فیلم هولناک بردن خودروها توسط سیل مرگبار با ۱۵ کشته در استهبان فارس

گردشگران که به نقاط ییلاقی سفر کرده بودند، با جاری شدن سیل

 از نی‌ریز به سمت استهبان، در داخل آن گرفتار شدند. ‌آمار جان‌باختگان تا زمان مخابره خبر ۱۵ تن و مفقودین ۸ نفر می‌باشد. بیشتر جان‌باختگان در خودرو‌های خود بودند که گرفتار سیل شدند.

به گفته فرماندار استهبان بارش باران تنها ۷ دهم میلی‌متر ( کمتر از 

 

یک میلی‌متر) بوده است؛ اما بدلیل نابود شدن پوشش گیاهی، این باران اندک باعث جاری شدن سیل شده است.

 

حذف پوشش گیاهی و جاری شدن سیل

حذف انبوه جنگل‌ها و گیاهان، باعث کاهش مقدار آب نفوذی در زمین و سخت شدن لایه بیرونی خاک می‌شود. به همین دلیل با افزایش آب سطحی در پی هر بارندگی، حجم زیاد آب از یک طرف بر بزرگی طغیان رودها افزوده و از طرفی با افزایش فرسایش، رسوباتی به وجود آورده که با برجای گذاشتن آنها ظرفیت بستر اصلی رود کاهش خواهد یافت. در چنین شرایطی است که مردم ما در برابر این حوادث طبیعی در همه فصل‌های سال بی‌پناه باقی می‌مانند.

 

 با جاری شدن سیل در شهرهای مختلف طی سال‌های گذشته، شاهد بوده‌ایم که مقامات حکومتی هیچ اقدامی جدی برای کمک به مردم و تامین مایحتاج اولیه، تأمین سرپناه و …‌آنها نکرده‌اند.

مقامات حکومتی، افزایش فقر، ویرانی، نابودی زیرساخت‌ها، گسترش کرونا و شیوع وبا و… را فرصتی برای بقاء حکومت خود می‌دانند. به همین دلیل از هر وضعیتی که مردم را از ادامه اعتراضات دور نگه دارد، استقبال می‌کند. البته باید به سران این حکومت گفت: «آنکه باد می‌کارد طوفان درو خواهد کرد». طوفان اعتراضات مردم وزیدن گرفته و دودمان این حکومت را به باد خواهد داد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)