از کجا بدانیم اپلیکیشن موبایل امن است

عاقلانه است که بپرسیم «آیا این اپلیکیشن امن است تا نصب کنم؟». نرم‌افزارها می‌توانند حاوی بدافزار باشند، بدافزار نوعی نرم‌افزار است که می‌توانند به موبایل هوشمند شما آسیب‌برساند، حریم شخصی شما را نقض کند و منابع را هدر بدهد. بیشتر اپلیکیشن‌‌هایی که از منابع معتبر دریافت می‌کنید امن هستند، با اینحال در میان آنها اپلیکیشن‌هایی در کمین قربانیان خود هستند تا وارد دستگاه‌ آنها شوند و اطلاعات حساس و مهم کاربر را بسرقت برند. در این مقاله از وب‌سایت کنش‌تک به این سوال پاسخ می‌دهیم: « از کجا بدانیم اپلیکیشن موبایل امن است ».

همه باید بدانیم که چگونه درباره امن بودن اپلیکیشن موبایل برای دانلود و نصب قضاوت کنیم. موبایل‌های هوشمند دستگاه‌های کوچک، گران و حاوی مقدار زیادی اطلاعات شخصی و مهم کاربران هستند. هرازگاهی حتی معتبرترین فروشگاه‌های اپلیکیشن هم به طور قطع نمی‌دانند یک اپلیکیشن امن است یا نه! در هفته اخیر چند اپلیکیشن از فروشگاه گوگل حذف شدند، زیرا مشغول توزیع بدافزار برای هک فیسبوک بودند.

اپلیکیشن‌‌های حاوی بد‌افزار می‌توانند دروازه‌ فعالیت‌های مخرب باشند. بعضی اپلیکیشن‌ها وارد موبایل می‌شوند تا فقط اطلاعات مهم شما را بسرقت ببرند. موبایل هوشمندتان می‌تواند توسط اشخاص با نیت پلید کنترل شود. دانلود یا بارگیری اپلیکیشن آلوده می‌تواند موبایل شما را به یک جز بات‌نت تبدیل کند.

اگر موبایل شما جزیی از بت‌نت شود، از دستگاهتان در حملات بزرگتر دیگر می‌توانند استفاده کنند. نه‌تنها اطلاعات شخصی شما در معرض تهدید قرار می‌گیرد بلکه موبایل‌تان جزیی از شبکه بت‌های آن گروه می‌شود.

افزایش آگاهی درباره امنیت اپلیکیشن‌ها مهم است. فقط به دلیل اینکه برنامه‌ای در فروشگاه‌های رسمی مانند Google play و Apple App قرار دارد به معنی امن بود آن نیست. این فروشگاه‌های رسمی، همانطور که در خبر‌ها می‌خوانیم، اپلیکیشن‌های مخربی در فروشگاهشان پیدا می‌کنند که بیش از چندین هزار بار نصب شده است.

ادامه این مطلب در لینک زیر:

از کجا بدانیم اپلیکیشن موبایل امن است

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)