عملیات نظامی جاری در اوکراین به مرز ۱۲مین ماه خود رسیده است. در طول آن زمان، مردم جهان در معرض رگباری فوق‌العاده و مداوم از پروپاگاندای ایالات متحده و ناتو در رسانه‌های جمعی بوده‌اند، که بر ادعاهای مزخرف متداول مبنی بر مبارزۀ آنها برای آزادی، دموکراسی و استقلال اوکراین است مبتنی شده است.

این اقدام نظامی در اوکراین سال ها پیش به واسطۀ توسعه طلبی آمریکا و ناتو آغاز شده بود.

پروپاگاندای ایالات متحده و ناتو تاریخ طولانی تهاجم ایالات متحده، ساخت پایگاه نظامی در اطراف روسیه و نقض عمدی توافقات به ویژه توسط ایالات متحده و ناتو را لاپوشانی می کند. هیچ اشاره ای به سرنگونی غیرقانونی رئیس جمهور منتخب اوکراین توسط ایالات متحده در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ نمی شود.

جنگ افروزان آمریکا و ناتو عمداً این تعدی نظامی غیرقابل قبول را با استفاده از اوکراین ایجاد کرده اند. آنها برای اینکه از دولت دست نشاندۀ خود در اوکراین به عنوان نایبی برای درگیر کردن منطقه و احتمالاً جهان در جنگ برای پیشبرد جاه طلبی های امپریالیستی خود استفاده کنند تدارک دیده اند.

به نقل از رفیق فقید عزیزمان «جوما سیسون»، از گزارشی که سال گذشته نوشت: “آیا عملیات نظامی ویژۀ روسیه صرفاً اقدامی تجاوزکارانه است که به صورت یک جانبه و بدون تحریک انجام شده است؟ یا پس از ۸ سال نمایش خیمه شب بازی کیف برای آمریکا و ناتو، و فاشیسم وحشیانه علیه روس های اوکراین، پاسخی با تأخیر علیه تهاجم روسیه به گسترش قبلی ناتو در نقض توافقنامۀ مینسک در سال ۱۹۹۱ است؟”

“آیا این حقیقت ندارد که روسیه ابتدا و قبل از اقدام با به رسمیت شناختن جمهوری های خلقِ دونتسک و لوگانسک و امضای معاهدات امنیتی و دفاعی متقابل با آنها به صورت مشترک، از قوانین بین المللی پیروی کرد؟”

” آیا اکثریت مردم از ملیت روس در منطقۀ دونباس از حق تعیین سرنوشت ملی در برابر شوونیسم و فاشیسم ضد روسی که منجر به کشته شدن ۱۴۰۰۰ نفر با ملیت روس، ویرانی دنباس و لوگانسک و تبعید ۳ میلیون روس از اوکراین از سال ۲۰۱۴ شده است، برخوردار نیستند؟”

“آمریکا و ناتو و پروپاگاندای غربی به طور کامل حقوق ملیت روس را در شرایط پیشافاشیستی و همچنین پیش از ۲۰۲۲ در اوکراین نادیده می‌گیرند.”

ما نباید این تاریخ را که در بالا توسط پروفسور سیسون برای ما مورد اشاره قرار گرفت، فراموش کنیم یا نادیده بگیریم، که نیروی محرکۀ اصلی در ایجاد درگیری ایست که اوکراین را احاطه کرده است.

برای مردم جهان مهم است که علت هر جنگ و درگیری نظامی را بررسی کنند تا به این تحلیل برسند که چه کسی مسئول آن است.

حتی اگر کسی در این رابطه که چه کسی در مورد این درگیری نظامی اخیر مقصر است تردیدی دارد، فقط تاریخ جهان را دست کم از زمان جنگ جهانی دوم، در چارچوب امپریالیسم ایالات متحده و سابقه آن بررسی کند.

مدافعان خودخوانده «آزادی و دموکراسی» را با رفتار غیرقانونی، غیرانسانی، شریرانه و نفرت‌انگیزشان در سرنگونی و/یا تلاش برای سرنگونی دولت‌ها در عراق، لیبی، ونزوئلا، سوریه، ویتنام، کره شمالی، کوبا، افغانستان، سومالی، شیلی، یوگسلاوی، نیکاراگوئه و بسیاری موارد دیگر قضاوت کنید.

آنها طبق قوانین بین‌المللی به صورتی غیرقانونی عمل می‌کنند و کاملاً در جهت منافع خود و در راستای منافع امپریالیستی خود عمل می کنند که هیچ ربطی به به اصطلاح آزادی و دموکراسی مردم ندارد، بلکه همه چیز به تلاش مداوم آنها برای سود بیشتر و سودهای فوق العاده بیشتر مربوط می شود.

آیا می‌پذیریم که علیرغم سوابق وحشتناک امپریالیسم ایالات متحده دست کم از جنگ جهانی دوم، آنها اکنون موضع خود را تغییر داده‌اند و در اوکراین و منطقه به نفع صلح، دموکراسی و حقوق بشر و غیره عمل می‌کنند؟

لطفاً ما را از این مزخرفات دور نگهدارید.

