حکم اعدام سه زندانی در ارومیه و کرمانشاه اجرا شد. گزارشات تایید نشده حاکی از وجود اعدامهای بیشتر در زندان کرمانشاه است.

کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، سحرگاه امروز جمعه ۲۰ خرداد۱۴۰۱، حکم اعدام دو زندانی بنامهای وحید بهمرام و قلیچ شکوهی در زندان مرکزی ارومیه اجرا شد. همچنین حکم اعدام یک زندانی بنام ایوب لطفی در زندان دیزل آباد کرمانشاه در روز سه شنبه ۱۰ خرداد اعدام شده است.

اعدام سه زندانی در ارومیه و کرمانشاه و احتمال وجود اعدامهای بیشتر

وحید بهمرام و قلیچ شکوهی اهل ارومیه بوده و هر دو با اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند.

سایت جوانه ها روز گذشته از انتقال سه زندانی از بند ۱۵ سابق (مربوط به زندانیان جرائم مواد مخدر) به سلول انفرادی جهت اجرای حکم خبر داده بود. از میان این سه زندانی از سرنوشت نفر سوم بنام محمدرضا قربانی اطلاعی در دست نیست.

وحید بهمرام و قلیچ شکوهی اهل روستای نیچلان بخش سرو از توابع ارومیه بوده اند.

بر اساس گزارش هه‌نگاو، محمدرضا قربانی و قلیچ شکوهی پیشتر در یک پرونده مشترک توسط دادگاه بدوی از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده و پس از نقض این حکم توسط دیوان عالی کشور و ارجاع آن به شعبه هم‌عرض، این دو توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی شیخلو دوباره به اعدام محکوم شدند.

از سوی دیگر بر اساس گزارش سازمان حقوق بشر ایران حکم اعدام یک زندانی بنام ایوب لطفی با اتهام قتل عمد روز سه شنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۱ در زندان مرکزی کرمانشاه اجرا شده است.

در این گزارش بر اساس اخبار تایید نشده از اعدام مخفیانه شش زندانی دیگر در همین زندان خبر داده شده و این خبر در دست تحقیق است.

گفته میشود به همراه ایوب لطفی ۴ زندانی دیگر اعدام شده اند و احتمالا حکم اعدام یک زن و یک مرد دیگر در روز پنجشنبه ۱۹ خرداد در همین زندان اجرا شده است.

با احتساب اعدام این سه زندانی شمار اعدامها از ابتدای سال جاری ۱۴۰۱ تاکنون دستکم ۱۱۷ زندانی می باشد. با توجه به اجرای مخفیانه احکام اعدام، تعداد واقعی اعدامهای اجرا شده از این عدد بسیار بیشتر است.

کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، اجرای احکام اعدام در زندانهای ایران را محکوم کرده و از مجامع حقوق بشری و بین المللی خواستار مداخله فوری برای توقف این احکام ضد انسانی می باشد.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)