به گفته یک فعال صنفی کارگری در منطقه ویژه اقتصادی پارس و به ویژه منطقه عسلویه به دلیل بالا بودن میزان آلودگی هوا، سلامتی کارگران شاغل در این منطقه در معرض تهدید جدی قرار دارد.
ناصر آغاجری با اعلام این مطلب به ایلنا گفت: تنها در منطقه عسلویه به دلیل مجهز نبودن فلرهای (مشعل‌های بلند گاز سوز) پروژه‌های نفتی و گازی به فیلتر‌های پالایش گاز، هوای منطقه از گازهای مرگباری چون CO۲، so۲ و H۲S آکنده است.

وی بابیان اینکه تنها تنفس یک دم از گاز سنگین و بی‌بو H۲S می‌تواند منجر به مرگ افراد شود، گفت: در حال حاضر این گاز سمی و خطرناک از هر فلر مشتعل با فشار ۲۰۰ PSI خارج می‌شوند.این فعال صنفی کارگری با یادآوری اینکه طبق استاندارد بین المللی تا شعاع ۱ کیلومتری فلرهای متصاعد کننده چنین گازهای خطرناکی، نباید منطقه مسکونی وجود داشته باشد، گفت: این شرایط در حالی است که هم اکنون هر فاز پالایشگاهی ۴ فلر خروج گاز دارد.وی با اعلام اینکه در حال حاضر به واسطه اجرای پروژه‌های عظیم نفتی – پتروشیمی حداقل ۳۰ فلر از مجموع نزدیک به ۹۸ فلر فعال منطقه پارس جنونی در منطقه عسلویه قرار دارد، افزود: باوجود آنکه ممکن است وضعیت آلودگی هوا منطقه عسلویه در گزارش مسئولان محیط زیست استان بوشهر استاندار معرفی شود اما طبق بررسی‌های مراکز دانشگاهی وضعیت آلودگی آب و خاک در این منطقه رو به گسترش است بطوری می‌توان مدعی شد که آب و هوای عسلویه صد برابر شهر تهران آلوده است.

آغاجری همچنین از بالا بودن مقدار دی اکسید نیتروژن، ازن و سایر آلاینده‌های آلی و ذرات به ویژه آزبزست در هوای منطقه عسلویه خبرداد و گفت: وجود ذرات آزبست در هوای تنفسی آنقدر خطرناک است که مقادبر PPM-۵۰، PPM-۱۰۰-۸۰ و PPM-۵۰۰ از این ماده شیمایی به ترتیب می‌تواند به سرگیجه و استفراغ، فلج و مرگ افراد منجر شود.

وی بابیان اینکه دیگر ذرات شیمیایی موجود در هوا مثل نیترات‌ها و ازن باعث اسیدی شدن سطح چشم و سوزش می‌شود، افزود: علاوه بر این‌ها وجود اکسیدهای سولفور و نیتروژن در هوای مرطوب و شرجی منطقه عسلویه، ترکیبی اسیدی به وجود می‌آورد که از طریق تنفس جذب بدن می‌شود.

آغاجری با اشاره به وجود بیش از حد ریز گرد‌ها درشت در هوای منطقه عسلویه، گفت: در حال حاضر بیشتر مواقع ریزگرد‌ها مانند ابری رقیق سرتاسر منطقه را فرا گرفته‌اند وی این مسئله به خصوص در موقع وارونگی هوا بسیار آزار دهنده است.

این فعال کارگری بابیان اینکه برخی اوقات درشتی قطر ذرات این ریزگرد‌ها تا چند میکرون هم می‌رسد، افزود: این حجم از ریزگردهای موجود در هوای منطقه عسلویه می‌شود که در هنگام تنفس به راحتی از ریه‌ها عبور کرده و در ‌‌‌نهایت با رسوب در رگ‌های کوچک موجب التهاب عروق می‌شود.

به گفته این فعال صنفی کارگری ریزگردهای موجود در هوای عسلویه در مواجه با چشم‌های غیر مسلح نیز در عروق چشمی جای گرفته و موجب اختلالات چشمی و بینایی کوتاه مدت و حتی بلند مدت خواهد شد.

