سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲۹ مرداد ۱۴۰۲: حکم دو زندانی بلوچ به‌نام‌های عبدالصمد شاهوزهی و محمود ریگی که در یک پرونده مشترک با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند، در زندان مرکزی زاهدان به اجرا درآمد.

 عبدالصمد شاهوزهیبنا به گزارش حال وش، صبح روز شنبه ۲۸ مرداد ماه، حکم اعدام دو مرد بلوچ در زندان مرکزی زاهدان به اجرا درآمد. این دو زندانی که هیوتشان عبدالصمد شاهوزهی، ۲۸ ساله و محمود ریگی، ۲۸ ساله اعلام شده، در یک پرونده مشترک و با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بودند.

به گفته منابع مطلع: «عبدالصمد و محمود در یک پرونده مشترک در مهر ماه سال ۱۳۹۱، به اتهام قتل بازداشت و از دادگاه کیفری این شهر به اعدام (قصاص) محکوم شده‌اند.»

براساس این گزارش، احتمال میرود این دو زندالنی در زمان بازداشت زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند.

اعدام این دو زندانی بلوچ تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

اقلیت‌های اتنیکی در ایران در مقایسه با سایر نقاط ایران، با درصد بالاتری در آمار مجازات اعدام حضور دارند. استان سیستان و بلوچستان با ۳۹ اعدام به ازای هر یک میلیون نفر در سال ۲۰۲۲ دارای بیشترین سرانه اعدام در کشور بوده است. تحقیقات و نظارت سازمان حقوق بشر ایران نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۲، حداقل ۱۷۴ زندانی بلوچ اعدام شده‌اند که ۳۰ درصد از کل اعدام‌ها در ایران را شامل می‌شود.

 

تصویر زیر متعلق به عبدالصمد شاهوزهی است:

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)