فلاکت خامنه‌ای از دیدگاه حشمت‌الله فلاحت‌پیشه

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی پیشین مجلس ملایان، پرده از وضعیت وخامت‌ و فلاکت‌باری که خامنه‌ای در آن گرفتار است، برداشته است.

وضعیت به حدی وخیم است که خودی و غیرخودی‌های خامنه‌ای نیز به آن اذعان و اعتراف می‌کنند.

«مافیای تحریم و تنش در ایران به هم تنیده شده است.» این جوهر کلام حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ملایان است.

وی اخیرا در گفتگویی که با یک روزنامه حکومتی داشته به بحران‌های موجود حکومت ایران در سیاست خارجی‌اش پرداخته است.

وی از جمله کسانی است که در سال‌های اخیر سیاست خارجی حکومت ایران را مورد چالش قرار داده است.

از جمله وی چندی پیش اعلام کرد که خامنه‌ای برای بقای دیکتاتور سوریه در قدرت، بشار اسد، ۳۰ میلیارد دلار از پول‌های مردم ایران را هزینه کرده است.

امری که بعدا نیز مورد تایید قرار گرفت و گروه تلگرامی «قیام تا سرنگونی» بر اساس اسناد به دست آمده فاش ساخت که رقم بیش از این و ۵۰ میلیارد دلار بوده است.

فلاحت‌پیشه که خود سکاندار کمیسیون امینت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم خامنه‌ای بوده، به خوبی از چم و خم امور آگاه است.

اما در بستر جنگ باندی در سال‌های اخیر به افشاء برخی موضوعات سیاست خارجی ملایان پرداخته و می‌پردازد.

این بار وی در گفتگو با روزنامه حکومتی فرارو، موضوع برخی موضوعات سیاست خارجی خامنه‌ای را مورد بحث قرار داده است.

وی ابتدا به این موضوع اشاره می‌کند که سیاست خارجی در حکومت ایران «تابوزده» است و لاجرم رهایی از مشکلات سیاست خارجی برای خامنه‌ای متصور نیست.

فلاحت‌پیشه: بازنده همه درگیری‌ها منطقه ایران بوده

فلاحت‌پیشیه موضوعات بحرانی سیاست خارجی خامنه‌ای را دخالت در جنگ اوکراین و غزه اعلام می‌کند. افزون بر این اعلام می‌دارد که تنش‌های مرتبط با این ۲ موضوع با کشورهای غربی، هزینه‌های بیشتری برای حکومت خامنه‌ای داشته است.

وی به هدف‌ قرار گرفتن سر مار در تهران در موضوع جنگ غزه به عنوان یک بحران و فلاکت خامنه‌ای اشاره می‌کند. هر چند به زبان معکوس، اسرائیل را مقصر این موضوع دانسته که می‌خواهد آمریکا و ملایان را به رودررویی وادار کند!

در حالی که بر همگان روشن است که نقش‌‌ اول و اصلی جنگ غزه و البته در پشت پرده، از آن خامنه‌ای بوده است. اما فلاحت‌پیشه به این منظور که دم خامنه‌ای و سر مارش لای تله گیر نیفتد، مجبور است، وارونه‌نمایی کند.

وی در ادامه تحت تاثیر قرار گرفتن مذاکرات برجام از دخالت خامنه‌ای در جنگ اوکراین را دیگر بن‌بست سیاست خارجی ملایان ذکر می‌کند.

وی متذکر می‌شود که بارها در ابتدای جنگ اوکراین در این زمینه هشدار داده بود اما توجهی نشد تا پس از ماه‌ها وزیر خارجه رئیسی به این امر اقرار کرد.

اشارت به اظهارات امیرعبداللهیان است که گفته بود که مذاکرات برجام در ژنو تحت تاثیر نقش ایران در جنگ روسیه و اوکراین قرار گرفت و به محاق رفت.

وی سپس به مجلس جدید خامنه‌ای و سر بر آوردن افراطی‌ترین باندهای ملایان نظیر «انجمن حجتیه‌»ای‌ها و «جبهه پایداری» اشاره می‌کند. [اعتراف فلاحت‌پیشه به شکست کامل خامنه‌ای در انتخابات]

البته اشاره وی به این موضوع برمی‌گردد که این جریان قطعا مخالف با تصویب اف‌ای‌تی‌اف در آتی خواهند بود.

فلاحت‌پیشه از جمله کسانی است که بارها تاکید کرده که برای حل مشکلات سیاست خارجی ملایان، آنها باید ‌اف‌ای‌تی‌اف را تصویب کنند.

اما باندهای دست راستی ملایان، همواره مانع از تصویب آن شده‌اند. امری از دیدگاه فلاحت‌پیشه یکی از فلاکت‌ها و بن‌بست‌های خامنه‌ای در پیشبرد سیاست خارجی مطرح می‌شود.

تاثیر انتخابات آتی آمریکا بر سیاست خارجی ملایان

وی سپس با اشاره به انتخابات پیش‌روی آمریکا، احتمال آمدن مجدد ترامپ و وجه‌المعامله‌ قرارگرفتن حکومت ایران را مطرح می‌سازد.

معامله‌ای که ترامپ احتمالا برای به دست گرفتن قدرت در آمریکا، باید با چین و روسیه انجام دهد و فلاحت‌پیشه ترس آن را دارد که در این بین حکومت ایران وجه‌المعامله قرار گیرند.

احتمالی که چندان نیز بعید نمی‌نماید و تجربه نشان داده است که «برادران کمونیست» روسی و چینی خامنه‌ای، هر موقع ایجاب کند، وی را قربانی منافع بالاترشان در بازی با آمریکا خواهند کرد.

این نیز یک بن‌بست و نمودی از فلاکت خامنه‌ای در سال پیش رو به شمار می‌رود.

وی سپس این بن‌بست‌ها را متوجه سیاست خارجی نادرست دولت رئیسی برمی‌شمارد که اگر می‌توانست بهتر عمل کند، خامنه‌ای به این وضعیت دچار نمی‌شد.

اشاره وی به موضوع زیاده‌خواهی‌های دولت رئیسی و باقری کنی در مذاکرات ژنو در سال ۴۰۱ است. وی می‌افزاید که این روند منجر به پیروز شدن روسیه به جای حکومت ایران در این مذاکرات شد!

فلاحت‌پیشه می‌افزاید با توجه به تشدید تضادها بین‌الطرفینی ملایان و آمریکا، حداقل تا پیش از انتخابات سال جاری آن کشور، اتفاق جدیدی در زمینه سیاست خارجی رخ نخواهد داد.

در پایان وی متذکر می‌شود که «مافیای تحریم و تنش در ایران به هم تنیده شده است.» از این رو خامنه‌ای در وضعیتی فلاکت‌بار گرفتار شده است.

وضعیتی که شکی در آن نیست هر چند بر سر دلایل مذکور از سوی فلاحت‌پیشه در بند آخر اظهاراتش، جای اختلاف باشد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)