روزنامه لوموند امروز فاش کرد اسناد اسنودن افشاگر اطلاعات جاسوسی آمریکا نشان می دهد آژانس امنیت ملی آمریکا ،مکالمات تلفنی شهروندان فرانسوی را به طور گسترده شنود می کرده است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس، روزنامه لوموند در پایگاه اینترنتی خود نوشت:آژانس امنیت ملی امریکا موسوم به ان اس ایNSA در یک بازه زمانی سی روزه، از دهم دسامبر ۲۰۱۲ تا هشت ژانویه ۲۰۱۲ میلادی هفتاد میلیون و سیصد هزار مورد تماس تلفنی فرانسوی ها را ضبط کرده است.به نوشته لوموند، این اسناد که ادوارد اسنودن در ماه ژوئن افشا کرد نشان می دهد آژانس امنیت ملی آمریکا برای رصد غیر قانونی اسرار یا اتفاقات ساده زندگی خصوصی  فرانسوی ها از چه روش هایی استفاده می کرده است.

لوموند افزود: ان اس ای شیوه های متعددی برای جمع آوری اطلاعات دارد. زمانی که شماره تلفن های خاصی در فرانسه مورد استفاده قرار می گیرد ماموران ان اس ای سیگنالی را فعال می کنند که به طور خودکار برخی مکالمات را ضبط می کند. این نظارت تلفنی شامل پیامک ها و محتوای آن ها نیز می شود و نسبت به یک رشته از واژه ها حساس است. در نهایت این که ان اس ای به شکل سازماندهی شده ای تاریخچه تماس های هر یک از اهداف تلفنی خود را نگهداری می کند.
لوموند خاطر نشان کرد این شیوه جاسوسی با نام برنامه ” یو اس-۹۵۸ دی” انجام می گیرد. به نوشته لوموند، اسنودن و دیگر اعضای سابق ان اس ای درباره این علائم اختصاری توضیح دقیق نداده اند.اما درمقام مقایسه جاسوسی از آلمان تحت عنوان” یو اس-۹۸۷ ال ای” و ” یو اس-۹۸۷ ال بی ” انجام می شده است.این شماره ها ظاهراً به چرخه ای مربوط می شود که آمریکا آن را بخش سوم می خواند و مربوط به فرانسه، آلمان، اتریش، لهستان و بل‍ژیک می شود.
بخش دوم  مربوط به کشورهای آنگلوساکسون با رابطه تاریخی نزدیک به آمریکاست که شامل انگلیس، کانادا، استرالیا و نیوزیلند است که تحت نام ” پنج چشم ” شناخته می شوند. بخش نخست شامل ۱۶ سرویس مخفی آمریکا می شود.
اسناد آمریکا نشان می دهد بیشتر اهداف ان اس ای در فرانسه افراد مظنون به ارتباط با فعالیت های تروریستی و افرادی می شود که به دنیای تجارت، ‌سیاست یا اداره های دولتی فرانسه مرتبط هستند. 

وزیر کشور فرانسه شنود گسترده ارتباطات تلفنی فرانسوی ها را تکان دهنده خواند

به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس ، در پی انتشار اطلاعاتی که براساس آن آژانس امنیت ملی آمریکا موسوم به ان اس ای (NSA) به طور گسترده ارتباطات تلفنی فرانسوی ها را شنود کرده است ، مانوئل والس ، وزیر کشور فرانسه روز دوشنبه شنود میلیون ها ارتباط تلفنی مردم این کشور را « تکان دهنده » خواند.

  • nicht mit Facebook verbunden

دیگر مطالب و مقالا

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com