رافائل گروسی به ایران: تجربه عراق تکرار نشود!

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، حکومت ایران را تهدید کرد که در صورتی که حکومت ایران در مورد برنامه‌ای هسته‌ایش شفاف نباشد، صلح‌آمیز بودن آن را تضمین نخواهد کرد. وی همچنین حکومت ایران را تهدید کرد که به سرنوشت عراق دچار نشود!

نبرد در تاکتیک‌ها ادامه دارد. استراتژی اما همچنان در دو سوی میز دچار ابهامات فراوانی است. هر کدام از بازیگران، هر از گاهی برگی رو می‌کنند تا از حریف امتیازاتی بگیرند.

صحبت بر سر برنامه‌‌ی هسته‌ای مناقشه‌برانگیز حکومت ایران است. فقدان قاطعیت بین‌المللی، حکومت ایران را جری‌تر کرده است. بسیار فراتر از برجام غنی‌سازی می‌کند. بسیاری موارد نقض فاحش برجام داشته است. روسیه و چین را در پشتوانه خود کرده است.

اروپایی‌ها اما به نظر می‌رسد در خلسه به سر می‌برند. از سویی در اقدامات محکوم‌کننده با آمریکا همراهی می‌کنند. از سوی دیگر در مقابل نقض فاحش برجام از سوی حکومت ایران، دست به عصا راه می‌روند.

هر یک از سه کشور تروئیکای اروپایی، بر خلاف آمریکا که به دلیل خروج از برجام این امکان را ندارد، امکان فعال‌سازی روند مکانیسم ماشه را دارد، اما آنها نشان داده‌اند که حاضر به انجام این ریسک نیستند.

در سوی دیگر میز اما آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دارد. آژانس و مدیر آن، رافائل گروسی، نیز به نظر می‌رسد در بینابین بازی می‌کنند.

از سویی موارد نقض برجام را بر روی میز می‌گذارد و آن را محکوم می‌کند. از سوی دیگر در ترس از بایکوت کامل توسط حکومت ایران و پرهیز از صدور قطعنامه، در میز مماشت بازی می‌کند.

حکومت ایران نیز برگ‌هایی چون قطع‌ دوربین‌های نظارتی و ممانعت هر از گاهی بازرسان آژانس را رو می‌کند تا تاثیرات آژانس را خنثی کند.

اما در این بین آژانس نیز به دلیل نقش و ابزاری که در تایید و عدم تایید صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای حکومت ایران دارد، می‌‌تواند برگ‌های خود را رو کند.

گروسی، نرمش، نرمش، نرمش و حالا زبان تهدید خطاب به حکومت ایران

به دنبال فراز و نشیب‌های فراوان پسا در محاق‌رفتن مذاکرات هسته‌ای در مرداد ۴۰۱، در وین، این روند همواره ادامه داشته است.

گروسی و آژانس در نشست اخیر فصلی شورای حکام به نفع حکومت ایران، بالانس کرد که قطعنامه‌ای علیه حکومت ایران صادر نشود. هم‌زمان این هدف را نیز پیش می‌برد که امکان دسترسی به اماکن هسته‌ای حکومت ایران برای بازرسانش فراهم باشد.

اما مماشات و نرمش با حکومت ایران، همواره به جری‌تر شدن ملایان منجر شده است. تجربه‌ها سالیان و بلکه دهه‌ها در امور مختلف این مهم را تایید می‌کند.

پس از آنکه گروسی به نفع ملایان در نشست اخیر فصلی آژانس، بیانیه ملایم داد، تا قطعنامه‌ای صادر نشود، اما متعاقب آن نشان داد که برگ‌هایی نیز برای فشار بر ملایان در آستین دارد.

جمعه ۱۰ فروردین ۰۳، گروسی برگی جدید و تهدید‌آمیز علیه حکومت ایران رونمایی کرد. وی در مصاحبه با پی‌بی‌اس آمریکا اعلام کرد که اگر حکومت ایران به شفافیت و بازرسی‌های آژانس تن ندهد، متقابلا آژانس از ارائه اطمینان معتبر در مورد صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ملایان خودداری خواهد کرد.

گروسی افزود برجام عملا کنار گذاشته شده و توانایی‌های هسته‌ای حکومت ایران دیگه مشابه ۱۰ سال پیش نیست. بلکه تشدید شده است. روند افزایش مواد غنی‌سازی‌شده بسیار بسیار بالاست. بازرسی‌های آژانس در ایران عمیق نیست. برجام بر اساس فناوری‌ و ظرفیت‌های آن موقع هسته‌ای حکومت ایران، پیش‌بینی، برنامه‌ریزی و حاصل شد.

گروسی در ادامه اعلام کرد اگر حکومت ایران کماکان به شفافیت و بازرسی‌های آژانس تن ندهد، آژانس از دادن اطمینان معتبر، در مورد صلح‌آمیزبودن برنامه هسته‌ای ایران خودداری خواهد کرد.

گروسی در ادامه بر روی نکته‌ای انگشت گذاشت که دیگر بعد فنی ندارد. تهدید به سرنوشت حاکمیت پیشین عراق. وی کلیدواژه‌ی جدید و مهمی را به کار برد. «آژانس نمی‌خواهد تجربه عراق در مورد ایران تکرار شود».

موضوع در اختیارداشتن تسلیحات شیمیایی و اتمی توسط حکومت سابق عراق، موضوعی کاملا دروغین و بهانه برای حمله به آن کشور بود و شد. امری که به حکومت صدام حسین پایان داد و او و حکومتش را سرنگون کرد.

تهدید علنی حکومت ایران از سوی گروسی

حالا گروسی اما زبان به تهدید علنی از این سنخ گرفته که موضوعی کاملا سیاسی است. لحن تهدید نیز کاملا روشن و آشکار است.

این موضوعی است که خواب ملایان را آشفته می‌سازد. چرا که چنین گزارشی از سوی آژانس می‌تواند به منزله به چرخش‌‌درآمدن چرخ‌‌های روند مکانیسم ماشه و ارجاع پرونده به شورای امنیت شود. نتیجه فصل هفتم ملل متحد و اقدام نظامی علیه ایران.[سفر بی‌‌نتیجه گروسی به تهران، ایران را وارد تونل شورای امنیت می‌کند؟]

پسابرجام این اولین باری است که از چنین گزینه‌ای آن هم نه از سوی آمریکا یا تروئیکای اروپایی، بلکه از سوی آژانس و گروسی رونمایی می‌شود. امری که پیام روشنی برای ملایان تهران دارد.

از سوی دیگر اخیرا کوروش احمدی از دیپلمات‌های سابق حکومت ایران نیز خبری را رسانه‌ای کرد که آن نیز به نوبه خود حائز اهمیت است.

وی اعلام داشت اگر در ۱.۵ سال آینده برجام تعیین تکلیف نشود، قطعنامه‌ها علیه تهران احیاء خواهند شد.

وی اشاره به «تفاهم نانوشته» کرد که رفع کامل تحریم‌ها را در دستور کار خود نداشت. این شاید اولین بار باشد که یک مقام حکومت ایران از چنین امری سخن به میان می‌آورد.

برآیند این دو موضوع در کنار هم، قطعا نه خوشایند که ناخوشایند ملایان تهران است. باید منتظر واکنش ملایان در مورد اظهارات گروسی بود. پیش‌‌بینی می‌شود تهدید گروسی ملایان را به یک گام عقب‌نشینی وادار سازد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)