این فعال مستقل کارگری همچنین به وجود میزان بالایی از آلاینده سرب در هوای منطقه عسلویه خبر داد و گفت: این وضعیت درحالی است که وجود سرب با غلظت ۶۰ میکروگرم در حجم سی لیتر از خون هر فرد می‌تواند به افزایش ورم مغزی منجر شود.

وی با تاکید بر ناشناخته بودن آثار و تبعات احتمالی این مواد آلاینده گفت: تشخیص کامل این عوارض نیازمند برررسی‌های پزشکان محقق است.

وی بابیان اینکه استمرار فعالیت فلرهای فاقد فیل‌تر پالایش گاز و آلوده شدن هوای منطقه عسلویه، می‌تواند به شیوع بیماری‌های خونی و تنفسی در میان ساکنان منطقه منجر شود، گفت: در حال حاضر بیماری‌های تنفسی و ریه‌ای در اینجا به یک مسئله معمولی در میان کارکنان و ساکنان این منطقه تبدیل شده است.

وی همچنین در خصوص وضعیت آب‌های سطحی و فاضلاب این منطقه گفت: با توجه به اینکه فاضلاب‌های صنعتی مربوط به پروژه‌های پالایشگاهی و پتروشیمی بدون هیچ تصفیه‌ای وارد دریای پارس جنوبی می‌شوند ابعاد آلودگی‌های زیست محیطی در منطقه عسلویه بسیار گسترده‌است بطوری که همین چند وقت پیش به دلیل افزایش آلودگی آب‌های ساحلی جلبک‌های قرمز تمامی سطح محدوده بندر طاهری تا انتهای فازهای عسلویه را فراگرفتند و درنتیجه همه آبزیان این ناحیه به دلیل نرسیدن اکسیژن خفه شدند.

وی بابیان اینکه مهم‌ترین دلیل آلودگی آب و هوا و تهدید سلامتی ساکنان در منطقه پارس جنوبی به ویژه منطقه ویژه عسلویه حاکم نبودن قانون است، یادآور شد: این مناطق جزء مناطق آزاد و ویژه اقتصادی محسوب می‌‌شوند و به همین دلیل در مناطق مورد نظر هیچ الزامی برای اجرای قوانین مربوط محیط زیست و یا کار و تامین اجتماعی وجود ندارد.

این فعال صنفی کارگری با یادآوری اینکه به موجب قانون کار تمامی کارگرانی که در معرض عوارض سخت و زیان آور محیط‌های شغلی قرار دارند باید بصورت دوره‌ای مورد معاینات پزشکی قرار بگیرند، گفت: در دو سال گذشته حتی یک مورد اتفاق نیفتاد که سلامتی کارگران شاغل در پروژ‌های پالایشگاهی – پتروشیمی با انجام آزمایشات طبی برای ریه، قلب، خون و شنوائی مورد ارزیابی قرار بگیرد.

وی افزود: این وضعیت در حالی است که به دلیل حاکم بودن قوانین کار و تامین اجتماعی بر روند ساخت ساخت پتروشیمی بیستون کرمانشاه، سلامتی کارگران شاغل هر شش ماه یکبار طبق قانون مورد ارزیابی پزشکی قرار می‌گرفت.

آغاجری با بیان اینکه تنها معدودی شرکت‌های دولتی یا شبه دولتی نفت و پتروشیمی برای تامین سلامتی و رفاه نیروی کار رسمی خود در مناطق خوش آب و هوای مجاور، امکانات مناسبی فراهم نمود، افزود: کارکنان این موسسات به دلیل قرار داشتن در معض مواد آلوده حق دارند از امکانات ایجاد شده استفاده کنند اما مسئله این است که در حال حاضر برای چند ده هزار کارگر پروژه‌ای که برخی از آن‌ها به اتفاق خانواده‌های خود در منطقه عسلویه ساکن هستند هیچ امکانات رفاهی مناسبی برای جبران عوارض ناشی از مواد آلاینده وجود ندارد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com