به نقل از «جبهۀ بین المللی خلق‌ها» (IPF)، “بسیاری پیش بینی کرده اند که گسترش ناتو منجر به این جنگ خواهد شد. آن ها نادیده گرفته شدند. رهبران غربی یک بار به رهبری سابق شوروی اطمینان داده بودند که پس از اتحاد مجدد آلمان، ناتو یک اینچ به سمت شرق حرکت نخواهد کرد. تا سال ۲۰۰۴ ناتو به مرز روسیه رسیده بود. ناتو به لهستان، رومانی و بلغارستان و حتی بخش‌های سابق اتحاد جماهیر شوروی مانند استونی، لتونی و لیتوانی گسترش یافت. موشک های آمریکایی در لهستان و رومانی و اوکراین که به تسلیحات غربی مجهز شده اند قرار داده شد. جدایی طلبان در گرجستان تحریک شدند.”

طبق معمول، امپریالیسم ایالات متحده و ناتو در مورد نیات و جاه طلبی های خود دروغ می گویند. اگرچه آن ها در موارد نادر، اهداف واقعی خود را آشکار می کنند. در نشست مطبوعاتی کاخ سفید در ۲۵ ژانویه ۲۰۲۲، قبل از مداخله روسیه، بیان شد که “ایالات متحده در هماهنگی با شرکای اروپایی خود، روسیه را تا حدی تضعیف خواهد کرد که نتواند هیچ تاثیری در صحنه بین‌المللی اعمال کند.”

به نقل از مایک ویتنی، نویسنده در مرکز تحقیقات جهانی؛ او می گوید: «جنگ در اوکراین دربارۀ اوکراین نیست. اهداف استراتژیک آمریکا به شرح زیر است: برای تضعیف روسیه، سرنگونی رهبر آن، کنترل منابع طبیعی عظیم آن و حرکت به سمت مهار چین. به عبارت ساده تر، تشدید تهاجمات واشنگتن در اوکراین، یک گذر با نذر و نیاز است که هدف آن مهار مراکز نوظهور قدرت اقتصادی به منظور حفظ موقعیت رو به زوال خود در نظم جهانی است.”

سرمایه داری و جاه طلبی انبساطی آن همیشه به معنای جنگ یا تهدید جنگ است. امروزه به وضوح مشهود است که امپریالیسم ایالات متحده تا حد زیادی متجاوز اصلی جهانی است و اکنون مدتی طولانی است که اینطور بوده است.

مشکل دیگر مردم جهان این است که روسیه، از زمان سرنگونی سوسیالیسم در اتحاد جماهیر شوروی، به یک کشور سرمایه داری تبدیل شده و همچنین بخشی از سیستم امپریالیستی جهانی است.

بین بلوک امپریالیستی ایالات متحده متشکل از کشورهای سرمایه داری، و بلوک در حال توسعه ای از کشورهای سرمایه داری که سرمایه داری روسیه بخشی از آن است، تضاد و رقابت وجود دارد.

این بلوک از کشورها که با نام «بریکس» (BRICS) شناخته می شود، برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی را در بر می گیرد.

از زمان آغاز عملیات نظامی در اوکراین، هیچ صحبت قابل توجهی در مورد آتش بس و مذاکره، به ویژه از طرف ایالات متحده و ناتو، وجود نداشته است.

با این حال، امروزه کشورهای بریکس اخیراً بر حمایت از «چندجانبه‌گرایی» و اصول منشور ملل متحد که شامل احترام به نگرانی‌های امنیتی «مشروع» همه کشورها است، تأکید کرده‌اند.

کشورهای بریکس اکنون خواستار مذاکره بین روسیه و اوکراین برای حل بحران اوکراین شده اند.

اردوگاه ایالات متحده تا کنون بر این باور بوده است که جنگ از طریق قهرمانی نیابتی مانند اوکراین که به شدت مسلح شده و توسط کشورهای غربی حمایت می شود، یک فرمول برنده است. در عین حال، دولت روسیه بر این باور بوده که می تواند به وسیلۀ قدرت نظامی علیه اوکراین از تجاوز نیروهای نظامی آمریکا/ناتو جلوگیری کند.

در حال حاضر تهدید دائمی یک جنگ گسترده تر و حتی احتمال استفاده از سلاح های هسته ای وجود دارد. طبق معمول در جنگ کاپیتالیستی، در رابطه با تأثیر درگیری بر مردم اوکراین، مردم روسیه و مردم جهان، چندان نگرانی وجود ندارد و یا اینکه اصلاً نگران کننده نیست.

مردم جهان باید خواستار این شوند که اقدام نظامی در اوکراین و منطقه با آتش بس و مذاکرات فوری برای دستیابی به تضمین های امنیتی و صلح در اوکراین و روسیه جایگزین شود. مردم باید در مبارزه علیه جنگ ها و تهاجمات آمریکا/ناتو متحد شوند.

همانطور که «جبهۀ بین‌المللی خلق‌ها» (IPF) اخیراً اعلام کرد، «ما نمی‌توانیم برای صلح به دولت‌ها التماس کنیم، اما می‌توانیم آن را از طریق اقدامات مردمی به دست آوریم».

 

ناتو را در هم بشکنید!

با امپریالیسم و جنگ های امپریالیستی مخالفت کنید!

 

امضاء:

لن کوپر

رئیس «اتحادیۀ بین‌المللی پیکار خلق‌ها» (ILPS)

۱۵ مارس ۲۰۲۳

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)