بازگشت حوثی‌های یمن به لیست تروریستی، تقابل بایدن خامنه‌ای؟

ربوده‌شدن یک کشتی باری توسط حوثی‌های یمن در دریای سرخ، به ظن ارتباط با اسرائیل و حالا احتمال لیست‌گذاری حوثی‌ها به عنوان یک گروه تروریستی توسط ایالات متحده، آیا جنگ غزه می‌رود تا سیاست مماشات بایدن با خامنه‌ای را تبدیل به تقابل کند؟

به دنبال ربوده‌شدن یک کشتی باری، که پیش از این گفته می‌‌شد ارتباطاتی با اسرائیل دارد، این گمانه‌‌ها برانگیخته شد که در جنگ نیابتی ملایان با اسرائیل، خامنه‌ای در پی آن است تا جبهه‌‌های فرعی جدیدی علیه اسرائیل بگشاید.

تشتت قوا از جبهه اصلی، یعنی جنگ با حماس و «جهاد اسلامی» که در حال حاضر، طرف اصلی میدانی درگیر در صحنه جنگ با اسرائیل می‌باشند، تبیین و تفسیر این اقدام از سوی تحلیل‌گران بیان شد.

هر چند بلافاصله ارتباط کشتی مربوطه با اسرائیل تکذیب شد، اما به نظر می‌آید دماغه حملات به سوی خامنه‌ای بازگشت؛ راهزنی دریایی حوثی‌ها و بررسی لیست‌گذاری تروریستی این گروه نیابتی خامنه‌ای که از شروع جنگ غزه سعی کرده است در راستای سیاست تشتت قوا علیه اسرائیل خود را دخیل کند، هر چند که حملات موشکی و پهپادی پراکنده آن، طرفی برای خامنه‌ای، حماس و «جهاد» نداشته است.

حال موضوع ربودن کشتی باری «گلکسی ریدر» به مصیبتی برای حوثی‌ها و خامنه‌ای تبدیل شده است، احتمال لیست‌گذاری تروریستی حوثی‌ها. [طوفان جنگ غزه در حال نزدیک شدن به بیت خامنه‌ای]

این موضوع آنجا اهمیت مضاعفی می‌یابد که به یاد بیاوریم که جو بایدن پس از به قدرت رسیدن در کاخ سفید در زمستان ۱۳۹۹، در یکی از اولین نمودهای سیاست مماشات با ملایان تهران، بهمن ماه همان سال، حوثی‌های یمنی را از لیست تروریستی ایالات متحده حذف کرد با این بهانه که «تحریم‌های ناشی از این لیست‌گذاری، ممکن است بحران انسانی در یمن را وخیم‌تر کند».

آیا حوثی‌ها تبدیل به پاشنه ضعف خامنه‌ای خواهند شد؟

حال به فاصله نزدیک به ۳ سال از آن روزها، به نظر می‌رسد بایدن مجبور است صابون ترورویسم و جنگ منطقه‌یی ملایان تهران را بر تن خود احساس کند.

۲۸ آبان ماه ۱۴۰۲، حوثی‌های نیابتی خامنه‌ای، کشتی باری «گلکسی ریدر»، با پرچم باهاماس، در اختیار یک شرکت ژاپنی را در یک راهزنی دریایی ربودند با این ظن که این یک کشتی اسرائیلی می‌باشد.

مالکیت اسرائیلی کشتی انگار شد، هر چند خامنه‌ای نیز سعی کرد ارتباط خود با این راهزنی دریایی را انکار کند اما به نظر می‌رسد حنای او دیگر رنگی در این موضوع ندارد و پای او به این مخمصه کشیده شده است.

یحیی سریع، سخنگوی «انصارالله» یمن، شاخه نظامی حوثی‌ها، در روز راهزنی دریایی این گروه، در یک کانال تلگرامی، اعلام داشت که به تمامی کشتی‌هایی که هر نوع ارتباطی با اسرائیل داشته باشند، اعم از مالکیت، اجاره، با پرچم، شرکتی و… حمله خواهند کرد و کشتی‌های مربوط به اسرائیل برای این گروه شبه‌نظامی نیابتی خامنه‌ای، هدف مشروع نظامی تلقی خواهد شد!

به دنبال این اقدام و راهزنی دریایی حوثی‌ها، حالا دایره مخمصه برای خامنه‌ای تنگ شده است؛ آمریکا تهدید کرده است که در حال بررسی امکان شناسایی مجدد حوثی‌ها به عنوان یک گروه تروریستی می‌باشد.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در روز سه‌شنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۲ اعلام داشت که این اقدام حوثی‌ها «نقض آشکار قوانین بین‌المللی بوده» و ملایان تهران نیز در این زمینه هم‌دست حوثی‌ها می‌باشند.

هر چند خامنه‌ای به عنوان طرف اصلی نیابتی درگیری در جنگ غزه، تمامی تلاش خود را اعمال می‌دارد که پایش به درگیری مستقیم کشیده نشود، اما به نظر می‌رسد قانونمندی‌های طبیعی این درگیری، فراتر از تلاش خامنه‌ای عمل کند؛ مجبورشدن به اتخاذ سیاست جدید و اجبار در تقابل و تلاقی کنونی سیاست بایدن با ملایان تهران ناشی از جنگ در غزه، که پیش از جنگ، با حداکثر عملکرد بر پاشنه مماشات و نرمش با ملایان و خامنه‌ای می‌چرخید، شواهدی از این مسیر تشدید تنش و تضاد بین ملایان و غرب می‌باشد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)