سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۲ مرداد ۱۴۰۲: صبح روز دوشنبه ۹ مرداد ماه، حکم یک زندانی بلوچ به‌نام رحیم غلجائی که با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بود، به‌صورت مخفیانه در زندان بیرجند به اجرا درآمد. پیشتر خبر اعدام یک زندانی دیگر در این روز منتشر شده بود، با این حساب شمار اعدام‌های روز دوشنبه در بیرجند به دو تن افزایش یافت.
رحیم غلجائی

بنا به گزارش حال وش، صبح روز دوشنبه ۹ مرداد ماه، حکم اعدام یک مرد بلوچ به‌صورت مخفیانه و بدون اطلاع خانواده در زندان بیرجند به اجرا درآمد. این زندانی که هویتش رحیم غلجائی، ۴۶ ساله و ساکن مشهد اعلام شده، با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بود.

یک منبع مطلع درخصوص اعدام این زندانی گفت: «رحیم در سال ۱۴۰۰ با اتهام مرتبط با مواد مخدر در بیرجند بازداشت و از دادگاه انقلاب این شهرستان به اعدام محکوم شده بود و حکم اعدام وی بدون اطلاع خانواده و ملاقات و دیدار آخر با آنان سحرگاه روز گذشته به همراه یک زندانی بلوچ دیگر به اجرا در آمده است.»

پیشتر خبر اعدام یک زندانی دیگر در روز دوشنبه و در زندان بیرجند منتشر شده بود. این زندانی فرهاد بادروزه نام داشت که با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بود.

اعدام این دو زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

اقلیت‌های اتنیکی در ایران در مقایسه با سایر نقاط ایران، با درصد بالاتری در آمار مجازات اعدام حضور دارند. استان سیستان و بلوچستان با ۳۹ اعدام به ازای هر یک میلیون نفر در سال ۲۰۲۲ دارای بیشترین سرانه اعدام در کشور بوده است. تحقیقات و نظارت سازمان حقوق بشر ایران نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۲، حداقل ۱۷۴ زندانی بلوچ اعدام شده‌اند که ۳۰ درصد از کل اعدام‌ها در ایران را شامل می‌شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)