کتابچه ۱۱

دریافت فایل PDF

مرکز انتشارات پژاک اقدام به انتشار قریب ۲۰ کتابچه از نویسندگان و آکادمیسین‌های جهان کرده که در چارچوب «ابتکارعمل  بین‌الملل آزادی برای اوجالان»  دست به قلم برده و از کمپین بین‌المللی «آزادی برای اوجالان» حمایت کرده‌اند.

کتابچه «خواندن اوجالان بعنوان یک زن آسیای جنوبی» نوشته یک نویسنده زن از آسیای جنوبی به نام‌ «رادا دسوزا» است که توسط مرکز انتشارات پژاک ترجمه و تدوین شده، در دسترس خوانندگان گرامی قرارگرفت.

«رادا دسوزا» یک محقق منتقد، فعال عدالت اجتماعی، وکیل و نویسنده است که در هند، نیوزلند و بریتانیا زندگی و کار کرده است. او در حال حاضر در دانشگاه وست‌مینستر حقوق تدریس می‌کند. وی با جنبش‌های حقوق دمکراتیک، اتحادیه‌های کارگری و جنبش‌های ضدجهانی‌سازی کار کرده است. رادا در مورد طیف وسیعی از موضوعات و مسایل مربوط به عدالت اجتماعی و جهانی، مطالب و مقالات زیادی نوشته و منتشر کرده. کتاب اخیر او «مشکل حقوق چیست؟ جنبش‌های اجتماعی، قانون و تخیل لیبرال» برای نخستین‌بار، گفتمان حقوق و دگرگونی‌های سرمایه‌داری مالی فراملی از زمان جنگ‌های جهانی را ترسیم می‌کند و ارتباط بین این دو را مورد بازخواست قرارمی‌دهد.

کتابچه «خواندن اوجالان بعنوان یک زن آسیای جنوبی» به قلم زن متفکر آسیای جنوبی «رادا دسوزا» یکی از کتابچه‌های مجموعه «برساخت حیات آزاد: دیالوگ‌هایی با اوجالان» می‌باشد که همگی این مجموعه در یک کتاب جمع شده‌اند، این کتاب حاوی مجموعه مقالاتی از نویسندگان، متفکران و انقلابیون جهانی است تا در مورد افکار رهبر آپو نظرات خود را بیان دارند و فضای دیالوگ حول اندیشه‌های رهبر آپو شکل بگیرد. این مقالات برای نخستین بار، واکنش‌های مکتوب به نوشته‌های زندان رهبر آپو را گرد‌آوری نموده و شماری از آکادمیسین‌ها، نویسندگان و انقلابیونی را که به اندیشه‌های وی علاقه‌مند هستند یا از تفکرات وی الهام گرفته‌اند، دورهم جمع کرده است.

ترجمه این مجموعه به زبان‌های مختلف، تلاشی است برای گسترش و ژرفابخشی هرچه‌بیشتر به دیالوگ موجود. امید است که اثر حاضر دیوارهای زندان را نیز درنوردد، چراکه حصر و انزوای شدید اعمال شده بر زندان جزیره امرالی، اندک مجالی برای دیالوگ با رهبر آپو برجای نگذاشته است.

بدنبال آغاز کمپین بین‌المللی “آزادی فیزیکی برای رهبر آپو، چارەیابی مسئلەی کورد” از روز ۱۰ اکتبر، ارائەی این اثر در راستای این کمپین بودە و باور داریم کە با مبارزە در همەی عرصەهای اجتماعی، و در این مورد در حوزەی کارهای تئوریک می‌توان گام‌های استواری برداشت.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)