اچ‌تی‌تی‌پی‌اس اوریور افزونه‌ای است برای کروم و فایرفاکس که ارتباط شما با بسیاری از سایتهای مهم را رمزگذاری می‌کند تا مرور شما در اینترنت امن‌تر شود. سایتهای بسیاری در وب از رمزگزاری HTTPS استفاده می‌کنند، اما استفاده از آنها آسان نیست. برای نمونه، ممکن است در مواقعی به حالت رمزگذاری نشدۀ HTTP برگشته، یا در صفحاتشان لینکهایی به سایت رمزگذاری نشده قرار دهند. “اچ‌تی‌تی‌پی‌اس اوریور” با استفاده از یک تکنولوژی هوشمند ارتباطات با این سایتها را به HTTPS تغییر می‌دهد.

HTTPS ارتباط بین مرورگر شما و یک وبسایت را رمزگذاری می‌کند تا ارتباط شما رمزگشایی نشده و یا توسط حمله‌کنددگان در شبکۀ محلی‌یتان، آی‌اس‌پی، یا دولت تغییر مسیر داده نشود. این افزونه کاربر را در برابر تمامی خطرات محافظت نمی‌کند؛ خطراتی مانند حمله‌هایی که کامپیوتر شما را هدف قرار می‌دهند (مانند بدافزارها)، حملاتی که سایتهای مورد بازدید شما را هدف قرار می‌دهند (مانند دسترسی دولتها به ایمیهای شما)، و یا حمله‌هایی که فقط به منظور شناسایی طرفین یک ارتباط بدون تحلیل محتوای ربد و بدل شده انجام می‌شود. اما با جلوگیری از خوانده شدن محتوای ربد و بدل شده بین کامپیوتر شما و ارائه‌کننده خدمات اینترنتی، جاسوسی دیگران بر ارتباط شما به میزان بسیار زیادی دشوار می‌سازد. تا دی ماه ۱۳۹۱، این برنامه توانسته بیش از ۴۰۰۰ وبسایت مهم را پوشش دهد.

برای نصب برنامه می‌توانید ویدیویی را که در مورد “اچ‌تی‌تی‌پی‌اس اوریور” تماشا کرده، یا مراحل زیر را دنبال کنید:

توصیه می‌شود که اگر در کامپیوتر خود، هر دو مرورگر فایرفاکس و کروم را نصب کرده‌اید، برای هر دوی آنها این

افزونه را نصب کنید.

۱ – برای نصب، آدرس زیر را در فایرفاکس باز کنید:

https://www.eff.org/https-everywhere

نصب در مرورگر فایرفاکس

۲ – برای نصب در فایرفاکس، روی آیکون آن کلیک کرده و در پنجره‌ای که باز می‌شود روی Allow کلیک کنید.

۳ – در پنچرۀ بعدی روی Install Now کلیک کرده و پس از آن روی Restart Now کلیک کنید.

۴ – پس از باز شدن فایرفاکس، افزونۀ SSL Observatory از شما اجازۀ نصب می‌خواهد. این افزونه به بهتر شدن برنامۀ “اچ‌تی‌تی‌پی‌اس اوریور” کمک می‌کند. در صورت تمایل به نصب آن روی Yes و در صورت عدم تمایل به نصب روی No کلیک کنید.

۵ – هم‌اکنون افزونۀ “اچ‌تی‌تی‌پی‌اس اوریور” روی مرورگر شما نصب شده است. آیکون این برنامه را در گوشۀ بالا و سمت راست مرورگر مشاهده می‌کنید.

نصب در مرورگر کروم

۲ – برای نصب این افزونه در مرورگر کروم، پس از مرحلۀ ۱ روی آیکون کروم کلیک کنید. از آنجا روی دکمۀ آبی رنگ “Add to Chrome” کلیک کنید.

۳ – در پنجره‌ای که باز می‌شود روی دکمۀ Add کلیک کنید.

۵ – هم‌اکنون افزونۀ “اچ‌تی‌تی‌پی‌اس اوریور” در مرورگر کروم شما نصب شده است.

لطفاً این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید تا آنها هم با استفاده از این برنامۀ بسیار خوب از امنیت آنلاین بیشتری برخوردار شوند.

منبع:

https://www.eff.org/deeplinks/2012/12/end-year-blog-post-2012-https-rise

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)