این یک سقوط کامل است . این یک ضدارزش انسانی است که با دستاویزی اخلاقی ـ مذهبی قصد مشروعیت خود را به مثابه ی قانونی قابل اجرا، در پوشش ارزشی انسانی دارد . کودک آزاری وتجاوز به حقوق کودک ، اعم از حقوق طبیعی و انسانی او درقالب قیومیت و سرپرستی درنظام جمهوری اسلامی ، امری نیست که با انکار آن ، تمام اهرم های شرعی و قانونی این تجاوز نادیده گرفته شود . همین که والدین اِعمال اراده بر فرزندان را همچون اراده بر هر ” چیز” مربوط به خود ، قانونی و شرعی می دانند ، کافی است تا دگردیسی موجودی انسانی را به شیئی وارگی او شاهد باشیم . این نگاه حق مالکیت براراده و احساس ولاجرم تصاحب آن را به امری طبیعی تبدیل می کند ،تا تجاوز را رنگ و پوششی اخلاقی وقانونی بدهد !

آنچه در مجلس شورای اسلامی ایران تحت عنوان ” قانونی کردن ازدواج با فرزندخوانده ” به تصویب رسیده است ، چیزی جزادامۀ همان تجاوز پیشینی به کودک در زمانی دیگر و موقعیتی دیگر از کمال سنی او نیست . حالا کودک دیروز بالغ است . کالا باید به مصرف برسد . ” فرزندخوانده ” حالا آن کالایی است که مورد مصرف پیدا کرده است . تمهیدات قانونی این مصرف باید درپوششی ظاهراً انسانی ، خیرخواهانه و اخلاقی با رجوع به دستورات شرعی ، احادیث و مصادیق تاریخی در دین اسلام فراهم آید . همه چیز به کار گرفته می شود تا تجاوز پوشانده شود !

آنچه به تصویب رسیده است وقابل اجرا است شناعت محض است . سقوط کامل اعتماد برروابط انسانی و نهاد خانواده به مثابۀ پایه ی ابتدایی این روابط است . این قانون هر نوع همبستگی انسانی را میان افراد یک خانواده متزلزل می کند و از میان می برد . چه به گونه ای آشکار برتفاوت میان فرزندان بیولوژیک وغیربیولوژیک اشاره دارد و به گونه ای آگاهانه از همان ابتدا ، فرزندان یک خانواده را به مثابۀ ” رقیبان آینده ” در برابر هم قرار می دهد . رقیبان تصاحب احساس و امنیت وآرامش از یکدیگر !

این قانون تداوم تکمیلی ” قانون چندهمسری ” نیز هست . همان قانونی که در اشکال همسر رسمی ـ صیغه ای و موقت ، برامر فساد وفحشا و سوء استفاده های جنسی سرپوش می گذارد ، اما آن ها را رسمیت می بخشد !

طبعاً تبعات روانی ـ روحی این قانون ازهمان ابتدای به ” فرزندخواندگی ” پذیرفته شدن ، برذهن و روان کوک و این فکر که او درآینده به تسلط وتسخیر والدین خود در می آید آن چنان خواهد بود که از او موجودی ترسو ـ مطیع و مردم گریز خواهد ساخت . بنا براین با توجه به تمام عوارض منفی و ضدانسانی و ضدارزشی این قانون ما براین باوریم :که باید این قانون وقوانین مشابه ، که تجاوز به حریم انسان ها را موجه می دارد و از اراده ـ خواست و تعلق آن ها با تمهیدات اخلاقی ، مذهبی ، حقوقی و غیره دستاویزی قانونی می سازد ، لغو و ازاجرای عملی آن ها ممانعت به عمل آید . ما فکر می کنیم مبارزه برای لغو و جلوگیری از اجرای این قانون یک وظیفۀ اجتماعی برای دفاع از جامعه و خشونت علیه زنان است . ما افراد جامعه را به واکنش اعتراضی نسبت به قانونی کردن این تجاوز فرا می خوانیم و خواستار صدایی مشترک و بلند در اعتراض هستیم .ما براین باوریم که این اعتراض یک امکان برای گسترش اعتراضات عمومی به تجاوزات حکومت برحقوق مدنی و شهروندی ما است . ما از شما می خواهیم در این اعتراض با ما همصدا شوید . باید از جامعه دفاع کرد

انجمن حق زنان ـ استکهلم ۲ اکتبر۲۰۱۳

افشین ابراهیمیان روزنامه نگار و کنشگر سیاسی مدنی مستقل. هاشمی احمد اورنگ آیدا طالبی ایضا حاتمی الچین رضایی ایمان چروستایی آرمان کاری آزاده اعرابی افشین موحدی امیر حسین یزدانی آویش کرمیان نسب افشین توانگر ابراهيم علی سرمدی مهدوی آرش لطفی احمد ابروفراخ آیدا محمدی نوره ایرج ب حشمت ساران بابک کامیاران باران جاوید تهرانی بهروز رمضانی بهمن توتونچی بهمن بلادی بابک برخوردار بهزاد آبتین بهرام پ کاووسی پیمان حسینی پیمان ج شکرالهی جهانگیر رودگر جلال ح ابراهیمی حاجلن جوانمردی حامد ف کلهر فرید خرم روز فیروزه عمادی فرحناز دوست محمدیان فریدا راد فریبا فرخ نیا فرشید عمادی فرحناز اسفندیار فرانک باقری فریبا کریمی فردین محمدی فواد صفائیان فرزان شمس آبادی فرهاد حمیدی فرزاد م عباس زاده ماشا الله (رایان ) سید عسگری مهرداد پور شجره میترا اختری مهدی سلطان مینا زمانی محمد مرادخانی محمود شانسی مریم باقری مهناز رودکی میثم چراغی محمد شریفی ماریا رشیدی محمود محمدی منوچهر راموز منوچهر جهانی محمد علی نظری مادح باپیری محسن بغدادی محسن عرفانی مهین اسانلو منصور لهراسبی مهرداد ماجدی مهرداد ع دلاویز علی دلواز علی خرسندی عباس علیپور عیسی مهدی نژاد علیرضا خوشقامت عبدلله محمدیان علیرضا غ اسکندری غلام س پور عابدین سهیلا زارع زاده اردشیر سیروس پور آقایی سپیده اشرفپور سیروس اویهنگ ستار قندی سروش سعیدی سهیلا حسینی سارا عبدالمجید سعید اوحدی سعید کریمی سهراب معصومی سهیل عبدی سیمین غفوریان ساناز کمانگر سیروان ش نجفی شیرین کاظمی شاهین حسینی شاهو گنجی شیوا ر تیموری رسول جلودارزاده رضا نگهداری رضا لطفی صباح مرادی راًوف مهاجرنژاد رضا محمدی رضا مهاجرینجاد رضا چاوشی رامین ز فعلی زمان ک شیرزاد کاوه تیموری کامران کهوایی کیانوش طاهری کاوه د رنجبر درویش خیاط دیاکو ن نوروزی نیما پیغمبریان نازی صبوری نازآفرین ه آرمندی هومن قاسمی هوشنگ مولـانیا کردستانی هیوا ی دریا یونس بهرامی یگانه موسوی یاسان یزدانپرست یاور مجیدی یاسین ص حسنپور صبری مهری لقمان

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)