سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲۲ شهریور ۱۴۰۱: پیشتر خبر اعدام یک زندانی در روز یک‌شنبه ۲۰ شهریور ماه، در زندان دستگرد اصفهان منتشر شده بود. اطلاعات جدید نشان می‌دهد که در این روز حکم اعدام یک زندانی دیگر به‌نام مهران نورمحمدی نیز در این زندان اجرا شده است.

اعدام

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز یک‌شنبه ۲۰ شهریور ماه، حکم اعدام یک مرد در زندان دستگرد اصفهان به اجرا درآمد. این زندانی که هویتش مهران نورمحمدی، ۲۷ ساله و اهل مینادشت احراز شده، با اتهام «محاربه» به اعدام محکوم شده بود.

یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «مهران نورمحمدی از حدود ۵ سال پیش در حین سرفت مسلحانه بازداشت شد و با اتهام محاربه به اعدام محکوم شد.»

پیشتر خبر اعدام یک زندانی دیگر به‌نام حسن آقامحمدی، ۲۷ ساله در زندان دستگرد اصفهان از سوی سازمان حقوق بشر ایران منتشر شده بود. آقامحمدی با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بود.

اعدام این دو زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

با توجه به تعریف مبهم اتهامات محاربه (جنگ علیه خدا) و افساد فی الارض (فساد کردن بر روی زمین) برای طیف گسترده‌ای از جرایم استفاده می‌شوند.

در سال ۲۰۲۱ دست‌کم ۱۳ نفر با اتهام محاربه و افساد فی الارض اعدام شدند.

از میان کسانی که با اتهام محاربه و افساد فی الارض به اعدام محکوم شدند و حکم‌شان به اجرا درآمده، می‌توان به وابستگان گروه‌های مخالف کردی، اقلیت‌های مذهبی و قربانیان سیاستگذاری‌های جدید ایران در مبارزه با مفاسد اقتصادی اشاره کرد.