سه زندانی سیاسی در مناطقی از زاهدان اعدام شدند
به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز دوشنبه ۲۲ آبان ماه ۱۴۰۲، رئیس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان خبر از اعدام سه زندانی سیاسی در چند منطقه از زاهدان داد. به این ترتیب احتمال دارد که اعدام این سه زندانی در ملاعام صورت گرفته باشد.

به گزارش سایت حکومتی فارس، مصطفوی نیا اعلام کرد محمد براهویی انجمنی، محمد کریم بارکزایی آکسون و ادریس بیلرانی متهم به بمب گذاری در کلانتری ۱۲ زاهدان در تاریخ ۹ بهمن ماه ۹۷ و انفجار بمب در مسیر خودروی گشت نیروی انتظامی در روز چهارم تیرماه ۹۸ بودند.
وی خبر از اعدام این سه زندانی سیاسی در چند نقطه از زاهدان داد.

سه زندانی سیاسی بلوچ محمدکریم بارکزایی آکسون، محمد براهویی انجمنی و ادریس بیلرانی در تاریخ ۵ اسفندماه ۱۴۰۰، در شعبه ۲ دادگاه انقلاب زاهدان به «عضویت در گروههای مخالف نظام، افساد فی‌الارض از طریق بمب گذاری» به اعدام و ۱۵ سال زندان محکوم شده بودند.

به گزارش حال وش این سه زندانی سیاسی بلوچ در شهریورماه ۹۹، دستگیر و مدت ۱۸ ماه در شرایط بلاتکلیف در زندان مرکزی زاهدان محبوس بودند. آنها طی زمان بازداشت در بازداشتگاه اطلاعات سپاه به شدت مورد شکنجه قرار گرفته و مجبور به اعترافات اجباری بر علیه خود شده بودند.

محمدکریم بارکزایی آکسون ۲۸ ساله، محمدبراهویی انجمنی ۲۸ ساله، متاهل و پدر یک فرزند، ادریس بیلرانی ۳۱ ساله، متاهل، همگی اهل و ساکن زاهدان بودند. اعدام این سه زندانی سیاسی بدون اطلاع خانواده و بدون آخرین دیدار با ایشان انجام شد.

لازم به ذکر است که درآبان ماه تاکنون ۵ زندانی سیاسی در زندان های مرکزی زاهدان و قزلحصار اعدام شدند. اجرای حکم اعدام زندانی عقیدتی – سیاسی قاسم آبسته در زندان قزلحصار و زندانی سیاسی میثم چندانی در زندان مرکزی زاهدان طی همین ماه انجام شد. این اعدام ها نشان می دهد که قضاییه ایران به اعدام زندانیان سیاسی گمنام اقدام کرده است.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)