سازمان حقوق بشر ایران؛ ۴ بهمن ۱۴۰۱: حکم دو زندانی به‌نام‌های علی جلیلوند و اکبر احمدی که در یک پرونده مشترک با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بودند، در زندان مرکزی همدان به اجرا درآمد. یک زندانی دیگر در سلول انفرادی در انتظار اجرای حکم قرار دارد.
زندان مرکزی همدان

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز سه‌شنبه ۲۷ دی ماه، حکم اعدام دو مرد در زندان مرکزی همدان به اجرا درآمد. این دو زندانی که هویتشان علی جلیلوند و اکبر احمدی احراز شده، در یک پرونده مشترک با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بودند.

یک منبع مطلع درخصوص اعدام این دو زندانی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «علی جلیلوند و اکبر احمدی از حدود ۵ سال پیش بازداشت و به اعدام محکوم شدند. علی جلیلوند متاهل و دارای دو فرزند خردسال بود.»

خبرگزاری هرانا که نخستین بار این خبر را منتشر کرد از قول یک منبع مطلع نوشت: «اکبر احمدی، حین اجرای حکم اعدام دچار ایست قلبی شد.»

همچنین براساس این گزارش، دست‌کم یک زندانی دیگر در سلول انفرادی این زندان در انتظار اجرای حکم اعدام به سر میبرد.

اعدام این دو زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

طی شش ماه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی، ۲۵۱ نفر از جمله ۶ زن و ۶۷ شهروند بلوچ در زندان‌های مختلف ایران اعدام شدند. این تعداد اعدام ثبت شده، رشد شدیدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد. در شش ماه نخست سال گذشته میلادی، ۱۱۷ نفر اعدام شده بودند. بدین ترتیب، حکومت ایران در سال جاری میلادی بیش از دو برابر سال گذشته، شهروندان را اعدام کرده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)