خانه کودک ناصر خسرو آماج حکومت مستضعفان!

بر اساس اعلام رسانه‌های حکومت ایران، شهرداری تهران حکم به تخلیه خانه کودک ناصر خسرو تا پایان تیر ماه داده است. این مکان محل آموزش کودکان کار می‌باشد.

خانه کودک ناصرخسرو از بیست سال پیش در منطقه دوازده تهران با هدف حمایت و آموزش کودکان محروم پایتخت از جمله کودکان کار ایجاد شده و طی دو دهه‌ی گذشته، خدمات مختلفی از جمله آموزش و مراقبت‌های درمانی به شمار زیادی از کودکان کار ارائه داده است.

حال خبری رسانه‌یی شده است که شهرداری تهران طی حکمی اعلام داشته است که این مرکز باید تخلیه شود.

بهانه این است «خانه کودک ناصر خسرو قرار است در ازای بدهی، به فرد دیگری واگذار شود»، این خبری بود که طاهره پژوهش، یک فعال اجتماعی و مدیر عامل انجمن حمایت از کودکان آن را در پی خبر اعلام شده رسانه‌یی کرد.

بنا بر اظهارات خانم پژوهش شکایت‌هایی علیه این واگذاری و تعطیلی خانه کودک ناصر خسرو توسط فعالین ذیربط صورت پذیرفته است اما شهرداری تهران هیچ سند رسمی مبنی بر احتمال واگذاری این مرکز به فرد دیگر در ازای بدهی و مالکیت مربوطه ارائه نکرده است.

حکم به تخلیه این مرکز تقریبا آخرین نمونه از این سنخ اقدامات شهرداری تهران در مدت اخیر تا کنون بوده است.

پیش از این و در هفته‌های گذشته شهرداری تهران جهت اعمال فشار به تشکل‌های مردم نهاد، برخی مراکز دیگر نظیر مرکز حمایت از کودکان و خانواده نوید مهر در منطقه هفده و هجده تهران و خانه اندیشمندان علوم انسانی در منطقه سیزده را پلمپ کرد!

شایان ذکر است خانه اندیشمندان علوم انسانی به رغم برخی مخالفت‌ها در شورای شهر تهران، با دستور مستقیم علیرضا زاکانی شهردار کنونی تهران پلمپ شده است. [طاعونی به نام زاکانی!]

شهرداری تهران و خیز تعطیلی خانه کودک ناصر خسرو

حال گویا دندان طمع شهرداری تهران برای خانه کودک ناصر خسرو تیز شده است و غول‌های ولایت فقیه برای ویرانی خانه کودکان بی‌سرپناه آرایش گرفته‌اند!

انجمن حمایت از کودکان در واکنش به حکم تخلیه فوری این مرکز، ضمن انتشار بیانیه‌یی اعلام کرده است که شهرداری تهران باید محل دیگری را به این انجمن، برای راه‌اندازی مرکز دیگری برای حمایت و نگهداری از کودکان خانه کودک ناصر خسرو اختصاص دهد و گر نه از حق خود برای امتناع از دستور شهرداری استفاده کرده و مسیرهای قانونی دیگری را طی خواهد کرد.

شایان ذکر است خانه کودک ناصر خسرو که در سه بخش آموزش، مددکاری و بهداشت کودکان کار فعالیت می‌کند تمامی هزینه‌های خود را از طریق کمک‌های مردمی و کار داوطلبانه تامین می‌کند.

آتنا دائمی زندانی سیاسی سابق و فعال حقوق کودکان درباره فشارهای شهرداری تهران به این مرکز و اماکن مشابه و در مجموع سازمان‌های غیر دولتی که در زمینه حقوق کودکان و… فعالیت می‌کنند؛ می‌گوید که بسیاری از این سازمان‌ها با فشار شهرداری، مجبور شده‌ا‌ند برای این که بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند با شهرداری تهران همکاری کنند تا جلو فعالیت آنها گرفته نشود.

وی ادامه داده است که سازمان‌های غیردولتی مردمی که مستقل عمل می‌کنند محدود می‌شوند و یا مدیران آنها بازداشت می‌شوند و شهرداری تهران عملا به اسم این سازمان‌ها، پول‌‌های هنگفتی جمع‌آوری می‌کند ولی به این تشکل‌ها نمی‌دهد.

خانم دائمی می‌افزاید کودکان کاری که در این مراکز هستند حتی زمانی که بزرگ می‌شوند و دیگر کودک کار نیستند همچنان تحت حمایت این سازمان‌های مردم‌نهاد قرار دارد و به همین دلیل، تعطیلی اماکنی چون خانه کودک ناصر خسرو آسیب زیادی به آنها می‌زند چون این کودکان به حال خود رها می‌شوند.

یک فعال دیگر حقوق کودکان در این زمینه افزوده است که شهرداری تهران که به روشنی یک نهاد حاکمیتی است باعث و بانی اصلی کار زباله‌گردی کودکان است و قطعا از تعطیلی اماکنی چون خانه کودک ناصر خسرو سود می‌برد.

خانم دائمی نیز در این زمینه می‌گوید بسیاری از دلالان کودک کار برای گرفتن مجوز کار برای کودکان در خیابان، به شهرداری رشوه می‌دهند و از این طریق شهرداری تهران از وجود کودکان کار سودجویی می‌کند.

از این رو به نظر می‌رسد شهردار «انقلابی»! مد نظر حکومت ولایت فقیه، نه تنها از محل کودکان کار سودجویی می‌کند بلکه برای تداوم این سودجویی حاضر است تا تنها سرپناه و مامن آنان را به ویرانی بکشاند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)