گذشته دست به وقت‌کشی زدند. به خصوص در یک سال گذشته نوبخت با افزایش ناقص و ناعادلانه فوق‌العاده ‌ویژه به کمک تشکل‌های وابسته دولتی به معلمان ظلم آشکاری نمود. به طوری که جمع کثیری از معلمان جوان از افزایش حقوق محروم شدند. جلسات بدون حضور نمایندگان شورا و تشکل‌های صنفی برگزار گردید چرا که هرگز نمایندگان شورای هماهنگی و کانون‌های‌صنفی پای هیچ مصوبه‌ای علیه معلمان را امضا نکرده و نخواهند کرد. دولت و مجلس موظفند فوق‌العاده ویژه فرهنگیان را مانند سایر کارمندان ارگان‌های دولتی به صورت کامل و بدون تبعیض اجرا نمایند که شامل تمام معلمان گردد.

۲. دولت و مجلس موظفند رتبه‌بندی بر مبنای هشتاد درصد حقوق هیات علمی دانشگاه را مصوب و از اول فروردین ۱۴۰۰ آن را اجرا نمایند. ما نسبت به تصویب  ناقص رتبه‌بندی در جلسه سه‌شنبه، ۲۳ شهریور کمیسیون آموزش مجلس و حذف هشتاد درصد هیات علمی هشدار می‌دهیم و به رتبه‌بندی ناقص تن نمی‌دهیم و همراه با بدنه معلم می‌گوییم :

نه تسلیم نه سازش

رتبه بدون خواهش

۳. افزایش حقوق فرهنگیان بازنشسته باید بر مبنای همسانسازی و مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری باشد، به طوری که حقوق این عزیزان به بالای خط فقر برسد.

ما به دولت و مجلس تا پایان شهریور فرصت می‌دهیم تا خواسته ‌های فوق را محقق نماید در غیر این صورت شورای هماهنگی طی فراخوانی برنامه‌های اعتراضی خود را اعلام خواهد نمود و تا تحقق مطالبات به اعتراضات ادامه خواهد داد.

در پایان شورای هماهنگی از فرهنگیان  سراسر کشور در همه‌ی استان‌ها و شهرستان‌ها انتظار دارد ، برای وادار کردن حاکمیت به اجرای نظام #رتبه‌بندی و #همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و سایر خواسته‌های قانونی خود ، به طور گروهی به ریاست آموزش پرورش هر ناحیه نامه نوشته و با امضای زنده، پیگیر خواسته‌های صنفی و به حق خود از جملە تامین تجهیزات مناسب برای آموزش مجازی باشند.

در این راستا شورای هماهنگی از همه‌ی فرهنگیان ستمدیده اعلام پشتیبانی نموده، واز فرهنگیان، با هرنامی درخواست می کند برای همبستگی هرچه بیشتر ، به کانون‌ها و انجمن‌های صنفی شهرستان و استان خود بپیوندند، یا برای تشکیل صنف شهرستان خود اقدام نموده و با دبیرخانه شورای هماهنگی در تماس باشند.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)