سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۸ شهریور ۱۴۰۲: حکم اعدام دست‌کم سه مرد ازجمله یک زندانی بلوچ که با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند، در زندان مرکزی زاهدان به اجرا درآمد.
اعدام

بنا به گزارش حال وش، صبح امروز، شنبه ۱۸ شهریور ماه، حکم اعدام دست‌کم سه مرد در زندان مرکزی زاهدان به اجرا درآمد. هویت یکی از این سه زندانی که با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بودند، محمد نارویی، ۲۷ ساله، شهروند بلوچ اهل منطقه جاده قدیم زاهدان اعلام شده است.

در این گزارش به هویت دو زندانی دیگر که اهل بیرجند بودند اشاره‌ای نشده است. این دو زندانی در یک پرونده مشترک از هفت سال پیش بازداشت و به قصاص نفس محکوم شده بودند.

یک منبع مطلع درخصوص اعدام این سه زندانی گفت: «محمد در سال ۱۳۹۹ به اتهام قتل بازداشت و از دادگاه کیفری زاهدان به قصاص (اعدام) محکوم شده که صبح روز سه‌شنبه از بند عمومی زندان مرکزی زاهدان بهمراه دو زندانی دیگر اهل بیرجند با هویت نامشخص به قرنطینه جهت اجرای حکم اعدام منتقل شده بودند که سحرگاه امروز حکم اعدام هر سه زندانی به اجرا در آمد».

اعدام این سه زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

اقلیت‌های اتنیکی در ایران در مقایسه با سایر نقاط ایران، با درصد بالاتری در آمار مجازات اعدام حضور دارند. استان سیستان و بلوچستان با ۳۹ اعدام به ازای هر یک میلیون نفر در سال ۲۰۲۲ دارای بیشترین سرانه اعدام در کشور بوده است. تحقیقات و نظارت سازمان حقوق بشر ایران نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۲، حداقل ۱۷۴ زندانی بلوچ اعدام شده‌اند که ۳۰ درصد از کل اعدام‌ها در ایران را شامل می‌شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)