آبانی دیگر: مهرماه آرمیتا گراوند را در کما گذاردند و ۸ آبان این نوجوان در فضایی امنیتی درحالی‌که تابوتش با شعار دادن مردم «آرمیتا روحت شاد، این گل پرپر شده/هدیه به‌میهن شده» همراهی شد در قطعه ۹۹ بهشت زهرا به خاک سپرده شد. جمعی از تشیع‌کنندگان در این مراسم بازداشت شدند. محکومیت سپیده رشنو به حبس، جزای نقدی و ممنوعیت از حضور در اینستاگرام به مدت یک سال و امحا و حذف دائمی صفحه‌اش در صدر اخبار آبان بود…

اما با وجود بازداشت‌ها و حضور پرشمار حجاب‌بان‌ها در متروها و معابر زنان همچنان در برابر این فشارها مقاومت میکنند و بهمبارزه ادامه می‌دهند.

ادامه مسمومیت‌های دانش‌آموزان دختر

معاون استانداری خوزستان در خصوص تنگی نفس تعدادی از دانش‌آموزان مدرسه کوثر اهواز بر اثر استنشاق بوی نامطبوع و انتقال این دانش‌آموزان به بیمارستان گفت: یک اتفاق کاملا طبیعی بود؛ مایعی بود که قرار بود به گاز شهری تزریق شود و هیچ ضرری ندارد و مسموم‌کننده نیست و بدحالی‌‌ها ناشی از استرسی است که به دانش‌آموزان وارد شد.

همچنین روز ۷ آبان، شصت‌وهفت دانش‌آموز هنرستان دخترانه‌ی کوثر زنجان، با علائم مسمومیت به بیمارستان منتقل شده‌اند. به گفته‌ مدیر روابط‌عمومی دانشگاه علوم‌پزشکی این شهر، پنج نفر از آنها بستری و بقیه مرخص شده‌اند، او ادعا کرد که دلیل بستری شدن این پنج دانش‌آموز «بار روانی و اضطراب ناشی از حادثه» بود.

نزدیک به یک سال از شروع حملات شیمیایی به مدارس می‌گذرد، اما مسئولان تنها دلیل آن را استرس و توهم دانش اموزان عنوان می‌کنند. این در حالی است که هستی امیری و ضیا نبوی به دلیل اعتراض به مسمومیت های سریالی دانش آموزان به زندان محکوم شدند. دردناک است که هیچ خانواده ای از آموزش و پرورش ایران شکایت نکرده است.

زن کشی

نوجوان ١۶ ساله قربانی کودک‌همسری، با شلیک گلوله توسط همسرش در شهر زابل به قتل رسید. متهم مدعی شده انگیزه او از ارتکاب جرم “اختلافات خانوادگی” بوده است.

مردی در شیراز همسر ۳۶ و دختر ٨ ساله خود را به قتل رساند. انگیزه متهم از اقدام به قتل، “مشکلات خانوادگی”، گزارش شده است.

همچنین پوریا مردی در بند انزلی با آنچه “انگیزه ناموسی” عنوان شده، همسر خود را با به آتش کشیدنش، به قتل رسانده است. ۲۲ آبان مردی در روستای فیرورق از توابع شهرستان خوی دختر ١۵ سالەای را ابتدا با ضربات چاقو زخمی کرد و بە شکل فجیعی بە آتش کشید‌. هم‌زمان یک زن در شهر تبریز نیز توسط همسرش کشته شد. این زن به دلیل اختلافات خانوادگی توسط همسرش کشته شده و هم‌زمان همسر وی نیز با ضربات چاقویی که توسط زن به بدن وی وارد شده بودکشته شد. همچنین زن دیگری اهل میانه ، توسط همسرش به قتل رسید. متهم مدعی شده انگیزه ارتکاب جرم “اختلافات خانوادگی” بوده است. یک مرد در بابل به دلیل آنچه ” اختلافات خانوادگی” عنوان شده، مادر و همسرش را به قتل رسانده و سپس به زندگی خود پایان داد. مردی در گیلانغرب کرمانشاه نیز، همسر سابق خود و مادرش را با شلیک از طریق سلاح گرم به قتل رساند. یک زن جوان اهل ارومیه نیز به دلیل هرانچە ناموس عنوان شده توسط برادرش کشته شد.

فعالان مدنی زن

سعیده شفیعی و نسیم سلطان بیگی روزنامه‌نگار که به تحمل چهار سال و سه ماه حبس محکوم شده بودند، به زندان اوین رفتند. ریحانه انصاری‌نژاد، فعال کارگری جهت اجرای حکم حبس چهار ساله خود، بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

شنبه ۲۰ آبان‌ماه نیز بیش از ده زن در شهر رشت بازداشت شدند که تاکنون هویت نینا گلستانی، رزیتا رجایی، آناهیتا حجازی، نسیم طواف‌زاده و هلاله ناطقه مشخص شده است. بازداشتی‌ها از نویسندگان و فعالین اجتماعی شهر هستند. این دومین بازداشت فله‌ای زنان طی چند ماه اخیر در استان گیلان است.

زنان ورزشکار

در بازی‌های پارا آسیایی هانگژو، تیم ملی بسکتبال با ویلچر زنان ایران پس از دو شکست مقابل ژاپن و تایلند، موفق شد اولین پیروزی خود را کسب کند و با نتیجه ۷۲ بر ۲۹ از سد لائوس بگذرد.

مهسا سعادت با کسب ۲۰ امتیاز، بهترین بازیکن زمین بود. او درباره شانس کسب مدال گفت: «امیدواریم کامبوج را هم ببریم و به دیدار رده‌بندی برسیم تا برای کسب رتبه سوم و چهارمی مجدداَ‌ مقابل تایلند بازی کنیم.»

هاشمیه متقیان و زینب مرادی دو ورزشکار حاضر در بازی‌های پاراآسیایی هانگژو، که قهرمان و نایب قهرمان شده بودند پس از اعتراض چینی‌ها، به دلیل دیر رسیدن آن‌ها به محل مسابقه مدال آن‌ها پس گرفته شد و طلا به ورزشکار چین رسید.

گروه مطالعات زنان_ آذر ۱۴۰۲

 

اول آذر ۱۴۰۲

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)