حکم اعدام چهار زندانی در زندانهای قائن، مرکزی کرج و زنجان با اتهامات قتل و مواد مخدر در روزهای سه شنبه و چهارشنبه دهم و یازدهم آبانماه اجرا شده است.

اعدام دو زندانی در قائن

کانون حقوق بشر ایران به نقل از حال وش، سحرگاه امروز چهارشنبه ۱۱ آبان ۱۴۰۱، حکم اعدام دو زندانی به نام عبدالصبور نارویی و یک زندانی دیگر هویت نامشخص، با اتهام مواد مخدر و قتل در زندان قائن اجرا شده است.

عبدالصبور نارویی متولد ۱۳۶۵ فرزند محمدکریم اهل و ساکن زاهدان بود. وی در سال ۹۸ با اتهام مواد مخدر بازداشت شده و از دادگاه انقلاب قائن به اعدام محکوم شده است.

زندانی دیگر که از بابت اتهام قتل حکم اعدامش اجرا شد، اهل قائن می باشد اما در گزارش حال وش اشاره ای به هویت این زندانی نشده است.

اعدام یک زندانی در زندان مرکزی کرج

بر اساس گزارش رکنا امروز چهارشنبه ۱۱ آبان یک زندانی با هوویت نامشخص در زندان مرکزی کرج اعدام شده است.

بر اساس این گزارش پرونده این زندانی در سال ۹۱ باز شده و در شعبه یکم دادگاه کیفری استان البرز محاکمه و به اعدام محکوم شده است.

این زندانی سال گذشته پای چوبه دار رفت اما با شرط پرداخت ۵ میلیارد تومان به اولیای دم از اعدام نجات یافت. پس از پایان مهلت مقرر وی نتوانست این میزان را تهیه کند به همین دلیل صبح امروز حکم اعدام در زندان مرکزی کرج اجرا شد.

در این گزارش به هویت متهم اشاره نشده است.

اعدام یک زندانی در زندان زنجان

از سوی دیگر بر اساس گزارش سازمان حقوق بشر ایران، روز سه شنبه ۱۰ آبان حکم اجرای یک مرد با اتهام قتل در زندان زنجان اجرا شد. این زندانی با اتهام قتل عمد از سه سال قبل به اعدام محکوم و در زندان بوده است.

در این گزارش هویت این زندانی محرز نشده است.

***

با احتساب اعدام این زندانیان، شمار اعدامها از ابتدای سال ۱۴۰۱ به دستکم ۳۹۸زندانی و از ابتدای سال ۲۰۲۲ به دستکم ۴۹۴زندانی رسید.

دستگاه قضاییه جمهوری اسلامی بسیاری اعدامها را بر پایه قانون قرون وسطایی قصاص اجرا کرده و گناه اعدام را به گردن خانواده مقتول می اندازد.

«مجازات مرگ، از جمله از طریق اعمال اصل قصاص، فارغ از ماهیت جرم صورت‌گرفته و شخصیت و ویژگی‌های مجرم، نقض حق حیات و بی‌رحمانه‌ترین، غیرانسانی‌ترین و تحقیرآمیز‌ترین نوع مجازات است و نقض فاحش قوانین بین‌المللی محسوب می‌شود.»

کانون حقوق بشر ایران نسبت به جنایات صورت گرفته در زندانها از جمله اجرای احکام اعدام هشدار داده و خواستار اقدام فوری از جانب شورای حقوق بشر ملل متحد برای توقف حکم اعدام است.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)