هنگامی که اپل برای نخستین بار آی‌پد را در سال ۲۰۱۰ به بازار معرفی کرد، کالایی مقرون به صرفه بود. در آن زمان مبنایی برای مقایسه وجود نداشت و قیمت ۵۰۰ دلار برای یک دستگاه قابل حمل اپل، در برابر لپ‌تاپ‌های گران قیمت آن شرکت خیلی خوب به نظر می‌رسید. اما در حال حاضر، در سال ۲۰۱۳، فروشندگان اندروید می‌کوشند تا با به کارگیری ترفند قیمت به مبارزه بپردازند. تبلت‌های قدرمند زیادی از شرکتهای بزرگ به قیمت ۲۰۰ دلار برای سایز ۷ اینچی در دسترس است و آی‌پدهای اپل در مقایسه با آنها بسیار گران به نظر می‌رسند. آی‌پد مینی جدید همراه با نمایشگر رتینا از ۳۹۹ دلار شروع می‌شود – تقریباً دو برابر قیمت نکسوس ۷ گوگل و کیندل فایر اچ‌دی‌اکس آمازون – و مدل سال قبل آی‌پد مینی از ۲۹۹ دلار شروع می‌شود، که همچنان ۷۰ دلار از تبلت‌هایی با نمایشگر بسیار بهتر گران‌تر است. با این اوصاف، چرا آی‌پدهای اپل اینقدر گران هستند؟

گاهی اوقات جواب درست، ساده‌ترین جواب است: برای اینکه می‌توانند.

تحقیقی تازه از تحلیل‌گر برجستۀ موبایل، بندیکت ایوانز، نشان می‌دهد که از نظر تعداد تبلت‌های پخش شده در جهان، اپل به طور قطع دارد سهم خود را از بازار از دست می‌دهد. سؤال مهمی که اغلب به آن پرداخته نمی‌شود این است که اپل بازار خود دقیقاً به چه شرکت و چه دستگاه‌هایی واگذار می‌کند؟

در ارقام بالا، که تبلت آمازون را به خاطر در دسترس نبودن اطلاعات شامل نمی‌شوند، اشتباهی وجود ندارد – میزان ارسال تبلت‌های اندروید به سرعت در حال افزایش است در حالی که سهم اپل از بازار جهانی در حال کاهش است. اما همانگونه که ایوانز اشاره می‌کند، در اینجا نکته‌ای وجود دارد.

نخست اینکه میزان ارسال تلبت‌های نکسوس (نشان داده شده با رنگ نارنجی) ناچیز است. این تبلتی ارزان و قدرتمند است ولی فروش آن بسیار پایین است. (چرا؟) سؤال دیگری که ذهن ایوانز را مشغول کرده این است که چرا در حالی که اپل به میزان زیادی از فروش تبلت‌های اندروید عقب مانده، همواره بیشترین میزان ترافیک اینترنتی را در تبلت‌ها دارد؟

نکتۀ مهم اینجاست که بخشی از تبلت‌های اندروید که بیشترین رشد را داشته‌اند تبلت‌های بی‌نام (نشان داده شده با رنگ صورتی) هستند که به طور عمده در چین فروخته می‌شوند. این تبلت‌ها بسیار ارزان بوده و البته اپل تمایلی به رقابت با آنها ندارد.

آیا این دستگاه‌ها اساساً به مفهوم آنچه ما می‌پنداریم تبلت هستند؟

چرا مردم چنین دستگاه‌هایی را می‌خرنند؟ ایوانز این سؤال را در وبلاگش می‌پرسد. «از آنها برای چه کارهایی استفاده می‌شود؟ آنها بیشتر در چین و بازارهای در حال توسعه و اقشار کم درآمد در غرب وجود دارند و به نظر می‌رسد که کمی برای جستجو در وب و کمی هم برای بازی استفاده می‌شوند، شاید مقداری هم برای کتاب خواندن، و (مهتر از همه) میزان بسیار زیادی ویدیو دیدن. از قضا، برخی ممکن است بگویند که از نظر بسیاری از خریداران، این دستگاه‌ها با تلویزیون رقابت می‌کنند و نه آی‌پدها، نکسوس‌ها و دیگر تبلت‌ها. به هر سو، این دستگاه‌ها هر گونه که استفاده شوند استفادۀ آی‌پدها را نخواهند داشت. در اصل، آنها چیزی بین تبلت‌های بسیار ساده و تبلت‌های بسیار پیشرفته هستند، همانگونه که در موبایل‌ها هم چنین طبقه‌بندی‌ای وجود دارد.

از این نقطه نظر، ایوانز اشاره می‌کند که قیمت پایۀ ۳۰۰ دلار برای آی‌پد مشکل رقابتی ایجاد نمی‌کند زیرا که «رقابت شدید هنوز آی‌پد را تهدید نمی‌کند.» از قضا، ممکن است در کل با دو بازار مختلف روبرو باشیم: «چشم‌انداز دوران پس از کامپیوتر شخصی، که اپل بر آن سلطه دارد، و محصولات با حاشیۀ سود بسیار اندک که تبلت نامیده می‌شوند ولی در عمل کالاهای بسیار متفاوتی هستند.»

منبع: http://bgr.com/2013/10/24/ipad-mini-price-analysis-ipad-air/

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)