عضو مجمع نمایندگان کارگران استان تهران گفت: به دلیل افزایش هزینه‌های دارو و درمان و بی‌ارزش شدن دفترچه‌های سازمان تامین اجتماعی، خانواده‌های کارگری از ترس گرفتار شدن در چرخه طولانی و پر هزینه تشخیص تا درمان بیماری، جرأت مراجعه به مراکز درمانی و معاینات دوره‌ای را از دست داده‌اند.

به گزارش ایلنا، عبدالـله وطن خواه در این باره گفت: در حال حاضر یک مراجعه جزئی و سرپایی برای درمان سرماخوردگی، به کمک دفترچه بیمه تامین اجتماعی بالغ بر ۲۳ هزار تومان هزینه دارد.

 

وی بابیان اینکه مراکز درمان ملکی سازمان تامین اجتماعی در دسترس سریع همه کارگران بیمه شده نیست، گفت: با توجه به درآمدهای کنونی، توانایی مزد بگیران برای پرداخت هزینه‌های درمانی بسیار محدود شده است.

 

وی افزود: نتیجه این وضعیت روی آوردن مزدبگیران به خود درمانی است که این مسئله در دراز مدت عواقب ناخوشایندی را برای سلامت افراد جامعه به همراه دارد.

 

وی علت افت ارزش و بی‌اعتبار شدن دفترچه‌های بیمه تامین اجتماعی را بدحسابی دولت، اضافه شدن غیر اصولی بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی و اعطای معافیت‌های بیمه‌ای به کارگاه‌های مناطق آزاد، خانوادگی و کوچک صنفی عنوان کرد و گفت: مجموعه این اقدامات که در راستای توصیه‌های بانک جهانی با هدف آماده کردن ایران برای عضویت در سازمان تجارت جهانی انجام شده بود امروز باعث شده است تا سازمان تامین اجتماعی با مشکل تامین نقدینگی روبرو شود.

 

وطن خواه ادامه داد: گواه این وضعیت عدم پذیرش دفترچه‌های تامین اجتماعی در مراکز خصوصی، روی آوردن اجباری بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی به خدمات بیمه‌های مکمل و حجم گسترده بیمه شدگان بیمار به مراکز درمانی ملکی است.

 

وی گفت: از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی انتظار می‌رود تا هرچه زود‌تر اعتبار از دست رفته را به دفترچه‌های بیمه بازگردانند و از این طریق به حفظ سلامت جامعه کمک کنند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)