هفت زندانی فقط در یک روز در زندان عادل آباد شیراز اعدام شدند
به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز یکشنبه ۲۱ آبان ماه ۱۴۰۲، در یک روز هفت زندانی در زندان عادل آباد شیراز، یک زندانی در زندان مرکزی اصفهان و یک زندانی در زندان جیرفت، در مجموع ۹ زندانی اعدام شدند.
در روز ۲۰ آبان ماه نیز در زندان سراوان یک زندانی اعدام شد.

اعدام در زندان عادل آباد شیراز
روز یکشنبه ۲۱ آبان ماه ۱۴۰۲، هفت زندانی که همگی از متهمان مواد مخدر بودند، در زندان عادل آباد شیراز اعدام شدند. یکی از این زندانیان بهروز دینابر، ۵۰ ساله، اهل کهنوج، پدر سه فرزند بود. او شش سال پیش به اتهام مرتبط با مواد مخدر بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.

یکی دیگر از زندانیان وحید سالمی، ۳۵ ساله، اهل صدرا در استان فارس، سه سال پیش به اتهام مرتبط با مواد مخدر دستگیر و به اعدام محکوم شده بود.
احمد محمدی زندانی دیگر اعدام شده ۳۵ ساله، اهل بیرجند، ۵ سال پیش به اتهام مرتبط با مواد مخدر بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. از اسامی و مشخصات ۴ زندانی دیگر اعدما شده در زندان عادل آباد شیراز اطلاعی در دست نیست.

اعدام در زندان مرکزی اصفهان
در همین روز در زندان مرکزی اصفهان یک مرد زندانی به نام علیرضا با نام خانوادگی نامشخص اعدام شد. او ۴ سال پیش به اتهام قتل دستگیر و به اعدام محکوم شده بود.

اعدام در زندان جیرفت کرمان
سحرگاه یکشنبه ۲۱ آبان ماه ۱۴۰۲، یک زندانی به نام فهیم مقبلی، ۲۴ ساله و اهل جیرفت در زندان جیرفت اعدام شد. او دو سال و نیم پیش، زمانی که ۲۲ سال داشت به اتهام قتل دستگیر و به این اتهام به اعدام محکوم شده بود.

اعدام در زندان سراوان
روز شنبه ۲۰ آبان ماه ۱۴۰۲، یک زندانی بلوچ به نام امین بارکزهی (نورزهی) در زندان سراوان اعدام شد.
امین بارکزهی، ۴۰ ساله، اهل ایرانشهر، متهم بود که در سال ۹۷ مرتکب قتل شده است.

۱۰۴ کشور جهان از طریق برگزاری رفراندوم، مجازات اعدام را کنار گذاشته اند. ۵۰کشور این روش مرگ را منسوخ دانسته و ۶کشور هم اعدام را فقط برای زمان جنگ استفاده می‌کنند. در حال حاضر فقط ۳۴ یا ۳۶ کشور از این مجازات غیر انسانی استفاده می‌کنند که ایران در میان این کشورها دومین رتبه را از نظر تعداد اعدام در سال داراست و از نظر نسبت جمعیت، ایران مقام اول اعدام را در جهان دارد!

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)