اجرای حکم اعدام زندانیان در زندان های ایران با رشد فزاینده ای همراه است به طوری که تا این تاریخ با آمار اعدام نزدیک به ۱۰۰ زندانی مواجه هستیم
به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز چهارشنبه ۲۴ آبان ماه ۱۴۰۲، اخبار حاکی از اجرای حکم اعدام دستکم ۱۲ زندانی از جمله یک زن زندانی بلوچ در زندان های قزلحصار و زندان مرکزی کرمان است.
علاوه بر این حکم اعدام سه زندانی دیگر نیز در زندان های همدان، سلماس و بندرعباس در روزهای اخیر اجرا شد.

اجرای حکم اعدام در زندان قزلحصار
سحرگاه چهارشنبه ۲۴ آبان ماه ۱۴۰۲، در زندان قزلحصار، دستکم ۹ زندانی از متهمان مرتبط با مواد مخدر، سرقت مسلحانه و قتل اعدام شدند.
یکی از این زندانیان باقر محمدی، فرزند ابراهیم، اهل کوهدشت بود. باقر محمدی ۱۰ سال پیش به اتهام مرتبط با مواد مخدر بازداشت و به اعدام محکوم شد.
زندانی دیگر تبعه افغانستان به نام نظیر محمد نیز از متهمان مواد مخدر بود.
از اسامی زندانیان دیگر اطلاعی در دست نیست.

اجرای حکم اعدام در زندان مرکزی کرمان
در همین روز سه زندانی از جمله یک زن، به اتهام مرتبط با مواد مخدر در زندان مرکزی کرمان اعدام شدند.
زرخاتون مزارزهی متولد ۱۳۵۶، اهل سراوان و ساکن شهرستان خاش، متاهل و دارای یک دختر و سرپرست خانواده بود. وی تا آخرین لحظه اتهامش را قبول نداشت. اما استطاعت مالی برای دفاع کافی از خود و گرفتن وکیل نداشت.
از اسامی و مشخصات دو زندانی دیگر اطلاعی در دست نیست.

اجرای حکم اعدام در زندان مرکزی بندرعباس
روز چهارشنبه ۲۴ آبان ماه ۱۴۰۲، همشهری آنلاین که از رسانه های وابسته حکومتی است، در گزارشی خبر از اعدام یک زندانی به اتهام قتل در زندان مرکزی بندرعباس داد. این مرد که تاریخ اعدام و هویتش فاش نشده، ۱۷ سال پیش به اتهام قتل بازداشت و به اعدام محکوم شد. وی اتهام وارده را قبول نداشت و بارها حکم اعدام او در دیوان عالی کشور نقض شده بود.

اجرای حکم اعدام در زندان مرکزی همدان
صبح روز دوشنبه ۲۲ آبان ماه ۱۴۰۲، یک زندانی به نام سیدرضا حسینی در زندان مرکزی همدان به اتهام مرتبط با مواد مخدر بازداشت شد. او اهل ماماهان از توابع همدان بود و از پنج سال پیش به این اتهام بازداشت شده بود.

اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی سلماس
روز سه شنبه ۲۳ آبان ماه ۱۴۰۲، یک مرد زندانی به نام آرمان بابازاده عیان به اتهام قتل در زندان مرکزی سلماس اعدام شد.

لازم به ذکر است که ساعاتی پیش مجمع عمومی سازمان ملل متحد طی قطعنامه ای نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرد.این قطعنامه حاکمیت ولایت فقیه را به خاطر نقض حقوق بشر،‌ سرکوب مردم در قیام‌ها و اعدام‌های فزاینده بر اساس اعترافهای اجباری، اعدام کودکان و شکنجه‌های وحشیانه و سرکوب زنان، محکوم می‌کند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)