سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲۲ شهریور ۱۴۰۲: یکشنبه هفته جاری، حکم اعدام یک زندانی بلوچ به‌نام عبدالناصر قلجایی که با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بود، در زندان مرکزی بیرجند به اجرا درآمد. پیشتر خبر اعدام دو زندانی دیگر با اتهام مشابه در این روز در بیرجند منتشر شده بود. این ۵۰۰مین اعدامی است که از ابتدای سال ۲۰۲۳ به ثبت میرسد.
عبدالناصر قلجایی

بنا به گزارش حال وش، صبح روز یک‌شنبه ۱۹ شهریور ماه، حکم اعدام یک مرد بلوچ در زندان مرکزی بیرجند به اجرا درآمد. این زندانی که هویتش عبدالناصر قلجایی، ۴۸ ساله و اهل زاهدان اعلام شده، با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بود.

به گفته یک منبع مطلع: «عبدالناصر در سال ۱۳۹۹ از بابت اتهام مواد مخدر در بیرجند بازداشت و از دادگاه انقلاب این شهر به اعدام محکوم شده بود که سحرگاه روز نوزدهم شهریور حکم اعدام وی اجرا شده است».

پیشتر خبر اعدام دو زندانی دیگر در این روز که با اتهامات مشابه به اعدام محکوم شده بودند، در زندان مرکزی بیرجند منتشر شده بود. با این حساب شمار اعدام‌های روز یک‌شنبه در بیرجند به سه تن افزایش یافت.

اعدام هیچ یک از این سه زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

این ۵۰۰مین اعدامی است که از ابتدای سال ۲۰۲۳ به ثبت میرسد.

اقلیت‌های اتنیکی در ایران در مقایسه با سایر نقاط ایران، با درصد بالاتری در آمار مجازات اعدام حضور دارند. استان سیستان و بلوچستان با ۳۹ اعدام به ازای هر یک میلیون نفر در سال ۲۰۲۲ دارای بیشترین سرانه اعدام در کشور بوده است. تحقیقات و نظارت سازمان حقوق بشر ایران نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۲، حداقل ۱۷۴ زندانی بلوچ اعدام شده‌اند که ۳۰ درصد از کل اعدام‌ها در ایران را شامل می‌شود.

 

تصویر زیر متعلق به عبدالناصر قلجایی است:

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)