مرکز دموکراسی برای ایران – پروفسور کاظم معتمد نژاد استاد نام آشنای علوم ارتباطات در ایران  که او را پدر علوم ارتباطات نوین در ایران می نامیدند بعد ازظهر روز پنجشنبه چهاردهم آذرماه  و پس از تحمل  دوره طولانی بیماری در تهران در گذشت.

دکتر معتمد نژاد که متولد بیرجند – خراسان جنوبی – بود تحصیلات دانشگاهی  در رشته های حقوق ، ارتباطات و برخی رشته های دیگر را در تهران  و در پاریس به پایان رسانده بود.  فعالیت اصلی مطبوعاتی او  دردهه سی و  چهل در روزنامه کیهان با مدیریت مرحوم مصباح زاده  بود که این همکاری  پس از آغاز تدریس او در دانشگاه نیز ادامه داشت .

کاظم معتمدنژاد  ۲۳ اردیبهشت ۱۳۱۳در بیرجند متولد شد ودر طول زندگی موفق به دریافت چند مدرک دکترا از رشته های مختلف گردید اما عشق و علاقه اش به علم ارتباطات و فعالیت در این حوزه مسیر زندگی او را دگرگون ساخت. او در زمان تحصیل در دوره کارشناسی، با مدیر وقت روزنامه کیهان -که استاد او نیز بود- رابطه�” دوستانه‌ای برقرار کرد. وقتی استاد از دانشجویان دوره دکتری برای همکاری در کیهان دعوت کرد، معتمد نژاد فرصت را غنیمت شمرده و به محیط روزنامه وارد شد. دیری نپایید که از مترجمی زبان فرانسه، به مسؤولیت گروه خارجی و مقالات ارتقا یافت. وی دیپلم متوسطه خود را در سال خرداد سال سی ودو از دبیرستان مروی تهران گرفت وچهار سال پس از آن   موفق به دریافت لیسانس رشته قضایی از دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران شد.از دیگر مدارج علمی دکتر معنمد نژاد می توان به .
– شهادتنامه‌های پایان تحصیلات دوره‌دکترای رشته قضایی دانشکده حقوق و علوم سیاسی و اقتصادی دانشگاه تهران در ۱۳۳۹
– دکترای دولتی علوم سیاسی از  دانشکده حقوق و علوم اقتصادی دانشگاه پاریس،  درسال ۱۳۴۳
– دیپلم‌عالی تدریس روزنامه‌نگاری از مرکز بین‌المللی تعلیمات عالی روزنامه‌نگاری دانشگاه استراسبورگ در سال ۱۳۴۲
– دکتری تخصصی روزنامه‌نگاری از انستیتوی مطبوعات و علوم خبری در دانشگاه پاریس در سال ۱۳۴۳
اشاره کرد.

– او در سالهای ۱۳۴۹ – ۱۳۴۴دانشیاردانشکده حقوق و علوم سیاسی و اقتصادی دانشگاه تهران  و طی سالهای  ۱۳۴۴تا پنجاه ونه استاد و رئیس دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی  بود. پس از انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاهها  در سال پنچاه و نه ، دکتر معتمد نژاد به فرانسه رفت و تا سال شصت و هشت در دانشگاههای پاریس و رن به عنوان استاد مهمان فعالیت کرد.

برخی فعالیت های دیگر شغلی پروفسور معتمدنژاد به شرح زیر بوده  است :

