سازمان حقوق بشر ایران؛ ۸ بهمن ۱۴۰۲: حکم دو برادر بلوچ فاقد شناسنامه به‌نام‌های عارف اسحاقزهی و عاصف اسحاقزهی که با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بودند، به‌صورت مخفیانه و بدون اطلاع خانواده در زندان مرکزی بیرجند به اجرا درآمد.
زندان مرکزی بیرجند

بنا به گزارش حال وش، صبح امروز یک‌شنبه ۸ بهمن ماه، حکم اعدام دو زندانی فاقد شناسنامه بلوچ که نسبت برادری با هم داشتند، در زندان مرکزی بیرجند به اجرا درآمد. این دو برادر که هویتشان عارف اسحاقزهی، ۲۴ ساله و عاصف اسحاقزهی، ۳۰ ساله، هردو اهل زابل احراز شده، در پرونده‌ای مشترک با اتهامات مربوط به «مواد مخد» به اعدام محکوم شده بودند.

براساس این گزارش، حکم این زندانیان بدون اطلاع خانواده و به‌صورت مخفیانه به اجرا درآمده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: «عارف و عاصف در سال ۱۴۰۰، با اتهام مرتبط به مواد مخدر در بیرجند بازداشت و از دادگاه انقلاب این شهر به اعدام محکوم شده و سحرگاه امروز حکم اعدام این دو برادر بدون اطلاع و دیدار آخر با خانواده در زندان بیرجند به اجرا در آمده است».

اعدام این دو شهروند بلوچ تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

اقلیت‌های اتنیکی در ایران در مقایسه با سایر نقاط ایران، با درصد بالاتری در آمار مجازات اعدام حضور دارند. استان سیستان و بلوچستان با ۳۹ اعدام به ازای هر یک میلیون نفر در سال ۲۰۲۲ دارای بیشترین سرانه اعدام در کشور بوده است. تحقیقات و نظارت سازمان حقوق بشر ایران نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۲، حداقل ۱۷۴ زندانی بلوچ اعدام شده‌اند که ۳۰ درصد از کل اعدام‌ها در ایران را شامل می‌شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)