سازمان حقوق بشر ایران؛ ۹ اسفند ۱۴۰۱: حکم دست‌کم دو زندانی بلوچ که با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بودند، در زندان مرکزی زاهدان به اجرا درآمد.

اعدام

بنا به گزارش حال وش، صبح روز دوشنبه ۸ اسفند ماه، حکم اعدام دست‌کم دو مرد بلوچ در زندان مرکزی زاهدان به اجرا درآمد. این دو زندانی که هویتشان هادی اربابی (گرگیج) و محمد اسحاق گرگیج، هردو اهل زاهدان احراز شده، با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بودند.

به گزارش یک منبع مطلع: «هادی و احمد در سال ٩٧ به همراه چند تن از نیروهای نظامی و بسیجی از جمله فرمانده سپاه امنیت عشایریبا اتهامات مرتبط با مواد مخدر بازداشت شده بودند که همه نظامیان با توجه به روابطی که داشتند توسط دستگاه قضایی تبرئه شده ودوباره به سر کار خود برگشتند ولی این دو شهروند بلوچ که دو ماه زودتر از بقیه بازداشت شده بودند، به اعدام محکوم شدند که امروزحکم اعدام آنان اجرا شد.»

اعدام این دو زندانی بلوچ تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

طی شش ماه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی، ۲۵۱ نفر از جمله ۶ زن و ۶۷ شهروند بلوچ در زندان‌های مختلف ایران اعدام شدند. این تعداد اعدام ثبت شده، رشد شدیدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد. در شش ماه نخست سال گذشته میلادی، ۱۱۷ نفر اعدام شده بودند. بدین ترتیب، حکومت ایران در سال جاری میلادی بیش از دو برابر سال گذشته، شهروندان را اعدام کرده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)