– عضو هیأت تحریریه و مدیر بخش اخبار و مقالات خارجی روزنامه کیهان
– وکیل پایه یک دادگستری، از سال ۱۳۴۶
– مشاور حقوقی اتحادیه بین‌المللی ارتباطات دور از ۱۳۷۹
– همکاری در تأسیس مؤسسات و دوره های آموزشی وپژوهشی:
– عضو مؤسس دوره عالی روزنامه‌نگاری‌، مؤسسه عالی مطبوعات و روابط عمومی و دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی، ۱۳۵۰ – ۱۳۴۳
– عضو هیأت مؤسس بخش ارتباطات بین‌المللی”انچمن بین‌المللی تحقیق در ارتباط جمعی ” ۱۹۷۶ (۱۳۵۵)
– عضو هیأت مؤسس “مرکز مطالعات فراملی ارتباطات واطلاعات در کشورهای آسیا ،آفریقا و آمریکای لاتین، پاریس” ۱۹۹۲ (۱۳۷۱) دوره فوق لیسانس علوم ارتباطات در دانشگاه علامه طباطبایی، ۱۳۶۸
– عضو مؤسس دوره دکتری علوم ارتباطات در دانشگاه علامه طباطبایی، ۱۳۷۵
– عضو مؤسس “مرکز پژوهش‌های ارتباطات” وابسته به دانشگاه علامه طباطبایی و وزارت پست و تلگراف و تلفن، ۱۳۷۵
– پیشنهاد دهنده تاسیس “مرکز مطالعات و تحقیقات ارتباطات در آسیای مرکزی” با همکاری یونسکو در تهران، از طریق کمیسیون ملی یونسکو در ایران در سال ۱۳۷۴ که پس از اعزام یک هیأت بررسی و امکان سنجی از سوی سازمان مذکور به ایران و کشورهای منطقه، همچنان در حال مطالعه و مذاکره است.
همکاری در ایجاد انجمن‌ها:
– عضو هیأت مؤسس “انجمن دفاع از آزادی مطبوعات” تابستان ۱۳۵۷
– عضو هیأت مؤسس انجمن ایرانی مطالعات جامعه اطلاعاتی تیر ۱۳۸۴
عضویت در انجمن‌های علمی بین‌المللی:
– عضو “انجمن بین‌المللی تحقیق در ارتباطات جمعی” از سال ۱۹۶۲
– عضو “انجمن بین‌المللی حقوق فضا” از سال ۱۹۶۷
– عضو “انستیتوی بین‌المللی ارتباطات”
– عضو “انجمن فرانسوی علوم ارتباطات و اطلاعات”، از سال ۱۹۸۳

 

آقای معتمدنژاد تا هنگام بازنشستگی استاد دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی باقی ماند.
او که در سال تحصیلی ۷۴-۷۳ استاد نمونه دانشگاه های ایران معرفی شده بود، کتاب های متعددی در زمینه روزنامه نگاری، رسانه و ارتباطات نوشته بود که از مهم ترین آنها می توان به “روزنامه‌نگاری” (با همکاری ابوالقاسم منصفی)، اشاره کرد.
آقای معتمدنژاد در گفتگویی با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در سال ۹۰ گفته بود: “براساس نظر سازمان ملل باید تیراژ مطبوعات ایران ۷.۴ میلیون نسخه در روز باشد، در حالی که این عدد در ایران اکنون ۱.۵ میلیون است.”
او بر بهبود آموزش روزنامه‌نگاری تاکید داشت و می گفت: “این رشته مانند حرفه‌های حقوق و پزشکی یک کار تخصصی است و کسانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند باید متخصص باشند.”
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) مراسم تشییع پیکر کاظم معتمدنژاد روز شنبه از مقابل دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی واقع در سه‌راه ضرابخانه تهران برگزار می‌شود

از دکتر معتمد نژاد دو فرزند  – یک دختر و یک پسر – به جا مانده است .
رؤیا معتمدنژاد دارای دکترای حقوق از دانشگاه پاریس
است (پانتئون – سوربن) و هم اکنون به عنوان استادیار در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی فعالیت می کند.
رامین معتمد نژاد فرزند دیگر استاد ، دارای دکترای اقتصاد از دانشگاه پاریس (پانتئون – سوربن) و دانشیار اقتصاد بین‌الملل در همان دانشگاه می باشد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)