سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲۹ آبان ۱۴۰۲: حکم سه زندانی ازجمله دو زندانی بلوچ که با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بودند، در زندان مرکزی بندرعباس به اجرا درآمد.
عبدالغفور محمودی، محمدحسین تشت‌زر و علی پیام

بنا به گزارش حال وش، صبح دیروز یک‌شنبه ۲۸ آبان ماه، حکم اعدام سه مرد ازجمله دو زندانی بلوچ در زندان مرکزی بندرعباس به اجرا درآمد. این سه زندانی که هویتشان عبدالغفور محمودی، محمدحسین تشت‌زر (میرانی)، هردو شهروند بلوچ اهل کهنوج و علی پیام (مالکی)، اهل بندرعباس اعلام شده، با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بودند.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: «روز جمعه ۲۶ آبان، ۹ زندانی به قرنطینه جهت اجرای حکم اعدام منتقل شده‌ بودند که سحرگاه امروز حکم اعدام سه زندانی از انها که در یک پرونده مشترک در سال ۱۳۹۸ در بندرعباس بازداشت شده‌ و از دادگاه انقلاب این شهر به اعدام محکوم شده بودند به اجرا در آمد».

اعدام این سه زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

اقلیت‌های اتنیکی در ایران در مقایسه با سایر نقاط ایران، با درصد بالاتری در آمار مجازات اعدام حضور دارند. استان سیستان و بلوچستان با ۳۹ اعدام به ازای هر یک میلیون نفر در سال ۲۰۲۲ دارای بیشترین سرانه اعدام در کشور بوده است. تحقیقات و نظارت سازمان حقوق بشر ایران نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۲، حداقل ۱۷۴ زندانی بلوچ اعدام شده‌اند که ۳۰ درصد از کل اعدام‌ها در ایران را شامل می‌شود.

تصویر زیر متعلق به عبدالغفور محمودی، محمدحسین تشت‌زر (میرانی) و علی پیام (مالکی) است:

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)