گزارش‌گران بدون مرز تهدیدهای زنجیره‌ای علیه روزنامه‌نگاران تبعیدی و خانواده‌های آن‌ها در ایران، از این میان، احضار خانواده آرش سیگارچی خبرنگار صدای آمریکا و تهدید مسیح علی‌نژاد روزنامه‌نگار مستقل در لندن را محکوم می کند. کارزار تهدید و سرکوب از سوی وزرات اطلاعات، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران هدایت می‌شود.

گزارش‌گران بدون مرز در این باره اعلام می‌کند: «علیرغم فریبکاری برای پنهان کردن احتمال اقدام قضایی علیه مسیح علی‌نژاد، اما صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در پشت این تهدید قرار دارد. این سازمان ارگان پروپاگاند و در بسیاری موارد ابزار سرکوبی در خدمت رژیم است. جمهوری اسلامی باید به آزار مسیح علی نژاد و خانواد‌ه‌ی آرش سیگارچی و دیگر خبرنگاران تبعیدی پایان دهد.»

۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۲ (۱۶ سپتامبر ۲۰۱۳) ، وکیل هژبر افشار همکار صدا وسیمای جمهوری اسلامی در لندن، اخطارنامه‌ای، که می‌تواند به شکایت در مراجع قضایی منجر شود، برای مسیح علی‌نژاد ارسال کرده است. در تاریخ ٣٠ مرداد ۱۳۹۲ ، ( ۲۰ اگوست ۲۰۱۳ ) سال جاری هنگامی که همکار صدا و سیمای جمهوری اسلامی در حال مصاحبه با یک خانواده‌ی انگلیسی در باره‌ی ماجرای روزنامه‌ی گاردین و سخت‌گیری دولت انگستان نسبت به این روزنامه بود، مسیح علی نژاد در کادر دوربین قرار گرفت و با مورد خطاب قرار دادن فرد مصاحبه کننده به ایشان توضیح داد که روزنامه‌نگار تبعیدی است،که در ایران تعداد زیادی از روزنامه‌نگاران زندانی هستند و صدا و سیما در این باره امکان صحبت کردن را به مخالفان نمی‌دهد. این رویداد هم زمان از سوی خبرنگار یکی از شبکه‌های آزاد تلویزیونی مستقر در لندن فیلم‌برداری شد و در شبکه تلویزیون رها و بر روی یوتیوب منتشر شد.

اخطارنامه‌ی ارسال شده برای مسیح علی نژاد، هژبر افشار را روزنامه‌نگار مستقلی معرفی می‌کند که « به سیاست علاقه ندارد» اما این روزنامه‌نگار در واقع یکی از اصلی‌ترین همکاران صدا و سیمای جمهوری اسلامی است.

رئیس سازمان رادیو تلویزیون دولتی ایران، مستقیم از سوی علی خامنه‌ای، ولی فقیه جمهوری اسلامی منتصب می‌شود. عزت‌الله ضرغامی، رئیس کنونی صدا و سیما از جمله شخصیت‌های ایرانی است که درفهرست ناقضان فاحش حقوق بشر اتحادیه اروپا قرار دارد. صدا و سیمای جمهوری اسلامی همدست رژیم ایران در سرکوب روزنامه‌نگاران و شهروند‌ وب‌نگاران است. اعتراف‌های اجباری زندانیان سیاسی، که در پی بازداشت و نگاهداری طولانی مدت در سلول‌های انفرادی و شکنجه بدست می‌آید، به شکل دائم از این رسانه پخش می‌شود.

علیرغم برخی اقدام‌های راه گشایانه‌ی، رئیس جمهور محافظه‌کار میانه رو ایران، حسن روحانی در عرصه جهانی و آزادی تعدادی از زندانیان سیاسی، پیش از سفر به ایالات متحده آمریکا برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، اما سرکوب و تهدید حرفه‌کاران اطلاع رسانی متوقف نشده است. وزارت اطلاعات همچنان خانواده‌های روزنامه‌نگارانی را که برای رسانه‌های مستقر در خارج از کشور کار می کنند،احضار و تحت فشار قرار می‌دهد. از تیرماه سال جاری بازهم تعدادی از اعضای خانواده‌های این روزنامه نگاران از این میان خانواده روزنامه نگاران رادیو فردا و صدای آمریکا و برخی رسانه‌ها و سایت‌های مستقل به مراکز وزارت اطلاعات احضار و برخی به شکل طولانی مدت بازجویی و تهدید شده‌اند.

در تاریخ ١٩ شهریور ١٣٩٢ پدر و مادر آرش سیگارچی روزنامه‌نگار تبعیدی و همسرش به وزارت اطلاعات گیلان احضار شدند. ماموران وزارت اطلاعات در طی بازجویی طولانی مدت از آن‌ها خواسته اند، که «آرش باید به همکاری خود با صدای آمریکا پایان دهد، با هیچ رسانه‌ای همکاری نکند و شغل آبرومندی برای خود پیدا کند و اگر این شرایط محقق نشود، دیگر اعضای خانواده و نزدیکان نیز احضار و ممکن است بازداشت شوند. آرش سیگارچی و مسیح علی نژاد بیش از پنج سال است که در پی تهدید‌های مکرر و بازداشت‌ها و محکومیت‌های سنگین زندان مجبور به ترک کشور خود شده‌اند.

«آنچه رژیم تهران با خانواده‌های روزنامه‌نگاران می‌کند، نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه به معنای گروگان‌گیری خانواده‌های شهروندان اروپایی و آمریکایی است. جامعه جهانی باید در برابر این حمله‌ی از راه دور واکنش جدی نشان دهد. استفاده‌ی ابزاری از نهادهای دمکراتیک کشورهای آزاد و از جمله در انگلستان، از سوی رژیم سرکوبگر جمهوری اسلامی و برای به سکوت وادار کردن روزنامه‌نگاران و مخالفان غیر قابل پذیرش است.»

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)