انتخابات پیش روی مجلس و خیز جنگ قدرت در جناحین حکومت

چند ماه به انتخابات مجلس حکومت مانده و از هم اکنون باندهای مختلف در حکومت ولایت فقیه خیز آن را برداشته‌اند تا سهم خود را از «سفره انقلاب» ولایت فقیه بردارند یا از یکدیگر بستانند، در این بین جناح خامنه‌ای، خیز خود را برای ادامه قبضه‌سازی قدرت برداشته است.

«پیش ثبت‌نام انتخابات مجلس» این تیتر خبری بود که وزیر کشور دولت رئیسی اعلام کرد و افزود اگر کسانی این اقدام را انجام ندهند فرصت داوطلبی و کاندیداتوری مجلس را از دست خواهند داد.

ناگفته پیداست که پیش کشیدن این ترفند و لطایف‌الحیل، اقدامی برای نفس دادن مصنوعی به جسد انتخاباتی است که از هم اکنون مشخص است که نوزادی گورزا به دنیا خواهد آورد.

رسانه‌های جناح غالب حاکمیت نظیر «جوان» برخی از اهداف چنین نمایشی را زدودن افراد فاقد شرایط برای کاندیداتوری مجلس و همچنین جلوگیری از بازی‌های صوری برخی جریانات در آستانه انتخابات مجلس علیه تخریب جریان‌های دیگر عنوان ساخته‌اند.

این رسانه‌ی جناح خامنه‌ای ادعا کرده است برخی افراد نیز که در مسئولیت‌های حکومتی و دولتی داشتند در طول پروسه برای کاندیداتوری خود در آن مناصب راه هموار می‌کردند و در آستانه انتخابات استعفاء می‌دانند و حالا با این پیش ثبت‌نام این فرصت از آنان نیز گرفته  خواهد شد!

اینها نمونه‌هایی از دلایلی است که جناح خامنه‌ای بفرموده برای طرح پیش ثبت‌نام، دلیل‌تراشی کرده‌اند. اما با وجود این همه تلاش فرسوده و بیهوده، اصل ماجرا را باید در جای دیگری جست.

به عبارت دیگر در ورای تمامی نمایشات و شعبده‌یی که وزارت کشور رئیسی، با نام پیش ثبت‌نام انتخابات مجلس راه انداخته، این مهم نهفته است که خامنه‌ای، رئیسی و شرکاء می‌دانند که پس از انتخابات سوت و کور ۱۴۰۰ که منجر به بیرون کشیدن رئیسی از خمره رنگرزی خامنه‌ای برای ریاست جمهوری شد، انتخابات بعدی حکومت ولایت فقیه، یعنی انتخابات سال جاری مجلس حکومت ولایت فقیه، از آن انتخابات پیشین نیز سوت و کورتر خواهد بود.

خواب آشفته خامنه‌ای در سال انتخابات مجلس!

هر چند حکومت ولایت فقیه با ترفند و حیله‌گری از سال‌ها پیش انتخابات مجلس حکومت را با انتخابات «مجلس خبرگان رهبری» حکومت همراه کرده است، تا به دلیل برخی کشمکش‌های درون حکومتی و… منجر به شرکت دادن برخی در انتخابات شود و سود اصلی آن را حکومت ولایت فقیه ببرد که آمار بالای شرکت در انتخابات اعلام ‌کند، اما این بار سوت و کوری قطعی تنور انتخابات مجلس ظاهرا خواب حکومت‌گران ایران را آشفته کرده است.

از این رو خامنه‌ای و کارگزاران بفرموده، خیز برداشته‌اند تا ارزیابی کنند که وضعیت نام‌نویسی و پیش‌نمایش انتخابات مجلس حکومت ولایت فقیه به چه صورت خواهد بود.

پارامترهایی از جمله ورود اصلاح‌طلبان قلابی و جریان مغلوب حاکمیت به این نام‌نویسی چگونه خواهد بود؟ بازتاب افکار عمومی نسبت به این موضوع چگونه خواهد بود؟ و سوالاتی دیگر از این قبیل… تا در گام بعد اتاق‌های فکر و مهندسی خامنه‌ای و ارگان‌های اطلاعاتی و امنیتی حکومت ولایت فقیه هم این انتخابات و هم فضای جامعه را به نفع خامنه‌ای مدیریت و مهندسی کنند.

ناگفته نماند که این اقدام قطعا در راستای حذف ادامه‌دار و جراحی اصلاح‌طلبان قلابی و قبضه ادامه‌دار قدرت توسط جناح خامنه‌ای صورت گرفته و در روزهای آتی سر و صدای جناح مغلوب حاکمیت را بر خواهد انگیخت، اما این اقدام با این هدف مهندسی شده که دوباره افکار عمومی را تشویق به شرکت در انتخابات به نام اصلاح‌طلبان قلابی کنند که در هر صورت برنده‌ی نهایی آن خامنه‌ای خواهد بود.

 قطع یقین در این هیچ شکی نیست که گام بلند خامنه‌ای برای یکدست سازی قدرت ابتدا از مجلس حکومت در سال ۱۳۹۸ آغاز شد و در ادامه در سال ۱۴۰۰ با آوردن رئیسی به پایان رسید، قضائیه هم که به طور سنتی تحت هژمونی و فرمان خامنه‌‌ای بوده و برای یکدست‌سازی آن با مشکلی روبرو نبوده است. [مجلس یا گردنه دزدان و باجگیران؟!]

از این رو پیش نمایش اخیر وزارت کشور رئیسی و حکومت خامنه‌ای به وضوح نشان از چاره‌گری و چاره‌جویی برای بقاء و خرید مشروعیت مصنوعی برای حکومت ولایت فقیه می‌باشد که در پسا اعتراضات سال ۱۴۰۱، به نظر می‌رسد خواب و خیالی آشفته بیشتر نباشد.

به بیان دیگر مردم ایران رای و پاسخ خود به هر انتخابات، شعبده، نمایش و… خامنه‌ای و حکومتش را در کف خیابان‌های شهرهای ایران در سال ۱۴۰۱ به وضوح داده‌اند و پیش نمایش احمد وحیدی، وزیر کشور رئیسی، بیشتر مانوری از پیش شکست خورده می‌نماید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)