مدیر روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوا می گوید که با افزایش غلظت ذرات معلق و کاهش دید افقی، هوای تهران برای گروه های حساس در شرایط ناسالم قرار گرفت. در حال حاضر جلسه کمیته اضطراری در استانداری برای رسیدگی به شرایط ناسالم جوی تشکیل شده است.

حشمت الله بسطامی به ایرنا گفته که کیفیت هوای تهران امروز به یک باره تغییر کرد و هر لحظه بر شدت غلظت آلودگی آن افزوده می‌شود.

مسوول روابط عمومی و امور بین الملل مرکز کنترل کیفیت هوا همچنین تصریح کرده که بر اساس پیش‌بینی سازمان هواشناسی با برودت هوا، احتمال افزایش میزان آلاینده‌ها وجود دارد. با توجه به شرایط ناسالم هوا از گروههای حساس به ویژه سالمندان ، بیماران قلبی و تنفسی خواسته می شود از تردد غیر ضروری درهوای آزاد خودداری کنند .

همچنین مدیرکل هواشناسی استان تهران نیز در مورد وضعیت هوای تهران گفت: بر اساس بررسی و تحلیل نقشه های پیش یابی و تصاویر ماهواره های هواشناسی به دلیل عبور جریانات سرد شمالی بر روی سواحل جنوبی دریای خزر امروز در استان تهران افزایش ابر ، وزش باد و امشب با کاسته شدن این ناپایداری برای فردا جوی آرام پیش بینی می کند.

محمدعلی عزیزاقلی افزود: با وزش باد توام با گرد وغبار و عبور جریان های سرد و بروز پدیده وارونگی هوا، با کاهش کیفیت هوا و دید افقی در سطح استان مواجه هستیم.

مدیرکل هواشناسی استان تهران در مورد پیش بینی بیشینه و کمینه دمای امروز تهران گفت: دمای امروز با بیشینه ۲۲ درجه سانتی گراد و امشب با کمینه ۱۱ درجه سانتی گراد پیش بینی شده است.

کارخانه های آلاینده در تهران و حومه از امروز تعطیل اعلام شدند

به دلیل اوج گیری آلودگی هوای پایتخت، کارخانه های آسفالت، سیمان و معدن در شهرستان های تهران، بهارستان، پاکدشت و قدس از سوی اداره کل محیط زیست استان تهران از روز دوشنبه تا اطلاع ثانوی باید فعالیت های خود را تعطیل شدند. به مدارس نیز ابلاغ شده است، ساعت درسی ورزش تا اطلاع ثانوی در مدارس و مراکز آموزشی لغو شود.

سید هادی حیدری مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران در گفت و گو با ایرنا افزود: آلودگی هوای تهران به دلیل افزایش ذرات معلق با قطر کمتر از ۵/۲ میکرون در شرایط ناسالم قرار گرفته است. که با افزایش شدت وزش باد در آسمان تهران امیدواریم از میزان آلودگی هوا کاسته شود.

وی همچنین اعلام کرد که ورزش صبحگانی در تهران تا روز چهارشنبه ممنوع است و از شهروندان خواست که از انجام ورزش در محیط باز در این روزها خودداری کنند.

وی اضافه کرد: اقدامات پیشگیرانه محیط زیست استان تهران برای کاهش شاخص آلاینده هوای تهران ادامه دارد و اگر شرایط تغییر نکند، تصمیمات جدیدی اتخاذ می شود.

تصمیمی برای تعطیلی ناشی از آلودگی هوا اتخاذ نشده است

در همین حال استاندار تهران گفته است که مردم نگران آلودگی هوا نباشند و در صورتی که خطر زیست محیطی برای مردم ایجاد شود، درمورد تعطیلی مدارس و ادارات دولتی در تهران اقدام خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه وضعیت هوای تهران در شرایط ناسالم برای گروه های حساس است، گفت: اقدامات پیشگیرانه ای در مدیریت استانداری تهران برای مقابله با آلودگی هوا در حال بررسی است.

هوای کرج و فردیس در شرایط ناسالم

همچنین مهر گزارش داده که گرد و خاک شدید که از ظهر امروز در کرج آغاز شده، افق دید را به میزان زیادی کاهش داده به گونه ای که براساس اعلام اداره کل محیط زیست استان البرز هوای کرج در شرایط ناسالم قرار گرفته است.

حسن پسندیده با بیان اینکه منشاء آلودگی هوای این مناطق محلی است و مربوط به خارج از استان نیست، افزود: خشکسالی های سالهای اخیر و کاهش بارندگی ها منجر به بروز این پدیده شده که با وزش باد، این ذرات معلق در فضا منتشر و منجر به آلودگی هوا شده است.

فعالیت شن و ماسه فردیس و شهریار تا اطلاع ثانوی تعطیل است

وی با بیان اینکه فعالیت معادن شن و ماسه در بروز این پدده تاثیرگذار بوده است، گفت: برای کاهش آلودگی هوا از طریق اطلاع رسانی انجمن شن و ماسه اعلام کرده ایم که فعالیت معادن شن و ماسه اطراف فردیس و شهریار تا اطلاع ثانوی تعطیل شود.

پسندیده ذرات گرد و غبار معلق در هوا را جزء ذرات درشت اعلام کرد و یادآور شد: هرچه قطر ذرات سنگین تر باشد سریعتر ته نشین می شوند که در این صورت شاهد کاهش غلظت آلاینده ها خواهیم بود.

پسندیده افزود: براساس پیش بینی های سازمان هواشناسی استان از ساعات اولیه روز آینده از میزان غلظت آلاینده ها کاسته و هوای کرج و فردیس به حالت سالم بازمی گردد.

کاهش افق دید تا ۳۰۰ متر

مدیرکل محیط زیست استان گفت: با توجه به احتمال بروز علائم تنفسی در افراد حساس و همچنین تشدید بیماری های قلبی و ریوی توصیه می شود افراد مبتلا به این بیماریها و سالمندان و کودکان فعالیت های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاھش دھند.

به گفته پسندیده افق دید در شهرستانها کرج و فردیس به میزان ۳۰۰ تا ۵۰۰ متر کاهش یافته است.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)