کتابچه ۱۲

دریافت فایل PDF

مرکز انتشارات پژاک اقدام به انتشار قریب ۲۰ کتابچه از نویسندگان و آکادمیسین‌های جهان کرده که در چارچوب «ابتکارعمل  بین‌الملل آزادی برای اوجالان»  دست به قلم برده و از کمپین بین‌المللی «آزادی برای اوجالان» حمایت کرده‌اند.

کتابچه «مدرنیسم دمکراتیک سوتوزار مارکوویچ و عبدالله اوجالان» نوشته «آندره گورباچیچ» اهل صربستان است که توسط مرکز انتشارات پژاک ترجمه و تدوین شده، در دسترس خوانندگان گرامی قرارگرفت.

آندره گورباچیچ، رئیس دپارتمان انسان‌شناسی و تغییرات اجتماعی در موسسه مطالعات بنیادین کالیفرنیا در سانفرانسیسکو است. علاقه او به تاریخ جهان و انسان‌شناسی آنارشیستی بر دیدگاه تحقیقاتی او تأثیر گذاشته است که بر تحقیقات تطبیقی دمکراسی‌ها و جوامع بدون دولت در مقیاس جهانی، متمرکز است. او به پیروی از پیتر کروپوتکین و مارسل ماوس، تاریخ جهان را به عنوان مبارزه بین نهادهای یاری متقابل، مطالعه می‌کند. تمرکز تجربی اصلی او بر روی «شکاف‌های» خودمختار ساکنان دون قزاق‌ها، دزدان دریایی اقیانوس اطلس، روم‌های مقدونیه، مارون‌های جامائیکایی، زندانیان کالسیفرنیایی، زاپاتیست‌های مکزیکی و جوامع خودمختار کُرد، می‌باشد. این تحقیق در کتاب «زندگی در لبه‌های سرمایه‌داری: ماجراهای در تبعید و یاری متقابل» (برکلی: انتشارات دانشگاه کالیفرنیا، ۲۰۱۶)، که با همکاری دنیس اوهرن نوشته شده است، گنجانده شده است. این کتاب برنده جایزه انجمن جامعه‌شناسی آمریکا در سال ۲۰۱۷ برای بورس تحصیلی عالی شد.

کتابچه «مدرنیسم دمکراتیک سوتوزار مارکوویچ و عبدالله اوجالان» به قلم «آندره گورباچیچ» یکی از کتابچه‌های مجموعه «برساخت حیات آزاد: دیالوگ‌هایی با اوجالان» می‌باشد که همگی این مجموعه در یک کتاب جمع شده‌اند، این کتاب حاوی مجموعه مقالاتی از نویسندگان، متفکران و انقلابیون جهانی است تا در مورد افکار رهبر آپو نظرات خود را بیان دارند و فضای دیالوگ حول اندیشه‌های رهبر آپو شکل بگیرد. این مقالات برای نخستین بار، واکنش‌های مکتوب به نوشته‌های زندان رهبر آپو را گرد‌آوری نموده و شماری از آکادمیسین‌ها، نویسندگان و انقلابیونی را که به اندیشه‌های وی علاقه‌مند هستند یا از تفکرات وی الهام گرفته‌اند، دورهم جمع کرده است.

ترجمه این مجموعه به زبان‌های مختلف، تلاشی است برای گسترش و ژرفابخشی هرچه‌بیشتر به دیالوگ موجود. امید است که اثر حاضر دیوارهای زندان را نیز درنوردد، چراکه حصر و انزوای شدید اعمال شده بر زندان جزیره امرالی، اندک مجالی برای دیالوگ با رهبر آپو برجای نگذاشته است.

بدنبال آغاز کمپین بین‌المللی “آزادی فیزیکی برای رهبر آپو، چارەیابی مسئلەی کورد” از روز ۱۰ اکتبر، ارائەی این اثر در راستای این کمپین بودە و باور داریم کە با مبارزە در همەی عرصەهای اجتماعی، و در این مورد در حوزەی کارهای تئوریک می‌توان گام‌های استواری برداشت.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)