سازمان حقوق بشر ایران؛ ۷ اسفند ۱۴۰۱: ابراهیم ریگی، از بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر در زاهدان که با قید وثیقه آزاد شده بود، بنا بر اظهارات شاهدان و فعالان حقوق بشر محلی، پس از بازداشت مجدد در نیروی انتظامی منطقه ۱۲ زاهدان، جان خود را از دست داد.
بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر در زاهدان

این درحالی است که مقامات حکومتی مدعی شده‌اند مرگ ابراهیم ریگی درپی بازداشت وی توسط شکات شخصی پرونده‌اش «اقدامی خودسرانه» و «بدون حضور مأموران انتظامی» بوده است. 

سازمان حقوق بشر ایران با اشاره به سابقه جمهوری اسلامی در انتشار اخبار نادرست و گمراه‌کننده، صحنه‌سازی و اخذ اعترافات اجباری، خواستار آن شد که هیات حقیقت‌یاب سازمان ملل متحد، پرونده ابراهیم ریگی را در کنار سایر جنایات جمهوری اسلامی بررسی کند.

ابراهیم ریگی، جوان ۲۴ ساله بلوچ، یکی از بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر در زاهدان بود که بنا بر گزارش «حال وش»، مدتی پس از آنکه با قید وثیقه آزاد شد، بار دیگر بازداشت شد و در پاسگاه نیروی انتظامی جان خود را از دست داد.

ابراهیم ریگی اولین بار در تاریخ ۲۱ مهر ماه در ارتباط با اعتراضات زاهدان بازداشت و به «محاربه و افساد فی الارض» متهم شد. او در تاریخ ۱۱ دی ماه، با تودیع وثیقه آزاد شد و دوباره در ساعت ۴ و نیم عصر روز ۳ اسفند ماه، توسط دو مامور نیروی انتظامی در خیابان کریم‌پور بازداشت و به پاسگاه نیروی انتظامی منطقه ۱۲ منتقل شد. بنا بر گزارش منابع آگاه، ابراهیم در بدو ورود به پاسگاه، مورد ضرب و جرح قرار گرفت و جان سپرد.

به گزارش حال وش، قاضی پرونده شعبه ویژه قتل آقای جهان‌تیغ و قاضی کشیک و پزشکی قانونی تایید کرده‌اند که این زندانی بلوچ بر اثر ضرب و جرح در داخل کلانتری ۱۲ جان خود را از دست داده است. محمد صابر ملک رئیسی، فعال حقوق بشر بلوچ و از اعضای حال‌وش، در خصوص کشته شدن این زندانی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «راس ساعت ۱۴ امروز [روز گذشته] پیکر ابراهیم ریگی در حالیکه آثار کبودی های بسیاری ناشی از ضرب و جرح شدید ماموران کلانتری ۱۲ روی بدنش وجود داشته تحویل خانواده و بستگانش گردیده و سپس به خاک سپرده شده است.»

وی درخصوص پیگیری‌های قضایی پرونده گفت: «در جواب درخواست خانواده ابراهیم ریگی جهت کالبد شکافی و علت مرگ وی، گفته شده که نتیجه تحقیقات کالبدشکافی که توسط تیم پزشکی قانونی صورت گرفته ۵ ماه دیگر به اطلاع خانواده خواهد رسید.»

مرگ زندانیان و بازداشت شدگان اعتراضات ضد حکومتی در ایران مسبوق به سابقه است و پیش از این نیز چندین مورد از مرگ بازداشت‌شدگان اعتراضات بر اثر ضرب و جرح ماموران در هنگام بازداشت و یا مراحل بازجویی گزارش شده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)