شش رنگ، ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ – روزهای اخیر ویدیوهایی از رابطه جنسی با همجنس مربوط  به مردان حکومتی، توسط کانال تلگرامی “رادیو گیلان” منتشر شده است. در نخستین ویدیوها، رضا ثقتی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان، در حال و پس از رابطه جنسی با مردی دیده می شود و در افشاگری بعدی، حجت الاسلام مهدی حق شناس، معاون وقت ستاد امر به معروف و نهی از منکر گیلان را با فردی که رسانه‌ها باجناق وی معرفی کرده‌اند، در حال عمل جنسی دیده می‌شوند.

در پی انتشار این ویدیوها، ثقتی از سمت خود برکنار، و پرونده او برای رسیدگی به قوه قضاییه ارجاع شده‌است. اما محسنی اژه‌ای، رییس قوه قضاییه در واکنشی تلویحی انتشار این فیلم‌ها را به دشمن نسبت داده و گفته است که “دستور کار دشمن تخریب اشخاص و نهادهای جمهوری اسلامی ایران است.”

از سوی دیگر، برخی رسانه‌های غیر دولتی خارج از ایران و افراد اپوزیسیون جمهوری اسلامی در واکنش به ویدیوهای یادشده، با استفاده از کلماتی مثل “لواط” که جمهوری اسلامی برای جرم انگاری و مجازات روابط همجنسگرایانه استفاده می کند و به کار بردن گفتمانی مشابه گفتمان مذهبی جمهوری اسلامی، به فرهنگ همجنسگراستیز و نفرت‌پراکنی علیه جامعه اقلیت‌های جنسی و جنسیتی دامن زده‌اند.

شش‌رنگ بر این باور است است که انتشار فیلم‌های یاد شده مقاصد سیاسی و امنیتی مشخصی را دنبال می کند که می‌تواند دامنه‌ای از درگیری‌های داخلی مقامات جمهوری اسلامی تا معطوف کردن اذهان به سمت و سویی دیگر در سالگرد قتل ژینا امینی و یا مواردی که حتی از حوزه حدس و گمان ما خارج است را در بر بگیرد. اما هدف انتشار این فیلم‌ها هر چه باشد، نباید در انتشار اخبار یا تحلیل‌ها درباره آنها به همجنسگراستیزی و مجازات روابط جنسی دو همجنس دامن بزند. شش‌رنگ بر این باور است که به جای چنین رویه غلطی که در نهایت نفرت و خشونت علیه جامعه اقلیتهای جنسی و جنسیتی را افزایش می‌دهد باید اخلاقیات و استاندارد دوگانه و تزویر مقامات جمهوری اسلامی را نشانه رفت. 

مقاماتی که ویدیوهای روابط با همجنس‌شان منتشر شده، خود مسئول سرکوب زنان و افراد ال‌جی‌بی‌تی به خصوص در حوزه حجاب اجباری بوده‌اند. این افراد نمایندگان ایدئولوژی جمهوری اسلامی بوده‌اند و در مقامی که قرار داشته‌اند از هیچ اقدامی برای اعمال خشونت علیه مخالفان آن کوتاهی نکرده‌اند.

 از یاد نبریم که وقتی یک مقام دولتی با همجنس خود رابطه دارد به این موضوع فکر می‌کند که از یک حاشیه امن برخوردار بوده و قادر است از تمام مجازات‌هایی که افراد عادی جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌کیو+  در خانه و خیابان‌های ایران به دلیل روابط عاشقانه خود مواجه هستند، خود را مبرا دانسته  و در خلوت خود برای خودشان هر نوع رابطه‌ای را و البته با سوءاستفاده از قدرت خود، آزاد می‌داند.

متاسفانه برخی منابع خبری یا افراد و جریانات اپوزیسیون بدون برجسته‌سازی این حقیقت و یادآوری خشونت و تبعیضی که اعضای جامعه اقلیت‌های جنسی و جنسیتی به دلیل روابط همجنسگرایانه یا بیان جنسیتی و هویت جنسیتی متفاوت خود هر روزه در خانه، جامعه و تمامی فضاهای دیگر تجربه می‌کنند، بر همجنسگرا ستیزی موجود دامن زده‌اند.

کامنت‌های مرتبط در زیر پست های مرتبط نشان می دهد که افراد به جای نشانه گرفتن اخلاقیات دوگانه این مقامات و تزویر و ریای نهادینه شده (هم در روابط خارج از ازدواج خود و هم در موضوع فساد مالی و هم در مورد آزار جنسی به کودکان) بیشتر به خلط این رابطه با موضوع آزار جنسی کودکان توسط سعید طوسی و یا در کل توهین به رابطه دو همجنس پرداخته و به جای هدف قرار دادن مقام دولتی سرکوبگر و مرتجع، رابطه وی با همجنس را نشانه گرفته‌اند.

 آن‌ها به ندرت یادآوری کرده‌اند که تمامی مقاماتی که ویدیوهایشان امروز پخش می‌شود، مسئولین نهادهایی از جمله ستاد ترویج امر به معروف و نهی از منکر یا ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند که در طول تاریخ ۴۴ ساله جمهوری اسلامی نقش مهمی در سرکوب همجنسگرایان و هر کس که معیارهای ایشان را نپذیرفته است، داشته و دارند. 

شش‌رنگ همچنان به روشنگری‌های خود در زمینه نقض حقوق اعضای جامعه ال‌جی‌بی‌تی در ایران و همینطور طرح مطالبه جرم زدایی از روابط دو همجنس در عرصه داخلی و بین المللی ادامه می‌دهد و از همگان به خصوص اصحاب رسانه‌ها و فعالان شبکه های اجتماعی درخواست دارد در نحوه پوشش خبری یا بیان نظرات خود درباره فیلم‌های پخش شده به ورطه نفرت پراکنی علیه این جامعه و تقویت فرهنگ همجنسگرا ستیز نغلطند. شش‌رنگ از منابع خبری می‌خواهد که خیلی دقیق راجع به این مسائل خبررسانی کنند و باعث نشوند که جامعه ال‌جی‌بی‌تی+ زخم‌های جدیدی را تجربه کند.

جمهوری اسلامی قطعا از نفرت‌پراکنی سالیان علیه همجنسگرایی سود خواهد برد اگر این خشم را علیه تزویر، ریا و اخلاقیات دوگانه کلیه مقامات سوق ندهیم.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)