تقاطع: علی یونسی، «دستیار ویژه» رییس جمهوری اسلامی در امور اقوام و اقلیت‌ها در مصاحبه با شماره‌ی روز یکشنبه (۲۱ مهر-۱۳ اکتبر) روزنامه آرمان، چاپ تهران، نگاه امنیتی نسبت به اقوام را مورد انتقاد قرار داد و گفت که گفته است که اقلیت‌ها «باید استاد دانشگاه، مدیر، استاندار، فرماندار و وزیر و… شوند و باید شایستگان آن‌ها در این مناصب و مشاغل و فرصت‌ها بدون هیچ تبعیضی حضور داشته باشند».

آقای یونسی در این گفتگو با اشاره به «موزاییکی بودن» و «تکثر و تعدد» اقلیت‌ها در ایران گفته که «اکثر مذاهب و اقلیت‌ها در ایران هستند… و بسیاری از اقلیت‌ها در کشور ما، مثل کرد‌ها و بلوچ‌ها و زرتشتی‌ها و… ایرانی‌الاصل هستند و اقلیت‌ها خیلی ایرانی‌تر از خیلی‌های دیگر هستند و به نوعی از اصیل‌ترین اقوام ایرانی‌اند».

او با بیان این‌که در ایران «حقوق اقلیت‌ها در قانون اساسی و قانون موضوعه از وضعیت مطلوب و عالی برخوردار است» خاطرنشان کرده که «رویه‌های نانوشته وجود دارد که بیشتر جنبه سلیقه‌ای دارد و ناشی از نگاه افراطی بخشی از افراد است که این نگاه قانون اساسی را بر نمی‌تابند و این واقعیتی است که در کشور وجود داشته که سبب شده حس محرومیت برای بسیاری از اقلیت‌ها پدید آید».

وزیر اطلاعات دولت خاتمی، در عین حال وجود محرومیت محرومیت در برخی مناطق به دلیل قومی یا غیرقومی بودن را رد کرده و با تاکید بر این‌که «توسعه باید به تدریج اتفاق بیفتد» گفته است: «ممکن است مردم مناطق قومی احساسی غیر از مردم غیرقومی داشته باشند که بخشی از آن مربوط به تبلیغات تبلیغات رقبا و دشمن و بخشی از تبلیغات خارج از مرز است و بخشی به سوءمدیریت مدیران باز می‌گردد.»

آقای یونسی در این مصاحبه از خواست اقلیت‌ها برای حضور در «بخش‌های مختلف» دفاع کرده و گفته است این «توقع درستی است و آن‌ها باید همانند سایر هم‌وطنان فقط با ملاک شایسته‌سالاری از همه فرصت‌های شغلی و اجتماعی برخوردار باشند».

دستیار ویژه حسن روحانی در امور اقوام و اقلیت‌ها، به احساس تبعیض در بین اقلیت‌ها اشاره کرده و گفته است: «آن‌ها نباید احساس تبعیض کنند یعنی هیچ کردی به دلیل کرد بودن و هیچ بلوچی به دلیل بلوچ بودن، هیچ عربی به دلیل عرب بودن و هیچ مسیحی و یهودی به دلیل مسیحی یا یهودی بودن نباید برای احراز مناصب و مشاغل سیاسی، اجتماعی، علمی و… محروم شود.»

وی هم‌چنین خواهان حذف نگاه امنیتی در مورد اقوام شده و افزوده است: «وقتی به برادر تنی با نگاه دشمنی نگاه کنیم آن برادر دشمن می‌شود یا اگر با یک نگاه تحقیرآمیز به فرزند خود نگاه شود، آن فرزند بیگانه می‌شود. اگر با نگاه منفی و امنیتی و با چشم خطر برادران ترک و کرد و بلوچ را نگاه کنیم، آن‌گاه تولید خطر می‌شود.»

علی یونسی دو نگاه سلفی‌های اهل سنت، و شیعه افزاطی را که به گفته‌ی او، به خودش اجازه می‌دهد به مقدسات سایر شهروندان اهانت شود، خطرآفرین خوانده و گفته که این دو نگاه در حال «تهدید وحدت ملی» هستند.

او در پایان به برخی جشن‌‌های شیعیان که در آن به “خلفای” مورد احترام اهل سنت هم‌چون عمر و عثمان توهین می‌شود، اشاره کرده و گفته است: «رفتار خلاف شرع و سخیف و کثیفی در آن جشن‌ها صورت می‌گیرد و برخی به ظاهر مداحان حضور دارند برخلاف اسلام و فقه و روش دینی ماست. باید روحانیت با این روش‌ها بجنگد و سیستم اطلاعاتی برخورد قاطعانه‌تری در جمع کردن این بساط جاهلانه داشته باشد.»

این اولین بار است که به «امور اقوام و اقلیت‌ها» در دولت جمهوری اسلامی نگاه ویژه شده و برای آن جایگاه تعیین گردیده است. با این وجود، حسن روحانی نتوانست به وعده‌اش در جریان مبارزات انتخاباتی مبنی بر انتخاب دست‌کم یکی از وزرا یا معاونانش از اهل سنت جامه‌ی عمل بپوشاند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com